Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

adm        

Svobodný svět, článek

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 3 min.

Čeho se bojí živnostníci?

Tak jsem na finančním úřadu mluvila s několika končícími živnostníky. A dozvěděla jsem se co je hlavní problém. Ne samotné EET! Ale oni se bojí. Bojí se vlastního státu a vlády!

Pokud se vláda obává občanů,
máme svobodu.
Pokud se občané obávají vlády,
máme tyranii.
Thomas Jefferson

Ze všech stran samé vyhrožování, kontroly a pokuty za každou pitomost tak vysoké, že jsou likvidační. Bojí se, že by dalším podnikáním ohrozili svou rodinu. Protože tady je nemožné neudělat nějakou chybu. Nebo něco nezapomenout.

Jak psal pan Hucla: „Jenom přečíst všechny nové předpisy, dodatky, novely, zákony, které na podnikatele státní správa za jejich daně každoročně chrlí, může zvládnout jen právně vzdělaný odborník. Ve své podstatě již vůbec nejde o to, jak kvalitní práci nebo službu podnikatel odvádí, důležitější je, zda vyvěsil nějakou cedulku s nesmyslnou, ale povinnou informací, nebo jak má zpracovaný kontrolovaný výkaz.“

A jak psal někdo jiný: „Politici si myslí, že živnostník nemá nic jiného na práci, než sledovat každou hovadinu, kterou oni vymyslí a nařídí.“

belobradek-tweet.jpg (47,454 kiB)
Zpupný Bělobrádek

Živnostníci mi říkali, že si už nepřipadají jako živnostníci, ale je s nimi jednáno jako se zločinci, kde vyšetřovatelé hledají jakoukoliv záminku, za kterou by je usvědčili. Každý z nich už nějakou kontrolu měl a chyba se našla vždycky. A pokuta taky. Teď ale bude chodit kontrola jedna za druhou, pokuty jdou do statisíců za sebemenší pidichybičku a to už je trochu moc.

Je toho víc. Oni se také bojí, aby někdo nezneužil jejich data, protože věřte nebo ne, nejsou ničím chráněna. A tady dostávají exekuce tak často nevinní lidé, aniž se mohou ubránit, že je dnes rizikem vlastně cokoliv.

Jim ale ani tolik nejde o toto riziko jako o to, že by byli za nějakou nechtěnou chybu vyšetřováni a popotahováni jako vrazi.

Ti nejstarší končí proto, že informační technice prostě vůbec nerozumí, nedokáží se najednou přizpůsobit a ty chyby by udělali určitě. Dosud byli slušnými lidmi, najednou bez počítače nemohou existovat a když si ho za své peníze zaplatí, mají být najednou za zločince? To je příliš.

Nikdo nedomyslel psychické následky vládních výmyslů. A kdo podniká úplně sám a má si ještě dělat papíry, kde mu dosud stačila tužka a vyplnění paušálu, ten to zkrátka nezvládne. Je to likvidace!

Ale proč proboha? To pomůže babišfirmám, když důchodce přestane prodávat mrkev?

A to je právě ono! Že to nepostihne všechny stejně. Někdo má možná komisní prodej jen jako krytí černého obchodu a je mu proto úplně jedno, jestli to vykáže tak nebo tak. On potřebuje proprat peníze. Obchůdek s potravinami položí i výdaj za pokladnu, natož nějaká pokuta.

Obecně se dá říct, že od živnostníků hlavní slovo, které slyším je ponížení. Ta kampaň, kterou proti nim spustili politici a média jsou na žalobu. Protože to dosáhlo takových rozměrů, že je to skutečně na paragraf vyvolávání nenávisti ke skupině obyvatel. Zejména starší lidé, kteří mají svou živnost celé roky, to snáší moc špatně. A nechtějí takovému útoku čelit. K tomu dnes a denně hrozby pokut, na finančáku se dozví „při výpadku za všechno zodpovídáte vy“, soused, který se na ně dosud usmíval, jim najednou spílá „konečně na tebe došlo ty zloději“ a to je poslední kapka. A za to všechno by ten miniživnostník měl ještě platit a nést riziko? Prostě končí.

Na tomhle je nejhorší, že ty skutečné gaunery, ty, co dělají černý obchod, ty to nepostihne vůbec. Ani jejich krytí, schované za nedoložitelné kšefty. Postihne to lidi, jako jsou ti, co jsem je tu popsala a způsobí to neštěstí v rodinách, které ten malý přívýdělek držel nad vodou. Někdo zvrácený tuto likvidaci chce.

PS: Všimněte si. Zákonodárce může chybovat, zákonodárce je prý jen člověk… a co je potom občan???

Hana Zelenková, FCB


Pozn. red.: Trestní zákoník má mnoho paragrafů zabývajících se trestností nějakého násilí jedince proti jedinci. Pokud se trestný čin týká skupin obyvatel, bývají trestní sazby o mnoho tvrdší. A říkám si v té otázce, že dopady kriminální činnosti jednotlivců jsou vlastně malicherné ve srovnání s dopady rozhodnutí politiků a jimi řízeného státu. Jsem zásadním odpůrcem trestu smrti. Z mnoha důvodů. Ale někdy si říkám, že politiky by mělo být možné přibít na městskou bránu. Pro výstrahu ostatním.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 439 × | Prestiž Q1: 10,61
17 plus Známkuj článek minus 0
Interní diskuse

Čeho se bojí živnostníci?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top