Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

adm        

Svobodný svět, článek

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 4 min.

Dělají si z nás prdel?

Ministerstvo financí má v účetnictví bordel přes sto miliard Kč. Jiný zdroj dokonce udává plných 240 miliard korun nesrovnalostí. Kromě toho vykazuje ministerstvo nadhodnocený, nereálný stav majetku. Docela nám to připomíná účetnictví zkrachovalé banky Lehman Brothers, anebo lživé výkaznictví Řecka před několika málo lety.

A není tomu mnoho dní, kdy Nejvyšší kontrolní úřad nalezl podobné účetní šílenosti na Ministerstvu zahraničí, které vede naše největší a nejdokonalejší socialistická strana. Ve výkazech uvedlo nějakých 300 tisíc zápisů (což bylo přibližně 59 % účetních položek), jako jedinou zaúčtovatelnou částku. Kdyby si něco takového dovolil podnikatel, Finanční úřad by jej nechal bezmála bez soudu za úsvitu zastřelit.

A obdobně byla nalezena nesrovnalost v milionech korun jen o několik měsíců dříve na ministerstvu nespravedlnosti (rychle to utichlo bez rozuzlení). To vše v době, kdy obyčejnému trhovci jsou počítány prodané kedlubny a jejich vyúčtování chce mít ministr k dispozici online a případnou nekooperaci trestá drakonickými pokutami.

Nebudu se zabývat ostatními ministerstvy, ale mohu předpokládat, že i jejich výkaznictví je stejně nevěrohodné jako to, které nalezl NKÚ na ministerstvu financí.

Pokud je mi známo pak jenom v Letenské ulici v Praze je zaměstnáno nějakých 1000 úředníků Ministerstva financí a ani jeden z nich není schopen vést věrohodné účetnictví samého ministerstva. (Jen úplně bokem ponechám výpočet, že každý měsíc nás jen toto ministerstvo na mzdách stojí nejméně 28 milionů korun, ročně 0,336 mld. korun.) A není schopno a ochotno zdokladovat finanční prostředky, které mu byly občany svěřeny, přesněji, které občanům uloupilo. Protože se nedá v žádném případě hovořit o odpovědném hospodaření, ale o čisté krádeži a zcela neprůhledném výkaznictví.

Šokující je, že obdobné nesrovnalosti byly nalezeny už v roce 2015 a naprosto bohorovně byly prostě přesunuty do roku následujícího, aniž by byly řešeny.

Mezi ně patří kupříkladu to, že ministr financí poněkud opomněl vytvářet rezervu na odstraňování ekologických zátěží z komunistické doby. Náplní kapitoly je zajišťování projektů na úklid a vyčištění skládek různých důlních oblastí komunistického hospodářství, vojenských základen a podobně.

Obdobným způsobem ti vysoce placení odborníci, které si Babiš natahal na Ministerstvo ze svých firem, chybně zpracovali vykazovanou hodnotu znehodnoceného státního majetku a zkreslují tím finanční obraz státu nejméně o desítky miliard korun.

Dobře, jsou to položky, kterým běžný člověk příliš nerozumí a mohlo by se zdát, že to jsou jen formální nedostatky, které neznamenají mnoho. Problém je ovšem v tom že v nálezu NKÚ jsou i tak otřesné věci, jako že má být zaúčtováno 83 miliard a je zaúčtováno 83 milionů. Jasně chybička se stane. Jenže jaksi to nejsou pouhé tři nuly na konci, ale je to nehoráznost, která není žádným způsobem obhajitelná, nelze se vymlouvat na účetní, která to dělala poprvé, jako se pokoušel Babiš obhájit své chyby ve vyúčtování nákupu firem dnes patřících Agrofertu.

Já chápu jednu věc. Stovku si umíte představit. To jsou čtyři piva v hospodě. Umíte si asi představit i tisícovku. To je to, co vás stojí jedna nádrž benzinu. A částky kolem milionů, miliard, či dokonce bilionů jsou už nějakým abstraktem. Jenže pořád jsou to Vaše peníze, které jste mohli užít podle vlastních preferencí, ale násilím vám je vzal stát a nejen, že je utrácí bez rozmyslu a za věci, které nechcete, ale ještě je ani nedokáže zúčtovat tak, aby tomu rozuměl i Pepík z Brslavic.

Účetnictví je v zásadě věc velice jednoduchá, je to pouze sada aritmetických operací. Žádné integrály, žádné derivace, žádné limity, nic takového, pouze jednoduché dva sloupečky: příjmy a výdaje a je vcelku podružné, jestli se účetnictví vede jako jednoduché, anebo poněkud pokročileji jako účetnictví podvojné, kde se nám pak objevuje nějaká rozvaha a výsledovka.

Podle všeho se zdá, že pan ministr zřejmě nebude tak vynikajícím manažerem, za jakého se vydává, ale stejně pirátským způsobem jako získává a vykazuje svůj majetek v Agrofertu, stejným způsobem nakládá a zúčtovává prostředky státu. Dobrá, možná se bude dále vymlouvat na tu nešťastnou účetní, která to dělala poprvé, ale jaksi už mu to příliš nebudeme věřit.

A co je ještě více varující, pak tvrzení, že to nešťastné EET přinese nějakých 18 miliard korun do rozpočtu (proč by mělo, respektive proč by to měla být taková výhra?), stejně tak jako tvrzení, že jsme skončili přes 60 miliard v plusu, když to účetně zřejmě vůbec nebude pravda. ANO, jedná se o čirou propagandu vycucanou z palce u nohy.

Domnívám se, že ministr Babiš překročil všechny myslitelné meze, které by všem jeho předchůdcům jednoznačně a už dávno zlomily vaz. Likviduje soukromé podnikání a pronásleduje nestoudným způsobem velmi důležitou skupinu, která vytváří nejen pracovní místa ale i zásadním způsobem domácí produkt.

Korunu tomu všemu nasadil dokonce jeho poskok. Tím myslím šéfa Finanční správy Martina Janečka, který si už dokonce troufnul hovořit o podnikatelích jako o zločincích. To je zcela bezprecedentní a tak urážlivé, že jsem za celý svůj život něco tak povýšeného a pohrdajícího presumpcí neviny ještě neslyšel. I ten komunista Mládek hovořil pouze o parazitech. Jestliže si dovolí státní úředník hovořit o občanech (kteří ho živí, mimochodem) jako o zločincích, pak se mi za opaskem Beretta sama nabila a odjistila.

Teď snad už jenom na závěr parafrázuji cizí výrok: je neuvěřitelné, že po všech těch aférách, které se na ministra provalily, všechna státní zastupitelství stále mlčí a nekonají. Nevím, zda jsou postižena „peněžní“ hluchotou, nebo se čirou náhodou dívají někam úplně jinam. V každém případě jsem jen na základě toho, co bylo zveřejněno přesvědčen o tom, že na Mírově je jedno volné místečko a je nejvyšší čas je někým vhodným obsadit. Zásadního kandidáta bych měl. Možná ho za 20 let zase propustí.

Nežijeme proto, aby stát projebával naše peníze.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 515 × | Prestiž Q1: 12,00
22 plus Známkuj článek minus 1
Interní diskuse

Dělají si z nás prdel?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top