Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

adm        

Svobodný svět, článek

Štítky článku:
Čtení tohoto článku zabere přibližně 6 min.

Vrchnostenská zpupnost

Česká televize někdy v pondělí vysílala pořad „Reportéři ČT“, ve kterém interviewovala Martina Janečka, takto šéfa Finanční správy České republiky. Tak nějak jsem zůstal u vytržení z toho všeho, co řekl a sekundárně i z jeho verbálního projevu.

Ne, přesněji to musím říct. Z toho, jakým způsobem vnímá občanskou společnost. To je tak varující a tak odstrašující způsob, že jsem ho ani po několika dnech nerozdýchal.

Každá firma je podezřelá

Asi jsem ze staré školy, ale takovýto výrok mne hluboce uráží. Stát není a nesmí být pasákem, který provozuje nejstarší řemeslo na světě. A druhotně: vůbec nic mu není do činnosti soukromých firem. Má jediné (a ještě velmi sporné) právo vybírat z obratu těchto firem nějaká procenta pro státní účely. A ještě jednou říkám: velmi sporné právo, protože si je určil sám.

Asi už je trapné opakování dávno známého faktu, že finanční správa v podstatě likviduje celou podnikatelskou třídu pomocí takzvaně zajišťovací příkazů. Já chápu, že gottwaldovský třídní boj už dneska nelze provozovat tak, jak to bylo v padesátých letech, ale princip a důsledek je úplně stejný. Prostě státní byrokratická moc se rozhodne, že zlikviduje nějakého soukromého podnikatele a má dostatek nástrojů, aby to udělala.

Janeček se chtěl z tohoto faktu nějakým způsobem vyvinit, ale docílil v tom interview efektu dokonce přesně opačného, protože místo zasvěceného rozhovoru o daném problému v podstatě tlachal jakési fráze, které neměly věcnou souvislost. Možná, když jen malinko přeženu, jakoby pan Janeček vůbec nevěděl o co jde a jen plnil politické zadání. A to znělo jasně: muž na motorce nesmí projít.

Stát prostřednictvím finanční správy je schopen zlikvidovat jakoukoliv soukromou firmu bez jakéhokoliv upozornění a je velkou otázkou zda to nebylo na objednávku jakési osoby. A i kdyby nebylo, pak se jedná čistě o svévoli státu, kterému do firmy kterou si někdo buduje 20 let vůbec nic není. Není schopen posoudit, zda ten onen je bílým nebo černým koněm, nemá k tomu kvalifikaci a ostatně ani právo.

Ve své neschopnosti se Martin Janeček vyjádřil, že vlastně všechny firmy jsou nastrčené a všichni majitelé jsou bílí koně. Jen lehce nadsazuji a parafrázuji, co řekl, ale zhruba tak to vyznělo. Všichni podvádějí, všichni kradnú, všichni jsou zloději, „iba pánko velmožný je svätý“.

Začínám toho mít docela hodně dost, protože nikdo na světě nepracuje proto, aby výsledkem jeho práce byl blahobyt někoho jiného. Pokud to někde funguje, pak je to rodina, vlastní děti, vlastní manželka, možná maminka, možná tchyně, ale rozhodně to nefunguje na takovou vzdálenost, jako je firma a nějaká velmi vzdálená potřeba státu. A spíše než potřeba bychom možná měli říct neutuchající hlad státu po cizích penězích.

Ostatně vidíme to v dnešních dnech, jak zuřivě se snaží socialistická strana získat širší voličskou základnu tím, že naslibuje zvyšování mezd široké paletě státních zaměstnanců a vůbec se netáže těch, kteří to budou financovat, zda jsou s tím svolní, zda s tím vůbec souhlasí.

Pokud už nic jiného, pak přece vidíme, že nějaká politická strana z veřejných peněz provádí brutální korupci státních zaměstnanců, kterým sama stanovila jejich monopolní pozici. A to vůbec není proti nějakým hasičům, nebo komukoliv jinému. Je to proti tomu, že stát si vystavěl poměrně velmi široký elektorát těch, které jsme povinni si platit, aniž bychom byli schopni posoudit nejen jejich výkony, ale i jejich počty, a stát si osobil právo je privilegovat jenom proto, že jsou to zaměstnanci státu.

Jak už Mises formuloval, socialistický stát nemá k dispozici nástroje ekonomické kalkulace. Není schopen posoudit ani potřebnost ani efektivitu jednotlivých profesí a je odsouzen k tomu, aby direktivně nařizoval mzdy podle jakýchsi politických či společenských kritérií. Že se jedná o princip vysoce antitržní a ne kapitalistický, je nepochybné.

Ale vlastně jsem utekl od pana Janečka a jeho velmi pravděpodobné neschopnosti zformulovat ani základní české souvětí, z čehož odvozuji, že není schopen ani pochopit problematiku, kterou by teoreticky měl řídit.

Zásadní otázka, kterou reportéři položili Janečkovi, je, zda si je finanční správa jistá stoprocentně, že všechny filmy jsou nastrčené, že všichni majitelé jsou bílí koně a celé soukromé podnikání je obrovský komplot proti státu.

Janeček se na to vyjádřil formulí, že: „každá firma může být zneužita jako bílý kůň“. Tak nepochybně ano, jen kdyby byl schopen a ochoten poznat, že se jedná o anomálie a ne o typický jev.

Možná v tomto okamžiku bude lepší použít autentický záznam, tuším že to je někde kolem páté minuty, kdy Janeček obhajoval tvrdý a nekompromisní likvidační postup vůči soukromým firmám, i když v podstatě jeho vyjádření nemělo valnou konzistenci ani logiku. Cituji:

„Vždycky je to o té ekonomice, co ten dotyčný ztrácí a co získává. To, že první, jakoby první zkušenosti naše byly s tím, že se jedná doopravdy o, v uvozovkách jednohlavá eseróčka usídlená na office housu, které si někdo pořídil za 35 000 a udělal na tom ránu za desítky milionů, tak takhle to samozřejmě začalo. Ale tohleto je v podstatě byznys, který když nese, tak jakoby to je povaha praní špinavých peněz, že když to bude dávat dostatečnej výnos, tak tímhletím způsobem, tímhletím způsobem, můžete těmto podvodům zneužít i nějakou řekněme na první pohled fungující firmu.“

Nevím jak kdo, ale já vnímám takové vyjádření jako plácání Mimoně, který neví vůbec nic o problematice, jen se drží politického zadání a o realitě neví vůbec nic.

Dále byl diskutován problém Jaromíra Kryštofa, který se začal soudně bránit proti rozsudku a zajišťovacímu příkazu a opět se pan šéf finanční správy vyjádřil velmi nesrozumitelně obvyklou kompilací frází:

„To, že tenhle rozsudek, takovýhle výrok tam je, to je bohužel riziko. Tam je otázka, do jaké míry tam doopravdy někdo pochybil nebo nepochybil, nebo z jakého titulu to vzniklo.“

No jestli vám tohle blízce nepřipomíná kecy Milouše Jakeše na Červeném Hrádku, pak už snad nic jiného.

A snad ještě jeden bizár:

„My jsme připraveni odborně polemizovat o těch konkrétních rozsudcích, kde se domníváme, že jsme měli pravdu, byť prostě ta kauza v tu chvíli, tak to rozhodování o tom zajišťováku je víceméně definitivní. Je potřeba se odborně bavit na tom, o našem pohledu a dávat zpětnou vazbu soudcům Nejvyššího správního soudu tímhletím. Protože jako i soudci Nejvyššího správního soudu mají své rozšířené senáty, ve kterých se prostě ten názor nějakým způsobem tříbí.“

Je vám jasné, že ten člověk neví, co mele?

Jenže Finanční správa nadále hodlá využívat plošnou likvidaci soukromého podnikání prostřednictvím zajišťovacích příkazů i proti těm, kteří nejsou vůbec z jakéhokoliv daňového úniku usvědčení. Cituji:

„Stačí jen podezření finančních úředníků.“

Mám na pysku velmi tvrdý direkt na opačnou stranu. Kdykoliv vznikne jen sebemenší podezření z pochybení státní správy, tak budiž zlikvidována nejtvrdší možnou měrou a postižena nejvíce, jak je to možné.

Patrně se to asi nebude líbit, ale jak se do lesa volá, tak z něj vyběhne hajnej, anebo se možná ucho utrhne. Jak se vám líbí. Stát není a nesmí být a je nepřijatelné, aby byl teroristou, který bude jakoukoliv neposlušnost a neochotu přispívat na jeho svévolné extravagance trestat. K tomu stát prostě není A pokud si osobuje takové právo, tak je to stát diktaturní, který není potřeba, nikdo po něm netouží a je třeba ho zlikvidovat jakýmkoliv způsobem. Jde proti lidem.

Poněkud smířlivěji říká jeden ze soudců Nejvyššího správního soudu: „Já bych doporučil daňové správě prostě přesněji přemýšlet a volit ty metody, které jsou adekvátní situaci.“

To je velmi a velmi diplomatický způsob, kterým se pokouší říci, že to ale velmi sakramentsky posrali.

Jen na okraj poznamenám že v roce 2010 se institut zajišťovacího příkazu použil circa ve stovce případů. V předloňském roce už to bylo případů téměř 2700 a v minulém kolem 3000. To vše za doby panování cara Andreje Babiše.

A přesto má předvolební preferenci kolem 30 %. Tak nevím; buď jsem se zbláznil já, anebo svět okolo mě.

Anebo, a to je věrohodnější, je to obrovská manipulace.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 407 × | Prestiž Q1: 10,55
17 plus Známkuj článek minus 0
Interní diskuse

Vrchnostenská zpupnost

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top