Štítky článku: •  

Tyran zaměstnavatel

Argumentem proti „méně státu“ bývá často i údajná „tyranie“ zaměstnavatele vůči zaměstnanci v pracovním poměru. Hnusní a chamtiví podnikatelé čekají jen na to, jak by mohli sedřít nenasytnými drápy ubohé pracovníky z kůže.

A proto potřebujeme mírumilovný stát, který se postará! Stát, který řídí ti nejpoctivější, nejsvědomitější a nejcharakternější lidé z naší společnosti. Kteří dohlížejí na práva slabších, aby nenastala „bezbřehá tyranie“! A teď vážně. Myslím, že je už konečně čas uvést věci na pravou míru a našim socialistickým přátelům poskytnout pár ne­prů­střel­ných faktů proti těmto pseudoargumentům.

Hlavní fakta, proč zaměstnavatel ve svobodné společnosti nemůže být tyranem:

Zaměstnavatel vás nemusí zaměstnat

marx-kapitalisti.png (114,199 kiB)
Kolikrát to říkal?

Toto je první, nejdůležitější a asi i nejvíce o­po­mí­je­ný „detail“ — zaměstnavatel vás nemusí za­měst­nat. Je to jeho svobodná vůle, která pramení z jeho dosavadní snahy rozšířit svůj vybudovaný byznys a podělit se i s vámi o zisk. Povinné za­měst­ná­vá­ní pořádané centrálním plánovačům jsme tu ještě donedávna měli a víme, jak to dopadlo (ztráta pro­duk­ti­vi­ty, motivace v kýblu, úpadek celé společnosti…).

Pokud si uvědomíte tento fakt, pak se vám vyjasní i v mnoha dalších sférách pracovní legislativy a vzta­hů. Příklad jasný jako facka je „státem garantována“ minimální mzda. Pokud vás někdo nemusí zaměstnat (a tím pádem vám nemusí nic platit), je zcela ne­lo­gic­ké, aby se předem určovala nějaká minimální výše odměny, kterou vám musí zaplatit.

V mnoha zemích (např. Francie) to řeší velkými regulacemi v pracovní legislativě, která „zabetonuje“ zaměstnance na jeho místě tak, že je velký problém ho pak propustit. Jaký je výsledek? Zaměstnavatelé (kteří nejsou povinni někoho zaměstnat) si dvakrát rozmyslí, jestli vůbec někoho zaměstnají. A raději to řeší outsourcingem. Stát vám tedy negarantuje minimální mzdu, ale spíše žádnou mzdu.

Uzavíráte dobrovolnou dohodu

Další velmi důležitý bod je to, že uzavíráte dobrovolnou dohodu. Nikdo vás nenutí uzavřít se zaměstnavatelem smlouvu, rovněž, jako nikdo nenutí zaměstnavatele, aby uzavřel smlouvu s vámi. Celý zákoník práce by se měl proto zrušit (neboť jen omezuje rozsah vzájemné dohody) a měl by figurovat spíše jako nějaký druh kodexu, ze kterého by se dalo odrazit při formulování pracovní smlouvy.

Pokud jednou uzavíráte s někým dohodu, je již z definice jasné, že je na vaší vzájemné dohodě její výsledná podoba.

Každá strana by si ale měla uvědomit, v jaké pozici se při vyjednávání nachází. Řekněme, že jsem zaměstnavatel a naléhavé potřebuji člověka vysokých kvalit, o kterého je na trhu nouze. Pak se mu jako zaměstnavatel budu snažit poskytnout ty nejlepší podmínky a co nejvíce se mu přizpůsobit, abych ho získal. Na druhé straně, pokud jsem uchazeč o zaměstnání s nízkou kvalifikací nebo poptávkou po mých službách na trhu, pak jsem ve znevýhodněné pozici a musím si být vědom toho, že se budu muset přizpůsobovat.

Stát a jeho zákoník práce vám v tomto nijak nepomohou. Pokud jste jednou pro zaměstnavatele nezajímaví pro zaměstnání (i kvůli vysokým nákladům a regulacím v zákoníku práce), tak vás prostě nezaměstná.

A pokud mám zajít do extrému; pokud se dohodnete se zaměstnavatelem, že akceptujete i tělesné tresty, zaměstnavatel vás může za špatně provedenou práci řekněme bít rákoskou. Pokud se vám to nebude líbit, vždy můžete ukončit spolupráci a odejít. Pokud to ve smlouvě mít nebudete, vždy se můžete obrátit na soud, který zaměstnavatele potrestá. (Cože? Justice nefunguje? Že by stát?) V každém případě, nebude se jednat o tyranii, ale jen o dobrovolné zaměstnání se špatnými podmínkami.

Můžete se kdykoliv zaměstnat sami

Pokud kritizujete svého zaměstnavatele a stěžujete se na pracovní podmínky (např. plat), máte kdykoliv možnost se zaměstnat sami. Jak jsme si již vysvětlili, práce u zaměstnavatele je dobrovolná spolupráce! Takže máte kdykoliv možnost tuto dohodu ukončit a začít s podnikáním nebo živnostničením sami. Staňte se i vy podnikatelem nebo živnostníkem, pokud nejste spokojený zaměstnanec!

Podnikat může začít kdokoliv. I relativně chudý a nevzdělaný člověk. Může si vypěstovat ovoce nebo zeleninu v zahradě a prodávat ji na trhu. Může z ní uvařit dobré jídlo, udělat si stánek někde, kde to „žije“ a prodávat to hladovým kolemjdoucím. (Cože? Že to není tak jednoduché a nejdříve třeba oběhnout úřady, vyřídit spoustu povolení, zaplatit poplatky, daně, odvody …? Že by stát?)

Bez ohledu na uvedené, stát jako centrální regulátor (a údajná „ochranná ruka zotročování zaměstnanců“) tu máme, a nepříznivé podmínky, kterými argumentují zastánci silného státu, přesto existují! Jak je to možné?

Takže předtím, než budete chtít vyslovit názor, že zaměstnavatel někoho zotročuje, zvažte, jestli to není spíše stát, který vás obírá o minimálně polovinu příjmů … a to je ještě to nejmenší zlo. Takže, kdo je tady tyran?

Autorem textu je pan Martin Bulák, (spokojený zaměstnanec)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 724 × | Prestiž Q1: 7,67

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top