Štítky článku: •  

Účtenková loterie — Ficovo labůžo

Politické řešení zjednodušeně dělíme do dvou kategorií. Řešení, která se líbí většině, ale přitom jsou zároveň pro tu většinu škodlivá, a řešení, které se většině nelíbí, ale zároveň jsou pro stejnou většinu prospěšná. Typickým příkladem prvního opatření je minimální mzda a jako příklad druhého by se dalo považovat řekněme zrušení dotací na zvyšování „zaměstnanosti“.

uctenka-baobabis1.jpg (34,531 kiB)
Česká varianta

Stejným případem politického opatření jako minimální mzda je i účtenková loterie. Lidem dává pocit, že mohou něco bezpracně a bez nákladů získat. Tedy politik získává oblibu bez ohledu na to, že zároveň stejným opatřením zvyšuje odvodovou zátěž nejproduktivnější části obyvatelstva a nepřímo zvyšuje nezaměstnanost (a tím škodí celé společnosti).

Nechci teď řešit to, zda je nastaven model samotné loterie správný, zda jsou v ní chyby, nebo jak dopadla loterie v jiných zemích. Ani to, jaký honorář získala z veřejných prostředků Eva Máziková a kolik celá ta sranda stála. Dokonce ani to, že jak to celé nakonec dopadne a zda je to efektivní. To je zcela nepodstatné a Fica to ani nezajímá. To přenechám raději diskutérům.

Účtenková loterie je ekonomický nesmysl a totální projev arogance vládní moci. Dívám se na věci principiálně a proto i kdyby mi za každý zaregistrovaný blok měli padat z nebe pečení holubi rovnou do huby, tak se do toho nezapojím. Člověk, který přistoupí na hru, ve které za fašistickou kontrolu svého okolí má takříkajíc od svého farmáře šanci získat zpět část z vlastní (ukradené) produkce, je jen obyčejným projevem jeho totální podřízenosti.

Takzvaný výpadek DPH, který veřejnost naivně považuje za něco, co je ztraceno a chybí „nám“ v ekonomice, je v podstatě ekonomicky prospěšné. Tyto peníze přece zůstávají produktivnímu sektoru, který je znovu točí ve svém byznysu a díky těmto prostředkům zaměstnává nové lidi. A pokud tyto „chybějící daně“ nakonec přece jen odvede, skončí např. v nádrži tryskáče směru do Petrohradu. Proto nejlepší cesta jak omezit rozkrádání, je omezit objem potenciální kořisti. Například tím, že se do balíčku kořisti (státní rozpočet) dostane co ​​nejméně.

Není to vůbec o Ficovi. Ficovi se jen podařil zas a znovu geniální tah. Ukradl pravici bod z volebního programu, čímž jim sebral vítr z plachet. Pokud by se snažili kritizovat podstatu systému, káleli by si tím do vlastního hnízda. Z toho, že právě liberálové navrhli do svého programu tento autoritářský hnus (a nenavrhly raději snižování DPH, kterou máme jako země jednu z nejvyšších v regionu), se musí Orwell točit v hrobě jako vrtule.

Ficovi se v podstatě povedla:

  • spokojenost veřejnosti (podle modelu chléb a hry)
  • spokojenost úředníků, kteří mají novou činnost
  • spokojenost dodavatelů služby jako potenciálních budoucích, resp. bývalých sponzorů (nová zakázka)
  • spokojenost samotného navrhovatele (nárůst preferencí …)

Nakonec jsou všichni šťastní a opozice nemá šanci toto štěstí nijak překazit. V tomto skutečně obdivuji Fica, bez jakéhokoliv sarkasmu. Je to geniální politik. Velmi rychle zjistil o čem je politika, o čem je získávání popularity a věnuje se už jen tomu. Samozřejmě musí mít za sebou kvalitní a dobře placený tým, přesto bez vlastní šikovnosti a dovednosti by to nikdy nezvládl. Ostatní politici by měli začít více trénovat, aby tohoto mistra svého řemesla dokázali porazit. Do té doby si bude Fico jako jednohubky vychutnávat naivitu svých politických oponentů i samotné veřejnosti.


Pozn. redakce: Je až podivuhodné, jak se problémy České republiky až nápadně podobají problémům Slovenské republiky!

Autorem článku je pan Martin Bulák

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 277 × | Prestiž Q1: 6,37

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top