Štítky článku: •  

Nebýt státu, vydělávali bychom si až 10× více

Vezměme si někoho, kdo vydělává 700 € brutto, což je zhruba průměrná mzda (19 000 Kč). Čistého dostane 547 € (14 900 Kč), ale zaměstnavatele to stojí 946 € (25 740 Kč). Z těch 547 € při běžné spotřebě zaplatí 20 % DPH. Z 946 € mu zbude tedy 437 € (11 890 Kč), což je 46 %. Ale v praxi je to neúplné.

benzin-n.png (69,848 kiB)
Daně, daně, daně

Když si koupí benzín, tak zhruba jedna polovina až dvě třetiny jdou na spotřební daně + DPH. Do ceny je třeba ještě započítat i to, že ten co prodává benzín, musí ze svého příjmu stejně zaplatit 19 % daň, odvody atd. Takže reálně o kolik by mohl být benzin levnější bez státních zásahů? Přímo kvůli spotřebním daním a DPH zhruba 2–3× levnější. Po započtení ostatních faktorů i 4–5× levnější. A to ještě nepočítám s tím, že na ceny zboží a služeb má vliv i konkurence, kterou stát významně omezuje. Kdyby mohl podnikat kdokoliv bez jakýchkoliv nařízení a omezení, ceny by byly tlačeny dolů.

Cena benzínu vstupuje v podstatě do všech výrobků a služeb. Jednak do těch, které se vyrobí zde, tak i do těch, které dovážíme. Rovněž i výroba potravin by byla mnohem levnější, kdyby nafta do zemědělských strojů nebyla tak drahá.

Další faktory ovlivňující výši cen a tím i příjem člověka:

  • Elektřina — ta je na tom podobně. Musíme dotovat různé hlouposti jako solární a větrnou energii, platit spotřební daně navíc, DPH …
  • Cla, z nichž mnohá jsou prohibiční, a tedy mohou klidně ceny zboží prodražovat i o desítky procent. Někdy i několikanásobně. Je to tak hlavně u potravin.
  • Inflace — ta bere nejvíce střední a spodní vrstvě s fixními platy, a také těm, kteří mají úspory. Přináší to strašnou spoustu dalších nákladů, např. když si lidé kupují zlato, stříbro a jiné věci, aby se uchránili před inflací (ale čímž v konečném důsledku přispívají k vyšší inflaci). Tyto úspory jsou nevyužité, místo toho, aby byly využity jako kapitál.
  • Všemožné normy, hlavně ze strany EU, které prodražují výrobky, přičemž mnoho lidí nakonec z toho na kvalitě ani nic nezíská. Naopak v mnoha případech jsou ty výrobky dokonce ještě horší.
  • Různé jiné daně — daň z lihu, z piva, daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň ze staveb, daň z bytů, daň za psa, daň za užívání veřejného prostranství, daň za ubytování, daň za prodejní automaty, daň za nevýherní hrací přístroje, daň za vjezd a setrvání motorového vozidla v historické části města, daň z tabákových výrobků, kolky na úřadech a mnohé jiné daně. Pokud je i konkrétní člověk přímo neplatí, prodražují ale služby nebo zboží, které si nakupuje!
  • Různé licence na všemožné věci jako založení živnosti, založení s. r. o, různé povinnosti jako povinná výbava v autě, přilba na motocyklu a kole. Pak mrtvé náklady, které by jinak nikdy nebyly využity. Určitě jsou to ročně minimálně desítky milionů eur, ale i více, např. na nákup mzdových a účetních softwarů, na placení armády účetních, mzdových účetních, čas strávený studováním zákonů a přizpůsobování podnikání tak, aby bylo v souladu se zbytečnými zákony…

 

Je toho prostě strašně moc a daly by se o tom napsat i tisíce stran. Věřím tomu, že nebýt všech těchto a mnoha dalších negativních vlivů ze strany státu, disponibilní příjem člověka by byl v závislosti na tom, co dělá i 10× vyšší.

Kdyby stát vykonával jen ty nejnutnější věci (nebo ani ty ne), a člověka neokrádal o řekněme 90 % ale jen o 10 %, člověk by neměl žádný problém si služby které jsou poskytovány nyní pouze státem koupit sám. Protože i člověk, který dnes nemá práci a vydělal by tehdy např. 150 €, což je dnes příjem hluboko pod minimální mzdou, by měl příjem při dnešních cenách i 1300 €.

PS: Ta čísla jsou samozřejmě jen odhadovaná, protože dopady škodlivých zásahů státu v různých oblastech se přesně ani vyčíslit nedají. Stojí ale určitě za zamyšlení to, do jaké obrovské míry nás stát ochuzuje. A co je smutné, ty chudé jako první.

Autor: Filip Vacko, převzal Martin Bulák

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 864 × | Prestiž Q1: 6,06

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top