Štítky článku: •  

Nebýt státu, vydělávali bychom si až 10× více

Vezměme si někoho, kdo vydělává 700 € brutto, což je zhruba průměrná mzda (19 000 Kč). Čistého dostane 547 € (14 900 Kč), ale zaměstnavatele to stojí 946 € (25 740 Kč). Z těch 547 € při běžné spotřebě zaplatí 20 % DPH. Z 946 € mu zbude tedy 437 € (11 890 Kč), což je 46 %. Ale v praxi je to neúplné.

benzin-n.png (69,848 kiB)
Daně, daně, daně

Když si koupí benzín, tak zhruba jedna polovina až dvě třetiny jdou na spotřební daně + DPH. Do ceny je třeba ještě započítat i to, že ten co prodává benzín, musí ze svého příjmu stejně zaplatit 19 % daň, odvody atd. Takže reálně o kolik by mohl být benzin levnější bez státních zásahů? Přímo kvůli spotřebním daním a DPH zhruba 2–3× levnější. Po započtení ostatních faktorů i 4–5× levnější. A to ještě nepočítám s tím, že na ceny zboží a služeb má vliv i konkurence, kterou stát významně omezuje. Kdyby mohl podnikat kdokoliv bez jakýchkoliv nařízení a omezení, ceny by byly tlačeny dolů.

Cena benzínu vstupuje v podstatě do všech výrobků a služeb. Jednak do těch, které se vyrobí zde, tak i do těch, které dovážíme. Rovněž i výroba potravin by byla mnohem levnější, kdyby nafta do zemědělských strojů nebyla tak drahá.

Další faktory ovlivňující výši cen a tím i příjem člověka:

  • Elektřina — ta je na tom podobně. Musíme dotovat různé hlouposti jako solární a větrnou energii, platit spotřební daně navíc, DPH …
  • Cla, z nichž mnohá jsou prohibiční, a tedy mohou klidně ceny zboží prodražovat i o desítky procent. Někdy i několikanásobně. Je to tak hlavně u potravin.
  • Inflace — ta bere nejvíce střední a spodní vrstvě s fixními platy, a také těm, kteří mají úspory. Přináší to strašnou spoustu dalších nákladů, např. když si lidé kupují zlato, stříbro a jiné věci, aby se uchránili před inflací (ale čímž v konečném důsledku přispívají k vyšší inflaci). Tyto úspory jsou nevyužité, místo toho, aby byly využity jako kapitál.
  • Všemožné normy, hlavně ze strany EU, které prodražují výrobky, přičemž mnoho lidí nakonec z toho na kvalitě ani nic nezíská. Naopak v mnoha případech jsou ty výrobky dokonce ještě horší.
  • Různé jiné daně — daň z lihu, z piva, daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň ze staveb, daň z bytů, daň za psa, daň za užívání veřejného prostranství, daň za ubytování, daň za prodejní automaty, daň za nevýherní hrací přístroje, daň za vjezd a setrvání motorového vozidla v historické části města, daň z tabákových výrobků, kolky na úřadech a mnohé jiné daně. Pokud je i konkrétní člověk přímo neplatí, prodražují ale služby nebo zboží, které si nakupuje!
  • Různé licence na všemožné věci jako založení živnosti, založení s. r. o, různé povinnosti jako povinná výbava v autě, přilba na motocyklu a kole. Pak mrtvé náklady, které by jinak nikdy nebyly využity. Určitě jsou to ročně minimálně desítky milionů eur, ale i více, např. na nákup mzdových a účetních softwarů, na placení armády účetních, mzdových účetních, čas strávený studováním zákonů a přizpůsobování podnikání tak, aby bylo v souladu se zbytečnými zákony…

 

Je toho prostě strašně moc a daly by se o tom napsat i tisíce stran. Věřím tomu, že nebýt všech těchto a mnoha dalších negativních vlivů ze strany státu, disponibilní příjem člověka by byl v závislosti na tom, co dělá i 10× vyšší.

Kdyby stát vykonával jen ty nejnutnější věci (nebo ani ty ne), a člověka neokrádal o řekněme 90 % ale jen o 10 %, člověk by neměl žádný problém si služby které jsou poskytovány nyní pouze státem koupit sám. Protože i člověk, který dnes nemá práci a vydělal by tehdy např. 150 €, což je dnes příjem hluboko pod minimální mzdou, by měl příjem při dnešních cenách i 1300 €.

PS: Ta čísla jsou samozřejmě jen odhadovaná, protože dopady škodlivých zásahů státu v různých oblastech se přesně ani vyčíslit nedají. Stojí ale určitě za zamyšlení to, do jaké obrovské míry nás stát ochuzuje. A co je smutné, ty chudé jako první.

Autor: Filip Vacko, převzal Martin Bulák

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 849 × | Prestiž Q1: 6,05

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top