Štítky článku: •  

Demokratické principy selhaly ve všech ohledech

Mechanismy, které se v tomto státě uplatňují již dlouhou řadu let mají bohužel dvojí metr. V souladu s Ústavou poskytují občanům právo volit své zastupitele, ale tito zastupitelé nemají povinnost vůli svých volitelů naplňovat.

To je přesně ta „demokratura“, kterou Karel Kryl do smrti nerozdýchal.

Mocní, zvolení, vládnou a nařizují svým volitelům věci, které ve volebních programech vůbec nebyly. Politika se stala jen byznysem, podobným, jako je prodej špekáčků vyrobených ze sójové mouky, nebo chleba v němž je tolik přísad, že už dávno není chlebem. Nějaké Éčko, aby v něm byly nějaké póry, jiné Éčko, aby nebyly moc veliké, další Éčko, aby neztvrdl ihned a další Éčko aby zítra byl nepoživatelný a bylo nutno koupit nový.

To je obraz současných vlád a parlamentních sborů. Podvod. Lhostejno, zda to byly vlády Paroubkovy, Nečasovy, Grossovy, či Klausovy. Lhostejno, zda v parlamentu převládali modří, oranžoví, či jinak barevní.

Kdosi tu v článcích zmínil, že vláda se snaží vymačkat ještě kapičku z dávno již vymačkaného citrónu. To je naprosto trefné. Stát (bez politického akcentu) vyždímal všechny až za mez existence a teď se pokouší znovu spustit tu vývěvu, aby získal alespoň ještě tu poslední kapičku. Vývěva a její spuštění stojí milióny a ty získané kapičky mají cenu korun.

Ocitli jsme se v situaci, kdy demokratické principy selhaly na plné čáře. Je čirou naivitou a hloupostí věřit, že nějaké nové politické strany – i kdyby se nakrásně parlamentně prosadily, což volební zákon dosti tvrdě odmítá, mohly systém změnit.

Opakuji se, ale jsem přesvědčen, že systém politických voleb a politického sestavování vlád a zákonodárných sborů je od základu chybný a kontraproduktivní. Zaručuje jen jedinou věc: poměrně bezproblémové vládnutí, výkon moci. Ale smysl a užitek této věci je pro lidi nulový, nebo spíše negativní.

Jsme postaveni před dilema: buď doufat, že nějaká moderní politická strana získá volebním mechanismem drtivou většinu, v což nějak nevěřím, nebo strpět další léta pod jařmem profláknutých, nekonstruktivních a nic neřešících vlád ODS, ČSSD, či koalic s jejich satelity.

Osobně se domnívám, že je navýsost pochybené pokoušet se systém reformovat skrze ty, kteří sami nebyli schopni vlastní reformace.

Ale to už tu vlastně bylo – Dubček se také pokoušel reformovat nereformovatelné.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 675 × | Prestiž Q1: 21,06

+57 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top