Štítky článku: •  

Stejní papaláši, jako ti minulí

Jsou to už dva roky, co se Alena Schillerová pod tlakem veřejnosti vystěhovala z dotovaného státního bytu. Už se ale nikde neobjevilo, že si naopak polepšila.

Dnes už za bydlení v těsném sousedství Pařížské ulice neplatí vůbec nic. A její první starostí v novém bydlení podle svědků bylo: Chci nový kosmetický stoleček.

Černý pasažér. Termín, který v posledních týdnech ministryně financí Alena Schillerová často adresuje těm, kteří se podle ní chtějí svést na koronavirové pomoci z veřejných peněz.

Ona sama přitom dle svých odpovědí ani nepřemýšlela o tom, že by si s aktuálním platem 173 tisíc korun bydlení v Praze platila sama.

Rozlehlý apartmán v těsném sousedství Pařížské, která patří mezi nejdražší ulice v Česku, platí stát. Tedy my všichni. Potvrdil to Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které byt spadá.

Když se do apartmánu v Salvátorské ulici předloni stěhovala, bylo jejím přáním navíc ještě investovat do rekonstrukce a vybavení.

„Jako první se sháněla po odpovídajícím toaletním stolku, ten původní se jí nelíbil. Stoleček se jí nakonec také pořídil na státní útraty,“ uvedl pod příslibem anonymity zdroj z ministerstva pro místní rozvoj.

Alena Schillerová nepopírá, že si v Praze žije na vysoké noze díky daňovým poplatníkům. Její reakci, kterou redakci zaslala prostřednictvím svého tiskového odboru, lze shrnout do věty: „Mám na to na všechno nárok.“

Záhy po nastěhování navíc v domě, kde ministryně bydlí, zasahovala cizinecká policie. Cizinky, které tam uklízely, totiž neměly potřebná povolení a byly nakonec vyhoštěny. A právě uklízecí služby byly další z věcí, které Alena Schillerová po svém nastěhování do apartmánu, řešila.

Nejen luxusní byt za dáčo, ale i doprovod za 3,5 milionu ročně

Ministryně financí Alena Schillerová má kromě apartmánu u Pařížské ulice, za který neplatí ani korunu, k dispozici i ochranku. Zdědila ji po Andreji Babišovi, který si ji před pěti lety vyžádal. Schillerové už zůstala, ačkoli policie reálnou hrozbu vůči její osobě nikdy neevidovala. Spolu s Babišem jsou tak v polistopadové historii jediní ministři financí s bodyguardy.

Když měla Alena Schillerová tento týden odpovídat na otázky, jestli neuvažovala o tom, že by si bydlení v Praze platila sama, vymluvila se na svoji ochranku. „Naopak, je to výrazná úspora výdajů na zajištění bezpečnosti chráněné osoby,“ reagovala na informace, že si kromě bydlení na státní útraty pořizovala i vybavení.

Ministryně tak současně upozornila, že stále využívá ochranku, kterou zdědila díky svému předchůdci v křesle ministra financí Andreji Babišovi. Ten si ji platil vždy sám. Po vstupu do vlády ale oznámil, že jemu i rodině hrozí smrt a ochranku si v Sobotkově kabinetu vyžádal (Popsali jsme zde). Vláda pak na Babišovu žádost zařadila ministry financí nově mezi ty členy kabinetu, kteří mají bodyguardy. Nikdy před tím v polistopadové historii tomu tak nebylo. Na ochranku měly vždy nárok kromě ministerského předsedy šéfové silových resortů: vnitra, obrany, spravedlnosti a zahraničí.

„Jaká chráněná osoba? Ve vládách, ve kterých jsem byl členem, ministr financí nikdy ochranku neměl. Já ji měl pár týdnů po výbuchu bomby před domem. Co je tohle za výmysl???“ reagoval nyní na informaci o ochrance Schillerové bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Alena Schillerová má přiděleného jednoho tělesného strážce, který ji musí střežit na každém kroku. Ze zjištění ale vyplývá, že žádnou hrozbu vůči její osobě policie zatím nezaznamenala. „Ohrožení paní ministryně dosud nebylo evidováno,“ uvedl zdroj obeznámený s průběhem ochrany jednotlivých ministrů.

Náklady na bodyguardy ročně dosahují minimálně 3,5 milionů korun, pokud jde o typ ochrany, která má právě Schillerová. Ovšem číslo může být ještě vyšší díky zahraničním cestám, záleží na konkrétním programu, který tělesní strážci musí s ministrem absolvovat. Strážci se navíc musí střídat.

V době, kdy ochranku dostal Andrej Babiš, ČTK oficiálně psala o tom, že náklady na jednu denní směnu se odhadují na 82 tisíc korun. Sám Andrej Babiš tvrdil, že jsou výrazně nižší. „Na jeden měsíc je to asi 315 tisíc korun, což vychází na přibližně deset tisíc za den,“ citovala jej ČTK.

A co ke své ochrance řekla v minulosti sama Alena Schillerová? Tvrdila, že bodyguard pro ni osobně je na místě. „Lidi máte různé. Mně píše celá řada lidí hezky, ale samozřejmě máte i takové, kteří nepíší hezky, a máte i lidi, kteří píší vulgárně a někdy i něco víc než vulgárně, protože jsem žena. Takže ochranka je na místě. A má to i pozitiva — když se někde potřebuju rychle dostat, oni to mají zmapované, zkontrolované, hlídají můj čas, takže mě na místo rychle dovezou,“ svěřila se loni ministryně časopisu LP Life.

A jezdí s ní i domů do Brna. „Oni mě dovezou domů, a pokud už nebudu opouštět objekt, který je samozřejmě také nějak monitorován, odjedou do hotelu a jsou mi k dispozici na zavolání.“

Návrh na to, aby Schillerová o ochranku přišla, už tu loni byl. Prosazoval jej poslanec za ČSSD Petr Dolínek, který označil za zbytečné, aby tělesné strážce využívali právě ministři financí. Návrh ale na vládě neprošel.

Aktualizováno: Třetím ministrem financí, který měl ochranku, byl Ivan Pilný. V resortu vystřídal na osm měsíců Andreje Babiše poté, co ho Bohuslav Sobotka v roce 2017 vyhodil z vlády.

Uvádí server Neovlivní.cz zde a zde

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 435 × | Prestiž Q1: 10,93

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top