Štítky článku: •  

„Minulost už není taková, jaká bývala.“

[G. K. Chesterton] Uplynulo už 30 let od listopadového demokratického převratu, a teprve nyní byla poněkud podloudně během karantény snad z obavy před davy demonstrujících komunistů a panslavistů odstraněna socha maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva, velitele ukrajinského frontu, jehož armáda osvobodila většinu československého území.

K pohoršení mnohých se tak stalo k 75. výročí vítězství nad hitlerovským Německem, a nikoli během revolučního nadšení na počátku let devadesátých, kdy se odstraňovaly symboly komunistické moci. Zanikla náměstí říjnové revoluce, z názvů ulic zmizeli Obránci míru, ale zůstaly ulice Komunardů i Náměstí Interbrigády, zapadli Fučík i Gottwald, Lenin, S. M. Kirov, Majakovskij, Gorkij, Kujbyšev nebo Stalinův ministr Kalinin.

Proč nebyl tenkrát odstraněn normalizační pomník maršála? Z jednoduchého důvodu. Byl symbolem nepochybného vítězství nad Hitlerem a ve světle následných událostí problematického, nicméně nezpochybnitelného osvobození republiky, při němž padlo 139 918 ruských i neruských vojáků a nejméně třikrát tolik utrpělo válečná zranění.

Snad ani není zapotřebí připomínat, že by vítězství Hitlera přivodilo genocidu českého národa. Nástup komunistů sice znamenal statisíce obětí v lágrech a miliony rozvrácených životů, ekonomický a kulturní úpadek, ale do značné míry se bez sovětské okupace odehrál v domácí režii. Slovenští komunisté dokonce v 45. roce přemýšleli, zda nevyhlásit slovenskou sovětskou republiku, budou-li Češi klást odpor.

Za všechny, kteří nepochopili podstatu vítězné totalitní moci, která si ideologicky podřídila veškeré orgány státu včetně velení armády, to „vykřičel“ v novinách ministr vnitra Jan Hamáček: „Opakuji: Koněv byl voják, voják, VOJÁK, nebyl zosobněním bolševického teroru!“ Samozřejmě, že byl. Stejně jako většina generálů Wehrmachtu souzených v Norimberku za válečné zločiny byla přesvědčenými nacisty.

Koněv nebyl žádný apolitický vojevůdce, a dokonce patřil ke staré gardě bolševiků. Už jako mladý poručík se zúčastnil bolševického převratu, v roce 1918 se stal komisařem a byl delegátem 5. všeruského sjezdu sovětů. Za občanské války organizoval a vedl jednotku rudogvardějců. Po příjezdu do Prahy měl na svědomí deportaci do Gulagu téměř 900 000 zajatých německých vojáků a ruských emigrantů z našeho území, z nichž přežil málokdo. Byl tak jako Stalin pověstný naprosto bezohledným plýtváním vojenských životů, proto měl pověst „krvavého maršála“. Po válce se stal náměstkem ministra obrany a v roce 1956 proslul jako krutý potlačitel maďarského povstání. [1]

Z hlediska historické kolektivní paměti je škoda likvidovat pomníky, byť často představují zločince, to by Francouzi museli odstranit své velkolepé monumenty k poctě Napoleona, který rozvrátil celou Evropu a na sto let zakonzervoval absolutistické monarchické režimy. Zástupci Prahy 6 umístili po konzultaci s historiky k pomníku Koněva stručný, výstižný nápis. To mělo stačit. Pokud ovšem chtěli naštvat ruské vlastence, kteří jsou hrdí na svou „Velkou vlasteneckou válku“, tak jsou neodpustitelní hlupáci.

Je to zvláštní. V poslední době padají pomníky po celém světě. Možná je pochopitelné, že v Kapském městě zlikvidovali britského státníka a imperialistu Cecila Rhodese, v Americe odstraňují sochy jižanských generálů z občanské války, ale Kryštofa Kolumba? Nevlastnili snad Jefferson a Washington otroky? V Anglii se dokonce diskutuje o pomníku Olivera Cromwella, vítěze parlamentu nad králem v 17. století.

Dnes ze špatně pochopeného idealismu padají hlavy soch, zlé znamení, že budou brzy padat hlavy znesvářených občanů.

Píše pan Alexander Tomský na Novinky.cz


[1] Pozn. red. SvS: Stále se nepochopitelně zapomíná na to, že tento řezník z Lodejna vydal osobně příkaz k bombardování 66 československých civilních cílů ještě 9. května 1945, tedy v době po německé kapitulaci, ukončení války, vyhlášení míru a klidu zbraní a tím v rozporu s mezinárodními konvencemi. A že je to tentýž maršál, který je nejen odpovědný za zcela zbytečný masakr československých jednotek v karpatsko-dukelské operaci, ale je odpovědný i za krvavé potlačení maďarské vzpoury proti komunistické diktatuře. A že je to tentýž maršál, který sice pomohl odstranit německého šíleného diktátora, jen aby byl vzápětí nahrazen šíleným diktátorem gruzínským, s rukama až po ramena rudýma krví svých vlastních spoluobčanů. A že se Ruská federace jako nástupnický stát Sovětského svazu nikterak nezměnil, jestliže Sergej Lavrov vyhrožuje, že se socha maršála Koněva musí na náměstí Interbrigády vrátit zpět. Soudruh Lavrov si patrně neuvědomuje, že ve východních satelitech už 30 let neporoučí a vděk se nedá vynucovat.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 269 × | Prestiž Q1: 8,82

+17 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top