Štítky článku: •  

Planet of the Apes

Ruská federace si momentálně nemůže dovolit kvůli „ekonomickým potížím“ vést s NATO konvenční válku, pravil ředitel ruské Akademie geopolitických problémů a přední vojenský expert, generálplukovník Konstantin Sivkov (Константин Сивков). Z tohoto důvodu plánuje Ruská federace možnost jaderných útoků na slabá místa Spojených států.

Nuclear Special Forces

konstantin-sivkov.jpg (30,573 kiB)
Константин Сивков

„S rostoucími problémy, k nimž přispívají západní sankce a zhroucení trhu s ropou, nebudeme mít dostatek prostředků na zachování bojeschopnosti na požadované úrovni. Možností je proto jaderný úder na dvě slabá místa Spojených států.“

Ponechávám stranou, že ačkoliv Kreml krmí své občany propagandou, že sankce RF nijak neškodí, zdá se, že je tomu poněkud jinak. A ponechávám stranou také to, jaký objem rublů je celou dobu, kdy je u moci Vladimir Putin, huštěn pod tlakem právě do armády. Takové horečné zbrojení je bezprecedentní; obdobně snad zbrojil mezi válkami jen jeden nechvalně známý pán s nehezkým knírkem.

Ruská generalita argumentuje tím, že se pakt NATO „agresivně žene“ k hranicím Ruska. V rámci objektivity bychom měli mít na paměti, že NATO vojensky neokupuje ani jednu zemi. Můžeme snad připustit, že na území Německa a Itálie jsou základny NATO už od ukončení války, ale na druhou stranu: Itálie i Německo jsou členy NATO, tedy nelze hovořit o okupaci, a vzhledem k aktivní spolupráci s NATO by se spíše nabízelo, že na jejich území pobývají spojenecká vojska.

Na rozdíl od již zaniklé Varšavské smlouvy, je možné ze struktury NATO vystoupit, což provedla částečně Francie za presidenta Charles de Gaulle (1966), kdy bylo z Francie odsunuto velení NATO do Bruselu, Francie vystoupila z vojenského velení aliance a zakázala umístění aliančních atomových zbraní na svém území. Svoji obranu nadále zajišťovala tajnými bilaterálními smlouvami s jinými státy (včetně členů NATO).

K návratu Francie zpět do struktur došlo až po dlouhých 42 letech za presidenta Sarkozy (2008).

Druhým důležitým argumentem proti tvrzení, že se NATO „agresivně žene“ k hranicím Ruska je fakt, že členové NATO jsou do aliance přibíráni až na základě žádosti toho kterého státu, které však nemusí být vyhověno, rozhodně ne okamžitě.

Tedy tvrzení, že se NATO někam „žene“, je přinejmenším paranoidním tvrzením, nebo jen prostým zapřaháním koně za vůz. Jestliže se pobaltské republiky, nebo předtím státy střední Evropy, necítí v sousedství Ruska bezpečně, je dáno jednak historickou zkušeností, jednak jeho neoimperiálními ambicemi, ať už se jedná o dokonaný případ Gruzie, Krymu, či aktuálně Ukrajiny.

A verbální útoky pronesené ať na půdě Dumy, nebo přímo z Kremlu samozřejmě na klidu nepřidávají. Dokonce i Finsko, které zůstávalo mnoho desítek let vojensky neutrální jen proto, aby „nedráždilo“ Kreml, si aktuálně přihlášku do NATO hodlá podat. Asi se také necítí dvakrát bezpečně. Obdobně je to s Polskem, které má z Ruska velmi oprávněné obavy, stejně tak pobaltské státy, které se obávají zopakování „krymského schématu“.

Zaslechl jsem dokonce zprávy, že Rusko si dělá nároky i na území Arktidy, dokonce, že Aljaška právem přináleží Rusku.

Takové atmosféře samozřejmě napomáhají i demonstrace síly předvedené třeba letos v květnu na megalomanské vojenské přehlídce na Rudém náměstí, kde byly předváděny útočné tanky určené pro arktické podmínky, ale i další zbraně, u kterých je patrný spíše útočný, či zastrašovací účel.

Do stejného soudku patří také výše zmíněné plány generálplukovníka Sivkova. Jaké vyhrožování tedy Sivkov užívá?

Vyvolání tsunami s radioaktivní sprchou

Mezi americkým San Diegem a San Franciscem probíhá významný tektonický zlom (San Andreas).

„Výbuch v hloubce šesti až osmi kilometrů by podle našich výpočtů vyvolal vlnu,“ píše Sivkov, „která by u pobřeží Spojených států dosáhla výšky až 500 m. Na pevnině by zdevastovala naprosto vše do hloubky až 500 km.“ Aby ve svých výrocích nebyl málo cynický, tvrdí, že je to vlastně „čistá“ zbraň, na rozdíl od konvenčního výbuchu nad zemí. Podle něj by: „… se nevytvořila obvyklá jaderná zima s mračny radioaktivního prachu, ale ‚jen‘ by na zem padaly vodní srážky v podobě radioaktivní sprchy.“ Na závěr dodává, že: „… by sice postihly hlavně území USA, ale i Evropu, ale tam jsou také vojska NATO, tak o co jde?“

Ještě lepší nápad má pan generálplukovník také v zásobě:

Yellowstone

Jen v malé hloubce pod povrchem Yellowstonského národního parku dřímá gigantický supervulkán. Není to známo příliš dlouho, byl objeven až v šedesátých letech díky družicím. Geologové se domnívají, že může dokonce explodovat samovolně, protože zjistili, že ožívá periodicky a v současné době už má zpoždění; jeho sopečná aktivita je dnes monitorována.

„Stačila by malá atomová iniciace a destrukce by byla nedozírná. Severní Amerika by zmizela ze světa a obrovská území světa by se pokryla několikametrovou vrstvou sopečného popela,“ vyhrožuje dále Sivkov, „přežily by pouze země BRICS.“

Dále však ve svých fantaziích katastrofu rozvíjí: „Rusko by bylo jistě uchráněno, vzdálenost je dostatečná. V nejhorším by byly ohroženy nejvýše pobřežní části Ruska, ale ty jsou jen velmi málo osídleny, takže na tom příliš nezáleží. Ze strany Sibiře jsme chráněni dobře. Američané to vědí a rozmyslí si další agresi proti RF.“

Dobrá, mohli bychom říci, že se jedná o myšlenky osamělého psychopata, který jen shodou okolností má také vysokou vojenskou hodnost. Ale president Putin dlouhodobě přiživuje ve veřejnosti hlubokou nenávist ke všemu americkému. Už před čtyřmi lety se nechal slyšet na večeři s byznysmeny, že: „… Spojené státy jsou povinny chovat se k nám uctivě, protože mohou mít jistotu, že bychom takto mohli celou Ameriku do půl hodiny totálně zničit.“ To je opravdu „konstruktivní“ vyjádření hodné diplomata…

planet-of-the-apes-franklin-j.-schaffner-1968.jpg (33,187 kiB)
Ceterum autem censeo,
America esse delendam

Ruská propaganda masíruje veřejnost soustavným vypouštěním různých znepokojivých zpráv o bezohledném ohrožování Ruska kdekým, nejvíce Amerikou; 73 % běžných Rusů je vysoce znepokojeno a pokládají Spojené státy za úhlavního nepřítele. Obdobná je masáž o vlastní vysoké vojenské vyspělosti a vlastnictví zbraní, které svět ještě neviděl.

Je otázkou, zda o takové šílené incidenty běžní Rusové stojí. Obvykle to bývají státy a jejich vlády, které rozpoutávají války a své občany donutí buď zákony, nebo propagandou, aby šli pro své vládce umírat. A pak také zelené mozky, ať tam, nebo tam. Občas si musí dokázat, k čemu jsou ty obrovské zbrojní výdaje — miliony mrtvých sem, miliony tam, hlavně, že si zastřílíme až na druhý konec světa. Že Rusové mimo velká města dodnes žijí jako před 150 lety — co na tom — hlavně, že máme atomovky a plány, jak je užít.

Nemůžeš tvrdit, že civilizace ne­za­zna­me­ná­vá určitý pokrok, neboť v každé další vál­ce tě zabijí novým způsobem.

Will Rogers

A protože Rusko nemá na konvenční válku dostatek prostředků, hodlá utrácet miliardy na vývoj „asymetrických mega-zbraní“.

Nic nevadí, že Rusku byl udělen statut pozorovatele při velení NATO, k plánovanému podzimnímu cvičení NATO DW2-2015 je Rusko také zváno. Vcelku by člověk předpokládal, že tak se k sobě smrtelní nepřátelé nechovají.

Ano, jistě, pane ministře: Rusko ve světě nikoho neohrožuje, přezbrojuje jen kvůli obraně… „Jeden mrtvý je tragédie, sto mrtvých je katastrofa, ale milion mrtvých, to už je jen statistika.“ Tuším, že jistý Stalin se takto vyjádřil.

Hnusí se mi propaganda a manipulace s masami lidí. Odporná je agrese kohokoliv proti jinému. A agresivní stát je nejhorší kombinace obého.

Různé zdroje:

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 040 × | Prestiž Q1: 6,29

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top