Štítky článku: •  

Inu, české školství

Myslíte si, že je české školství pod vedením příslušného ministerstva, tedy toho nazývaného Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy? Že tomu tak musí být, protože to je logické?

Pak si to zase až tak nemyslete. A na logiku zapomeňte. Alespoň tedy v současnosti.

Od pondělí 25. května se totiž mají po více než dvouměsíční koronavirové pauze vrátit do škol žáci prvních až pátých tříd. A protože nebezpečí nákazy doposud ani zdaleka nepominulo, provází tento návrat nejedno opatření.

Aby bylo vše jasné, vydalo zmíněné ministerstvo dokonce manuál. Tedy jakousi moudrou knihu pro ředitele škol, aby tito věděli, jak si mají počínat, co se smí a co ne. Mluví se tu třeba o tom, kdo do školy smí a kdo ne, jak se mají vytvořit ze žáků, kteří se sem ještě v tomto školním roce chtějí vrátit, skupiny, jak se mají dodržovat rozestupy, nosit roušky, jak se bude dezinfikovat a podobně.

Až sem to vypadá rozumně, že? Jenže tady to začíná skřípat.

Onen manuál zakazuje, aby skupiny žáků opouštěly areál školy. Děti musí být po celou dobu zavřené v budově, nanejvýš se mohou pohybovat v objektu školy. Ale na veřejná prostranství už vycházet nesmí.

Ovšem…

Jak se ministr školství posléze nechal ve zpravodajství slyšet, vlastně by se ten manuál neměl brát zase až tak vážně. A děti by tedy měly mít možnost si někam i vyjít. Děti by si tak třeba mohly zajít někam do lesa…

Pak je jasně dáno, s jakými rozestupy mají děti přicházet do školy. Je to napsáno v oné moudré ministerské knize. Jenže jak si pan ministr dodatečně vzpomněl, mají školy jen omezenou možnost, jak dění mimo ně ovlivnit, a proto vlastně bude stačit jenom to, když se děti pokud možno nebudou v masovém měřítku shromažďovat přímo před školou. Manuál to sice zakazuje, ale ono na tom podle pana ministra zas až tak moc nesejde.

Ředitelé škol mají dohlížet na to, aby lidé před školou nosili roušky. Jasné jako facka. Jenže… jak pan ministr uznává, není to vůbec v pravomoci škol, je to na osobní zodpovědnosti každého jedince a jeho rodiny. Takže ředitelé musí, ale vlastně nemusí.

Ministerstvo prostě vydalo manuál, jak se chovat v současné době ve škole, aby se nešířila nákaza. Ale podle samotného ministra je hloupost se podle něj slepě řídit. Protože ten manuál vlastně ani není právně vymahatelný. A proto ani ministerstvo nebude sledovat, zda se dodržuje (seznamzpravy.cz/…/jak-se-chovat-ve-skole-slepe-dodrzovani-manualu-je-hloupost-rika-ministr).

A pokud se někdo ve škole nakazí? Hádejte, kdo ponese zodpovědnost. Když ministerstvo rozhodlo, jak to má vypadat, ale ono vlastně o ničem nerozhodlo. Kdyby náhodou něco…

Píše pan Viktor Pondělík na Blog.HlavnéSprávy.sk

O autorovi

Od chvíle, kdy jsem se narodil, uplynulo již skoro pět desítek let. A mám-li se za těmito ohlédnout, pak o sobě mohu zmínit třeba to, že jsem strávil řádově dvě desetiletí ve školních škamnách, od mateřské po vysokou školu, abych poté většinu času strávil tamtéž, jen na opačné straně barikády. K mým koníčkům patří již od počátku milénia zejména mé každoroční anabáze do mojí milované Jihoafrické republiky, a pokud pak setrvávám na naší polokouli, nejraději píši a píši a píši, aby měli ti, kdo umí číst, co číst, pokud to chtějí číst.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 257 × | Prestiž Q1: 9,81

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top