Štítky článku: •  

Střípky (268)

⚜ Povolení na život (Martin Sedláček) ⚜⚜ Soběstačnost je symptomem válečné ekonomiky (Luboš Zálom) ⚜⚜ Noví zelení komunisté (Karolina Stonjeková) ⚜

Povolení na život

Má-li se jednotlivec rozhodnout, zda bude chodit k holiči, večeřet v restauracích bez roušky či navštěvovat koncerty oblíbených kapel, rozhoduje se s vědomím, že existuje pravděpodobnost např. 0,01 %, že se nakazí koronavirem a zemře. Pravděpodobně se rozhodne riziko přijmout.

Život není jen fyzické přežití. Život má smysl jen tehdy, když ho můžeme prožít určitým způsobem. A proto stojí za to akceptovat rizika. Proto jezdíme autem a riskujeme smrt při dopravní nehodě. Proto pijeme alkohol a jíme tučná jídla, přestože tím zvyšujeme riziko předčasného úmrtí. Téměř všechno, co v životě děláme a co nám přináší radost, sebou nese nějaká rizika pro naše zdraví a život.

Ovšem pozor! Rozhoduje-li se za nás vláda, zda povolí chodit k holiči, restaurace bez roušek a masové koncerty, rozhoduje s vědomím, že těch 0,01 % z 10 500 000 obyvatel znamená 1050 mrtvých. Jak se rozhodne?

Je svrchovaným právem každého jedince rozhodnout se, jak se bude chránit před infekční chorobou. Je-li podnikatelem, je to on, kdo má rozhodovat o opatřeních ve své provozovně. Zákazníci mají právo jeho provozovnu navštívit nebo nenavštívit. Zaměstnanci mají právo u něj pracovat či nepracovat.

Vzdáme-li svých práv ve prospěch vlády, bude za nás vláda s největší pravděpodobností rozhodovat v rozporu s našimi zájmy. Rozhodnutí svobodného jedince, jehož cílem je šťastné prožívání vlastního života a vlády, jejímž cílem je minimalizovat ztráty na životech, musí být z podstaty rozdílná.

Stejně tak, jako vláda nemá právo omezovat rizikové chování ve vztahu k infarktu nebo rakovině, tak nemá ani právo omezovat rizikové chování z hlediska COVIDu. Když vládě dovolíme omezit naše práva z důvodu ochrany našeho zdraví, nezbude v našich životech nic, na co bychom nepotřebovali povolení a co by nám nemohlo být kdykoliv zakázáno. Budeme žít v chudé totalitní společnosti, proti které bude i socialismus druhé poloviny 20. století rájem.

Martin Sedláček, FCB


Soběstačnost je symptomem válečné ekonomiky

Pětadvacet poslanců se podepsalo pod návrh, který by měl obchodníkům přikázat, aby jejich sortiment tvořilo postupně až 85 procent českých potravin. Mezi jména vesměs se řadící mezi poslance ANO (tam je motiv samozřejmě jasný), mezi poslance SPD a další levičáky, se z nějakého důvodu přimotali i dva poslanci ze stran, které by se chtěly zvát pravicovými, z toho jedna chce dokonce hrát roli pravicové avantgardy.

Na poslaneckém návrhu však není zhola nic dobrého a samozřejmě vůbec nic pravicového — jde jen o projev čirého populismu, který má pravděpodobně ukonejšit určitou skupinu voličů, a vedle toho přihrát větší odbyt největšímu producentu potravin v ČR, což je Andrej Babiš. Lze chápat, že návrh budou kvitovat standardní voliči SPD a dalších levicových stran. Ale co voliči pravice, kterým jde o hodnoty jako je svoboda a trh? Ti přece mají všech pět pohromadě a vědí, že tak zásadní regulace nemůže vést k ničemu jinému než k dalšímu pokřivení trhu a prohlubování chaosu.

Těžko říct, zda povede k růstu cen nebo poklesu kvality a rozmanitosti nabídky. Rozhodně nelze tvrdit, že by takováto regulace mohla nějakým způsobem napravovat negativní vliv evropských dotací v zemědělství. Je možné, že dotace mohou za to, že v supermarketech je daleko více potravin ze zahraničí než těch domácích. Na druhou stranu ale nikdo neví, jaká by byla úroveň cen nebo rozmanitosti zboží, pokud bychom žili v naprosto svobodném systému.

Pokud existuje něco jako efekt komparativní výhody, pak je zřejmé, že vždy budou různé země schopné produkovat některé zboží levněji a efektivněji než jiné. Olivy z Řecka nelze nahradit olivami z České republiky a snaha nějakým způsobem kompenzovat pomocí regulací nemožnost pěstovat na našem území olivy v žádném případě nepovede k tomu, že si budeme pochutnávat na českých olivách, aniž by to někdo nezaplatil. Jsou to ekonomické principy, které se naši poslanci pokoušejí ohýbat dle svých aktuálních rozmarů.

Jediný správný postoj je zbavit se systému dotací, nikoliv jej kompenzovat vlastními dotacemi nebo jakoukoliv regulací, která má jejich efekt suplovat.

A nakonec seznam oněch pětadvaceti ekonomických nedouků a diletantů. Že se mezi nimi nachází i příjmení Klaus, považuji za politováníhodnou a smutnou, přitom však výmluvnou kuriozitu.

Jaroslav Martinů — ODS, Václav Klaus — TRI, Zdeněk Podal — SPD, Margita Balaštíková — ANO, Josef Kott — ANO, Pavel Plzák — ANO, Radek Zlesák — ANO, Jiří Bláha — ANO, David Pražák — ANO, Jan Volný — ANO, Karel Tureček — ANO, Monika Oborná — ANO, Taťána Malá — ANO, Marian Jurečka — KDU, Monika Jarošová — SPD, Jiří Kohoutek — SPD, Karla Maříková — SPD, Pavel Jelínek — SPD, Jaroslav Dvořák — SPD, Zdeněk Ondráček — KSČM, Jan Birke — ČSSD, Tereza Hyťhová — SPD, Radim Fiala — SPD, Jan Hrnčíř — SPD, Radek Koten — SPD.

Luboš Zálom, FCB


Noví zelení komunisté

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi členy KSČM, ale „zelené aktivisty“. Řekla to při komentování nedávné události, kdy aktivisté protestovali na čerpací stanici a žádali zrušení těžby ropy.

Aktivisté minulý týden obsadili čerpací stanici Shell a požadovali konec těžby ropy. „Shodou okolností, já jsem se na facebooku několik dní přela se známým o to, jací komunisti jsou nebezpečnější. On pořád vidí nebezpečí u těch starých komunistů sdružených pod KSČM a panem Filipem, ale podle mě tihle pětiprocentní komunisté už nám ničím nehrozí. Naopak jsou tu noví mladí komunisté, které ale nikdo za komunisty neoznačuje, a to jsou tito zelení aktivisté, kteří hlásají společné vlastnictví přírodních zdrojů,“ prohlásila Stonjeková v rozhovoru pro XTV.

Stonjekové se líbilo, že firma Shell, na jejíž benzínové stanici mladíci demonstrovali, se k tomu postavila s grácií. „Nechali je tam vesele demonstrovat, místo aby je sundávali dolů, a tím pádem aktivisté firmě neuškodili, ale ještě jim podpořili PR,“ dodala.

Stonjeková také reagovala na zprávu, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron chystají společný fond na podporu koronavirem zasažených států v Evropě. „V podstatě jde o to, aby se italský vlk nažral a německá koza zůstala celá. Státy jižní Evropy, které byly nejvíce zasaženy, ale i Francie, volají po tom, aby jim byla poskytnuta pomoc. To, že by německý daňový poplatník celou tuhle srandu platil, se nikomu nelíbilo, tak přišlo takovéhle řešení,“ říká — s tím, že tím se uchlácholí žadonící evropské země a zároveň se nenaštve německý občan, protože je to tak hezky evropsky zakamuflované.

Česká sociální demokracie si nechala nedávno udělat průzkum; podle něj by v krajských volbách prošla jen ve třech krajích nad nutnou hranici pěti procent. „Spousta tradičních věcí má poslední dobou tendenci vzít zasvé. Není vyloučeno, že ČSSD může být jednou z nich, i když koronavirová krize této straně a panu Hamáčkovi hodně pomohla. Utekli hrobníkovi z lopaty. Nicméně teď si nechali udělat průzkum před krajskými volbami a vtipné na tom je, jak často mají tendenci unikat vnitrostranické průzkumy do médií, když nejsou pro strany lichotivé. Někdo z ČSSD tuto informaci vynesl. Ten průzkum je pro ně pohroma,“ uzavřela Karolina Stonjeková — s tím, že by mohli přijít o všechny hejtmany, které teď mají.

Shrnují PListy

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 226 × | Prestiž Q1: 9,67

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top