Štítky článku: •  

Schizma

Tchaj-wanská schíza nabírá na otáčkách. A to i u těch, kteří mají jindy jasno. Vcelku lehce dokáží vysvětlit proč čínský nátlak akceptovat, či zamítnout. Nedokáží už ale odpovědět na to, proč Máňa může jet na dovču, ale Kubera ne.

Tedy omlouvám se panu Kuberovi za použití jeho jména, vím, že ten už bohužel zemřel. Ale na postu předsedy senátu ho nahradil Miloš Vystrčil (ODS) a ten na původní cestě na Tchaj-wan trvá. A s tím i nadále trvá opakující se strkání čínského zobanu do našeho svrchovaného rozhodování.

Schizma Tchaj-wanu má historické kořeny. Po prohrané občanské válce rozpoutané komunisty se na ostrov Tchaj-wan (Formosa) uchýlila čínská vláda. Komunisté spokojeni s tak obrovským územním ziskem včetně lidského potenciálu se začali v poklidu věnovat masovým vraždám, genocidám a organizování vln hladomorů, jak je jejich starým zvykem, a na uprchlíky zapomněli.

A tak se stalo, že Čínská republika se sídlem na Tchaj-wanu, byla oficiálním světovým zástupcem veškeré Číny až do roku 1971. Mezitím předčila rudou bídu několikanásobně v hospodářském růstu a stala se asijským centrem obchodu. A to už bylo pozdě na to vlítnout tam s kalašnikovem a rozsévat proletářský mír plnými dávkami. Zvlášť ne po demaskování se komunistů v Koreji a Vietnamu. A tím pádem si Tchaj-wan zachoval svou demokratickou, tržní, soudní, právní, politickou i obchodní nezávislost až do dnešních dnů.

To rudá Čína následně šalamounsky vyřešila přijetím ústavního zákona „jedna země, dva systémy“ v 80. letech, který byl primárně vymyšlen pro Hongkong a Maccao navrácené Číně ze stoletého pronájmu. Takže v současnosti je Tchaj-wan de jure součástí ČLR, ale de facto je to samostatná země, popřípadě Zvláštní administrativní oblast, jak se oficiálně nazývá dle zákona přijatého Všečínským lidovým shromážděním. A tady schizofrenie čínských komunistů dostává teprve ty správné grády. Oficiálně je Tchaj-wan jejich svrchované území, ale zákulisně nutí ostatní země, aby ho bojkotovaly. Je to jako bojovat za otcovství tím, že se ke svému synovi budu chovat jako k cizímu parchantovi. A stejný chaos se potom rodí i v hlavách těch výše zmíněných, kteří mají jindy jasno.

Ač se bijí v prsa, jací že jsou kovaní demokraté, v otázce čínských nátlakových gauneřin servilně lámou hřbet až k zemi a čichají jim k ponožkám. Prý když si to Čína nepřeje, máme to respektovat. A k tomu přihodí pár blekotovin o vzájemném obchodu. Nějak jim ovšem uniká, že s Tchaj-wanem máme obchodní obrat 20× vyšší a jsme v něm bilančně v plusu 50 mld. USD, kdežto z Číny dovážíme desetkrát více jejich umělohmotných šuntů s otisky dětských dlaní, než sami vyvážíme.

Když se soused pohádá se ženou, taky může nařídit ostatním sousedům, aby se s ní nebavili, a oni to mají respektovat? A může třeba Miloš Zeman vyhrožovat bavorskému politikovi, že pokud nechce mít Bavorsko obchodní problémy, tak ať se neubytovává v hotelu v Řeporyjích, protože ho Novotný nakrkl? To jako kde to jsme, v rudém Československu, kde vám StBáci klidně zabavili oficiální literaturu, protože byla podle nich nevhodná? Tak co je s vámi, páni demokrati, přecpali jste se horkými pirožky, či co?

A propos, k tomu Hradu. Že je to tam samej bolševik, o tom není sporu. A že by naše národní zájmy, demokracii i nezávislost prodal Zeman za misku boršče se žitným komisárkem, o tom taky netřeba pochybovat. Zajímavé ovšem je to, že nesouhlas s obchodní cestou pana Kubery neposlala čínská strana ministerstvu zahraničí, či alespoň senátu, jak by bylo logické, ale záhadně se objevil v Mynářově aktovce spolu s chumlem čínských bankovek.

Dopis byl pak s pokáráním před nastoupenou jednotkou předán předsedovi senátu na setkání ústavních činitelů s prezidentem. Na zveřejnění zápisu z onoho setkání Mynář prvně odsekl, že žádný neexistuje a napodruhé, že se nezveřejňuje. Předvolání sněmovního výboru pro zahraniční politiku pak kancléř vyfakoval s tím, že není povinen chodit někam na kobereček. Jenže on je. Po sedmi letech na Hradě by si mohl konečně už přečíst Ústavu, anebo se na to optat aspoň svého šéfa giganta se sloní pamětí a kravatou v barvách ruské trikolory.

Takže si to zrekapitulujeme. Máňa na dovču na Tchaj-wan jet může. Béda Živnostník si tam taky může zajet objednat tři vagóny papírových kelímků. Ale Kubera, alias Vystrčil tam jet nesmí, protože by se tím demokratický Tchaj-wan trošičku zviditelnil a hlavně proto, že Čína si to nepřeje. Tak potom vězte, že ta stejná Čína protestovala u nás i proti poděkování Tchaj-wanu za jeho humanitární pomoc Česku v době koronakrize a důrazně varovala před gratulacemi tchaj-wanské prezidentce ke znovuzvolení do úřadu.

Kdyby Čína mohla, vlítne tam s gumovými projektily tak, jak to udělala v Hongkongu při masových protestech proti zavádění bolševického trestního práva na svém teritoriu. A jak takové právo asi vypadá, by vám nejlépe vykreslili Tibeťané, nebo třeba Ujgurové zavírání bez soudu hromadně do čínských převýchovných koncentráků. Čínští úředníci dokonce dostali předpis, jak mají dětem a sousedům deportovaných vysvětlovat, co se s jejich blízkými stalo. Mají používat lékařskou terminologii. Takto:

„Používejte zdravotnickou terminologii. Řekněte, že byli nakaženi nezdravými myšlenkami. A ven že mohou až poté, co bude virus z jejich mysli vymýcen,“ nabádá dokument.

A co vy, váš mozek byl také napaden nějakým čínským virem, nebo si stále uchovává starou dobrou selskou soudnost?

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 163 × | Prestiž Q1: 8,28

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top