Štítky článku: •  

Holiči a butiky vadily. Ale 200 nahých chlapů v těsných sprchách ne

Událostmi kolem koronkrize nyní hýbe epicentrum nákazy v dole Darkov na Karvinsku. Především se ale v plné nahotě ukázala absurdnost vládních opatření proti šíření infekce.

Holičství, kadeřnictví, fitka, masáže, to vše se muselo zavřít nařízením vlády, prý jako prevence šíření koronaviru. Dokonce i kina, divadla, a kulturní akce nezůstaly ušetřeny. O kostelech, svatbách a pohřbech nemluvě.

Všude se prý shlukují lidi, všude prý hrozí riziko přenosu a bla, bla, bla. Jak se ale ukazuje, i při zavírání provozoven a podniků, si někteří byli rovnější a to bez ohledu na epidemiologická rizika.

Důl, je díra v zemi, tu ti nemohou vzít, praví známá hláška z cimrmanovské hry. Ale kromě toho, že je důl díra v zemi, je i ideální prostředí pro šíření koronaviru. V důlní kleci a na porubu asi těžko budete udržovat dvoumetrový odstup. Rubat s rouškama asi nepůjde. A to nemluvím o tom, že důlní větry a ventilace mají potenciál roznést virus po veškerých zaměstnancích podzemí.

A tak zatímco se tady diskutovalo, jak pít pivo přes roušku, rozdávaly likvidační pokuty lidem u táboráku, dštila se síra a oheň na lyžaře, potom na lidi bez roušek, mlely se litanie, že masážníci, kadeřnice a wellnes pracovníci a fyzioterapeuti tvoří aerosoly a proto se nemohou otevřít, a když už, tak jen s maskou rouškou štítem atd… A zatím se na šachtách dvakrát denně sprchuje 200 chlapů vedle sebe. Vlhko dusno, aerosoly, těsný kontakt. Z pohledu viru dokonalé. (Omlouvám se za link na premium obsah)

Můžeme dodržovat nošení roušek, jak chceme, jenomže po šichtě vyfáráme a ve sprchách nás pak je sto, klidně i dvě stě. Vysvlíkáme se v nich, je tam tak těsno, že si navzájem myjeme záda. Jde o řadu sprch bez jakýchkoliv zástěn,“ říká další z horníků, který včera po poledni odcházel ze směny.

Zdroj: idnes.cz/.../dul-darkov-karvina-covid-19-hornici-nakaza-koronavirus-testovani

Chcete mi říci, pane ministře zdravotnictví Vojtěchu, chcete mi říci, pane Hamáčku a pane Prymulo, že jste Vy a Vaši podřízení TOTO riziko přehlédli? Opravdu? A nehrály v tom roli jiné cíle?

Není to náhodou tak, že zdravá část OKD byla vyvedena do nové společnosti a je nyní vlastněna státním podnikem PRISKO a. s., jehož jediným akcionářem je tradá… MINISTERSTVO FINANCÍ?

A co se epidemiologiské situace týká:

„Něco se tam děje. Dochází k masivnímu šíření. To se musí prověřit, aby nebylo nutné zavírat celý důl,“ uvedl včera náměstek Prymula. A dodal, že věří, že se situace zvládne bez drastických opatření.

Zdroj: idnes.cz/.../dul-darkov-karvina-covid-19-hornici-nakaza-koronavirus-testovani

Fakt, jo? Bez drastických opatření??? Kolik je reprodukční číslo R v dole Darkov? 8? 10? Když bylo reprodukční číslo kolem 5, obehnali jste vesnice na Litovelsku málem ostnatým drátem a kulometnými hnízdy a lidi, pomožte si sami. Ale tam šlo jen o malé firmy a obyčejné lidi. Tady jde o miliony uhlobaronského byznysu Ministerstva financí. To „selektivním vnímáním“ epidemiologického nebezpečí a „selektivním přístupem“ k tvrdosti nařízených opatření čpí na sto honů.

Nyní se tedy nabízí několik palčivých otázek PROČ?

Proč v momentě, kdy se ukázaly první desítky nakažených, nebylo ihned přistoupeno k masivnímu testování jak důlních zaměstnanců, tak úředníků, tak jejich rodinných příslušníků? Proč na to nebyly okamžitě předisponovány prostředky (třeba odběrové místo přímo v areálu dolu) a proč se čekalo několik dní?? Protože každá vytěžená tuna uhlí se, jak za socializmu, počítá? Anebo aby se virus stihl jaksepatří rozšířit a „zachránil epidemii“?

A jaká je epidemiologická situace na zbylých dolech koncernu OKD?? (edit v 8:45)

Proč již nejsou doly dávno UZAVŘENY (respektive minimalizován provoz) se stejnou vehemencí a bohorovností, s jakou stát ve jménu koronakrize pošlapal byznysy těch drobných podnikatelů?

Proč jsou pro vás byznysy uhlobarona pod ministerstvem financí důležitější, než zdraví lidí a než byznysy drobných podnikatelů?

Pánové Vojtěchu, Prymulo, Hamáčku, Babiši… Odpovíte?

PS: A jen tak na okraj. Co myslíte, žijí v podzemí OKD netopýři? A mohl by se virus „vrátit ke kořenům“ s tím, že se lokální populace netopýrů stanou trvalými ohnisky?

Píše pan Martin Prášek na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 294 × | Prestiž Q1: 10,60

+19 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
nedamse

Ten co to piše asi ještě nikdy nebyl v haviřských sprchách.Jak se pusti voda je horka tak 60st.a takové teplo v pohodě niči virus

Vojtěch Běhunčík

A mýdlo to dokončí:

Základní obrana proti viru COVID-19 vás možná překvapí, nejsou to roušky.

https://www.okoronaviru.cz/mydlo-a-rousky/

PeTaX

Patrně proto se těm chlapům v Darkově tak zdravě žije.
(I když myslím, že problémy většího rozsahu nastanou, až se spustí klimatizace s mizernou a zanedbanou filtrací vzduchu v kancelářských budovách.)

Vojtěch Běhunčík

Na viry běžná filtrace jaksi neplatí. Na suchém porézním povrchu (což může být i zanedbaný filtr) virové kolonie po čase samovolně vyhynou.
Jenom se virus nesmí kapénkovou infekcí dostat do oběhu znovu.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top