Štítky článku: •  

Jak reformovat Českou televizi?

Výsledek volby do Rady České televize nastavil zrcadlo veřejnoprávní politicko-mediální lobby. Její hysterický křik zní skoro jako rajská hudba.

Jestliže jedním z důležitých aspektů veřejnoprávních médií má být objektivita vyváženost politických postojů a názorů, je žádoucí, aby v kontrolních orgánech České televize bylo co nejpestřejší zastoupení nositelů různých názorů, včetně názorů na samotnou podstatu a činnost veřejnoprávních médií. Moderátor Luboš Xaver Veselý a ekonomka Hana Lipovská se v minulosti netajili kritickým postojem vůči současné České televizi a tento jejich postoj nepochybně není v české veřejnosti ojedinělý.

Obava, že Česká televize protežuje jeden určitý politický směr, je oprávněná. A koneckonců důkazem oprávněnosti této obavy je i hysterická mediálně-politická kampaň, která se vůči Veselému i Lipovské rozpoutala. Věřím, že výsledek volby bude ku prospěchu věci — když už nic jiného, tak alespoň ve smyslu rozpoutání debaty o podstatě veřejnoprávních médií.

Nesdílím obavu některých politiků, že zvolení „nežádoucích osob“ do Rady ČT znamená konec nezávislosti ČT. Tato instituce totiž podle mě vlastně nikdy skutečně nezávislá nebyla. Obava politiků a komentátorů se týká něčeho jiného: ztráty vlivu.

Přeji si Českou televizi, která bude referovat o různých alternativních společenských a politických postojích, ať už vůči Evropské unii, vůči migrační krizi nebo změnám klimatu, nebo vůči podstatným ekonomickým otázkám, a to v kontextu nikoliv apriorně odsuzujícím nebo zesměšňujícím, ale objektivním a informačně přínosným. Přeji si Českou televizi, která nebude vehementně prosazovat jeden, „ten správný“ názor. Osobně si však nemyslím, že změny v Radě ČT postupně k nějaké reformě České televize skutečně povedou.

Zásadní reforma ČT totiž nemůže spočívat jen v pouhé změně politické orientace, personálních rošádách, zrušení některých pořadů či vytvořených nových, ale především ve vztahu vůči občanům. Tento vztah není a nemůže být rovnoprávný a férový, pokud jsou občané nuceni k placení povinných koncesionářských poplatků.

Dobrovolné koncesionářské poplatky by nepochybně znamenaly užitečnou zpětnou vazbu pro kontrolní orgány ČT a ČRo, a prověřily by proklamovanou prospěšnost a užitečnost programové náplně veřejnoprávních médií. Něčeho takového se však zastánci veřejnoprávních médií bojí jako čert kříže — co kdyby se ukázalo, že si občané vlastně žádnou Českou televizi ve skutečnosti nepřejí?

Píše pan Luboš Zálom na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Jsem doslova škokován, jak hystericky jednají některé osoby politické scény. Například Mirka Němcová (ODS) kňučí, že demokraticky zvolené orgány jsou ohrožením demokracie, Miroslav Kalousek (TOP 09) zvažuje na protest proti zvolení paní Hany Lipovské vystoupit z katolické církve, Petr Gazdík (STAN): „Nezávislost ČT je ohrožena. Musíme být ostražití víc než kdy jindy“, Aktivista Tomasz Peszyňski označil poslance, kteří novou trojici do Rady ČT zvolili, za „svině“.

To už se všichni pominuli? A o jakém ohrožení nezávislosti ČT hovoří??? Vždyť ta je nepokrytou hlásnou troubou eurohujerství, je zcela jednostranná (podobně jako ČRo) a veřejnost si stále silněji uvědomuje, že vysílá čistou propagandu. Výkony Fridrichové, Wollnera, Lutonského, Václava Moravce a dalších už jsou jen výsměchem nezávislé žurnalistice.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 276 × | Prestiž Q2: 11,59

+31 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Václav Emanuel Moravec

> Výkony Fridrichové, Wollnera, Lutonského, Václava Moravce a dalších už jsou jen výsměchem nezávislé žurnalistice.

Mohou se používat v mediálních kurzech jako příklady, jak se to dělat nemá.

Petr

Zprivatizovat celou Českou Televizi nejlépe firmě CMI nebo podobné že Spojených Států co měla třeba NOVU a zrušit radu i radu pro vysílání,vše upravit zákonem.Je to všechno drahé a zbytečné a zakázat komunistické filmy (propagandu v televizi).

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top