Štítky článku: •  

Witovská versus Jermanová — „povedená“ diskuse

Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.

Moderátorka ČT Světlana Witovská má za sebou další z řady interview v pořadu Události, komentáře, které jí nevyšlo podle jejích představ. Rozhovor, který vedla s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou, byl připraven „na dálku“ a podle toho i tak vypadal. Byl ale zarámován předcházející diskusí ministryně práce Jany Maláčové a dvou opozičních poslankyň, Olgy Richterové a Markéty Pekarové Adamové.

V této diskusi se probíral „černý den“ pro obce, které nechtějí připustit, aby se podpora OSVČ a „eseróček“ hradila i z jejich daňových příjmů. Mimochodem, argumentuje se opět typicky „opozičně“ — stát rozhodl o podpoře, stát musí platit. Že existuje zákon o rozpočtovém určení daní, nikoho z opozice nezajímá. Obce a města pod vedením opozičních politiků k celostátní vládě tak vlastně říkají i toto — my stát nejsme! Zaplať Pán bůh, chtělo by se možná dodat. Právě v této diskusi už ukázala Witovská „zoubky“, když bez milosti přerušovala zejména ministryni práce Maláčovou. A už tady padlo — já jsem moderátorka, JÁ to řídím. Maláčová se ale nevzdala a prosadila si dokončení své argumentace.

Pak nastoupilo interview Witovské s Jermanovou, a bylo se na co dívat. Když Jermanová prohlásila, že jistá členka zdravotní záchranné služby Středočeského kraje byla jediná, která se stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek, Witovská tvrdila, že to není pravda a argumentovala doktory a dalšími osobami, které si na nedostatek pomůcek stěžovali. Byla z toho nesrozumitelná změť slov, když Witovská i Jermanová mluvily obě současně. Witovská se opět snažila „řídit“ a Jermanová se nedala a mluvila a mluvila.

Osobně nepovažuji trestní oznámení na „neznámého“ pachatele za příliš povedené. Podle Jermanové šlo o „poplašnou zprávu“, která se nezakládala na pravdě. Podle ní měla záchranka už v době, kdy ona členka hovořila o nedostatku, ochranných pomůcek dostatečné množství. Jermanová ukazovala tabulky, což jí Witovská „nechtěla“ povolit. Zcela evidentně se smísily dvě věci — obecný nedostatek ochranných pomůcek na počátku virové krize a konkrétní situace v záchrance. Tato služba byla zásobována přednostně a měla tak pomůcek více než jiné zdravotní složky. To, že o tom „nebohá“ záchranářka nevěděla, nebylo v oněch časech, kdy se „psaly dějiny“, ničím zvláštní. Jermanová prohlásila, že s onou záchranářkou mluvila a že si to „vysvětlily“. Asi nedostatečně, protože ona žena odchází na konci června ze záchranky jinam.

Policie s největší pravděpodobností oznámení nakonec odloží, i když byl v té době nouzový stav a celá kauza se tak může posuzovat přísněji než „normálně“. Trestní oznámení ale celou problematiku posouvá do právní roviny, zatímco ta lidská rovina trpí. Tím mám na mysli chování hejtmanky, která reprezentuje kraj. Nicméně, i ona má jistou „pravdu“, prohlášení mohlo u některých lidí vzbudit obavy záchranku zavolat. Nicméně, záměr Witovské Jermanovou zostudit před diváky ČT24 nevyšel zcela podle plánu. Možná i proto, že dálková forma rozhovoru nebyla šťastná a Witovská to měla až příliš „jasně“ nalajnované. Pouze ten rozhovor se jí vymknul z ruky.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz


Pozn. red.: V hádku, kde nebylo slyšet slova, přerostla včerejší debata v pořadu Události, komentáře v České televizi, kde hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná-Jermanová (ANO) obhajovala podání trestního oznámení kvůli článku o nedostatku ochranných pomůcek pro středočeskou záchranku. Ve vyhroceném rozhovoru s moderátorkou Světlanou Witowskou hejtmanka uvedla, že autorka otevřeného dopisu Veronika Brožová se dopustila lži a server Náš region, který článek s dopisem zveřejnil, se zachoval neprofesionálně, když údajnou poplašnou zprávu šířil. Vydavatelství A11 provozující server označilo jednání hejtmanky za zastrašování.

Brožová v březnu v otevřeném dopise uvedla, že na záchrance mají pouze jeden respirátor a tři sady ochranných pomůcek včetně ochranných obleků pro výjezd k infekčnímu pacientovi. Záchranářka se tak obávala, že by zdravotníci, kteří přicházejí denně do styku s několika pacienty, mohli nemoc covid-19 nevědomky přenášet. Záchranářky se zastala Komora záchranářů s tím, že je potřeba se připravit na případnou druhou vlnu nákazy a vedení kraje by si nemělo zahrávat s důvěrou zdravotníků.

Brožovou, která po uplynulých událostech už nemá chuť pokračovat v práci záchranáře pro Středočeský kraj a pracovní poměr ukončila, nyní prošetřuje protiteroristická policie. (Echo24)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 406 × | Prestiž Q1: -5,21

+9 plus Známkuj článek minus –26

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top