Štítky článku: •  

Glosy MM

Na víkend několik vybraných glos doktora Macka.

Část poslanců chce v českých obchodech omezit prodej zahraničních potravin a nařídit většinový prodej potravin tuzemských. Nejprve by se v roce 2021 mělo prodávat 55 procent českých potravin, do roku 2027 by pak podíl měl stoupnout na 85 procent.

Čtenář glos D. S. mi k tomu napsal:

Podělím o zkušenost z USA:

Už dávno tam tlačí „Buy american“. Pěkné, možná to má smysl pro některé komodity a možná jim to i někde pomohlo, ale hlavně jsem tam viděl plné regály zboží s americkou vlaječkou a nápisem „Made in USA“ s doplňkem „with imported components“. Krásný příklad: čepele do odlamovacího nože zabalené v blistru — to máme ocelové čepele, PET blistr a papírový štítek. Co z toho asi byla Čína a co USA?


Zpátky domů — dovezeme jablka z Polska, v Náchodě zabalíme do vaničky z recyklovaného papíru (protože jsme eko). Vanička pochopitelně z papírny ve Štětí a plácnem na to českou vlajku (na italské fólii). Samozřejmě že se přidají výrobci jiných komodit, protože to bude velká móda a najednou bude s českou vlaječkou v obchodech všecko od pastelek po motorovou pilu.

Vytvoříme normy jaký poměr českého a cizího si už zaslouží vlaječku? Jasně! Čtyři polská jablka v české vaničce ne, ale dvě budou OK. Bude to někdo kontrolovat? Jasně! Nabereme další úředníky a ti občas něco objeví (Ha! Papírna, která vyrobila vaničku má finské majitele!) a mediálně zviditelní. Reálný dopad — nula.

Chce český spotřebitel české výrobky a chce podporovat místní výrobce čehokoli? To může už teď — ale musí zvednout zadek a místo jednoho výletu do nákupáku musí objet lokální prodejce, zapomenout na to, že bude všude všecko, a taky že to bude stát více času a hlavně peněz. Opravdický rohlík od místního pekaře prostě nebude za korunu. Mohou si tohle dovolit všichni? Patrně ne. Chtějí to všichni, co si to dovolit mohou? Troufám si tvrdit, že taky ne.

Takže přibude další regulace, úřady, kontroloři, a to bude tak jediný výstup. Jako vždycky.


Sranda musí být, i kdyby superministra Havlíčka věšeli:

Ministerstvo průmyslu a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) delší dobu odolávaly tlaku zveřejnit úplný přehled podpořených podnikatelů s odkazem na to, že jde o bankovní tajemství.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o prostředky z fondů EU, u kterých jsou za účelem transparentnosti standardně zveřejňovány souhrnné seznamy podpořených operací, rozhodlo se ministerstvo zveřejnit podporu prostřednictvím svých webových stránek,“ vysvětluje aktuálně na stránkách ministerstvo svoje rozhodnutí zveřejnit seznam podpořených žadatelů k 26. květnu.

Zveřejněná jsou jména firem či podpořených fyzických osob v kombinaci s identifikačním číslem, případně s rodným číslem. Částku, kterou podpořená firma nebo podnikatel získal, ovšem resort nezveřejnil.

Podle zveřejněného seznamu bylo v COVID I podpořeno 79 žadatelů, mezi nimi likérka a palírna Rudolf Jelínek nebo Prádelna Frenštát. V COVID II bylo podpořeno 1219 žadatelů. Mezi nimi je například Zoologická zahrada Tábor, společnost Thajské masáže Smržová či Vinařství Dubňany.


Karolina Stonjeková:

Víte, co ve skutečnosti škodí svobodě a demokracii? Že měřítkem demokratičnosti není procedura, průběh volby a její okolnosti, ale to, jestli se mi výsledek hodí nebo nehodí, líbí nebo nelíbí.


Opsáno z týdeníku Hrot:

Takže nejprve nalijeme pár miliard na půjčky živnostníkům do státní Českomoravské rozvojové banky, abychom vzápětí zjistili, že instituce zabývající se pár stovkami případů ročně prostě desetitisíce žádostí v pěti pobočkách nezúřaduje v jakkoliv přijatelném čase. Pak dáme patnáctitisícovou podporu živnostníkům včetně těch, kteří mají třeba třicet zaměstnanců, a pak paní Maláčové dojde, že by je spíš potřebovali lidé pracující na dohody. Pak zase vláda nesmyslně plošně zmrazí spotřebitelské půjčky a hypotéky, místo aby firmám a podnikatelům zaručila kontokorenty a zadotovala jejich úročení, což by byla skutečná pomoc trpícímu malému byznysu atd. V praxi tak vidíme, proč se v mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti propadáme kvůli kvalitě institucí.


Vladimír Špidla v roce 2001:

„I ti nejskeptičtější jsou přesvědčeni o tom, že nejdéle do sedmi let od vstupu do EU se příjmová hladina českého obyvatelstva vyrovná příjmové hladině lidí ve Spolkové republice Německo.“


Jeden starý příklad k zamyšlení:

Máte limitované peníze na nákup vakciny proti 100 % smrtelné chorobě, kterou můžete naočkovat všechny lidi, má však jen 70% účinnost. Máte též možnost nakoupit dražší vakcinu se 100% účinností, ale naočkovat pak můžete jen 75% lidí. Rozhodnutí, kteří to budou, je na vás. Jak byste se rozhodli?

Věřte tomu nebo nevěřte, ale dokonce i většina lékařů by se rozhodla pro očkování všech, byť by tím připravila o život mnohem více lidí, protože odmítla vzít na sebe odpovědnost za své rozhodování. Kdyby ovšem někdo rozhodl za ně…

Politiky si ovšem za právo a odvahu rozhodovat platíme. Pokud se bojí, ať jdou od válu…


Státní zástupce podal obžalobu na plzeňského seniora Antonína D. pro trestný čin podpory a propagace terorismu. Uvedeného trestného činu se měl obžalovaný dopustit prostřednictvím několika diskusních příspěvků na internetu, z nichž byl citován jediný: „Za podíl na zločinecké agresi proti afghánskému lidu našli svůj spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů.“

Tímto výrokem mělo dojít ke schvalování sebevražedného teroristického útoku na české vojáky v srpnu 2018. Podle státního zástupce „tyto příspěvky přesáhly hranici svobody projevu a svobody volně vyjadřovat své názory, neboť obviněný, zjednodušeně řečeno, schvaloval jednání vraha a vraždy“.

Nemohu se nějak zbavit dojmu, že pokud se Antonín D. domnívá, že vpád do Afghánistánu byla zločinecká agrese proti afghánskému lidu (a jistě není s tímto názorem zdaleka osamocen), pak rozhodně nemá být trestán, neboť obrana před agresorem je zcela v pořádku.

Pikantní na celé věci je, že si dotyčný Antonín D. odpykal již dva roky kriminálu, a to za Husáka, kdy byl odsouzen za snižování vážnosti prezidenta republiky a poškozování zájmu republiky v zahraničí.


Byt za čtrnáct milionů korun na pražském Strahově financoval exministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) hypotečním úvěrem, dalších 8,59 milionu si prý půjčil od rodičů. Odkud tyto peníze vzali?

Tady je jeho vysvětlení v rozhovoru s Deníkem N:

VK: Ale tyto peníze jsou i jejich úspory, jestli mi rozumíte.

Deník N: Proto se ptám, z jaké části jsou to jejich úspory a z jaké části jsou to peníze od vás z advokacie?

VK: Z mé praxe jsou to minimální prostředky. Jsou to životní úspory mých rodičů.

DN: Vaši rodiče podnikají?

VK: Ne, nepodnikají.

DN: A kde byli zaměstnaní? Jde o poměrně velkou částku, jakou bychom my dva za celý život dohromady nedali.

VK: Moje matka byla knihovnice a otec pracoval za socialismu v továrně.

Dodávám:

Absolutně nechápu, proč se toho nechytne nějaká politická strana a nezjistí, za čí vlády si ušetřili ty miliony. To by byl předvolební tahák!


Záchranářka Veronika Brožová na počátku nouzového stavu upozornila hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, že středočeští záchranáři v časech koronavirové epidemie vyjíždějí často jen s rouškami, které si koupili ze svého už loni v prosinci, kdy začala řádit chřipka.

Jejím otevřeným dopisem se nyní zabývá z podnětu Středočeského kraje policie, a to oddělení boje proti extremismu a terorismu.

Jak vidíte, můj příměr dneška s rokem 1946 sedí čím dál tím víc. A pokud všechny tyto „bolševiky mysli“ zavčas nevymeteme, zametou oni s námi.

A pokud se tomu usmíváte, tak těch usměvavých nevěřících bylo před únorem 1948 též docela dost.


Češi jsou smějící se bestie:

Nechápu, co pořád máte s tou řepkou! Například na golfovém hřišti na Karlštejně je tráva!

Sesbíral MUDr. Miroslav Macek

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 258 × | Prestiž Q1: 10,47

+20 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top