Štítky článku: •  

Sežerte si ty nakradené miliony!

Nevím jak vy, ale já už začínám být unavený ze všech těch korupčních kauz. I když se důsledně vyhýbám sledování zpráv, neprojde den, abys mě to někde nenašlo. Mnohdy nestihnu přepnout na nějaký oddechový program a už se na mě valí. A to nemluvím o internetu, kde se člověk před jobovkami jednoduše neukryje.

ano-vlada-n.jpg (18,283 kiB)
Ano, pro své blaho uděláme cokoliv

Leze mi to na nervy. Ne proto, že jde o miliony a miliardy, které já díky bohu nikdy mít nebudu, ale dusí mě ta bezbřehá bohorovnost hlavních aktérů, kteří se denně usmívají do kamer, případně se tváří vážně, ale jejich herecké výkony jim už snad nevěří nikdo.

Je mi zle při pohledu na člověka, který se tváří jako ztělesnění nevinnosti a zákona a přitom má sám tolik másla na hlavě, že by z něj mohl uživit půl Afriky a ještě by mu zbylo pro naše bezdomovce. Není třeba jmenovat, protože tento popis sedí na 99 % spektra sou­čas­né politické scény a kdo je bez viny, ať po mě hodí nejen kamenem, ale klidně i me­te­o­rem.

Nevím jak vy, ale já bych se styděl jako pes. Styděl bych se podívat do kamery a klidným hlasem tvrdit, že já s tou miliardou, která odtekla do banky například na Kajmanech, nemám nic společného. Stud by mi ochromil hlasivky a červenal bych se asi jako maják za bouřky. Evidentně nejsem stavěný na takové věci. Asi to bude tím, že moji rodiče mě vychovávali k poctivosti a čestnosti a dodnes mě provází pocit nevolnosti, když si vzpomenu na svou účast na krádeži melounu z místního zelinářství a to od této nechutné loupeže uběhlo asi 35 let.

Někomu kradení nevadí. Je to možná jeho hobby a tak, jak se já denně pinožím, abych vydělal těch pár korun, které mi stačí na živobytí, jsou evidentně jedinci, kterým dělá dobře, když mají HODNĚ. Je jedno kolik, ale hlavně, aby to bylo hodně. Člověk nemusí být psycholog, aby vytušil, že si tím zloděj něco kompenzuje. Zřejmě jej pánbůh ukrátil na něčem jiném – rodičovské lásce, respektu vrstevníků v dětství nebo na rozměrech, od kterých se údajně odvíjí respekt dospělých jedinců. Například žen.

Několikrát v životě jsem byl zkoušen úplatky. Není důležité za co, ani kdy, i když chválabohu ta doba, kdy jsem byl v pozici člověka majícího v rukou moc, dávno minula. Pamatuji se, jak jsem se naštval při prvním pokusu získat si mou … řekněme přízeň. Jasné, z vlastní hrdosti se člověk nenají, ale než jíst toto, raději budu hladový. Jednou mi byla nabídnuta protislužba v podobě dovolené zdarma, tak jsem ji přijal, ale jsouce věrný své nátuře, rozdělil jsem ji mezi kamarády a tak měli svou dovolenou o něco levnější.

Nevím, jak bych se zachoval, kdyby mi někdo nabídl milion. Nebo sto milionů. Vždyť to jsou peníze, které se podle mě ani nedají normálně utratit. Asi bych je rozdělil mezi známé a blízké, protože taková věc se i tak neutají a ještě by mi záviděli, případně si o mně šuškali. Nebo bych se o sobě dozvěděl ve zprávách, v takové té tabulkové formě, kde je ix schránkových firem a ypsilon šipek vedoucích všude možně a na vrchu moje fotka, na které, podle jednoho anglického kamaráda, vypadám údajně jako gay.

Z tohoto státu vytékají miliony až miliardy a je to veřejné tajemství. Novináři pravidelně cosi napíšou a patřičně se to roznese po médiích, ale jediným rezultátem je obvykle to, že podezřelí se na chvíli stáhnou z oběhu, aby se zanedlouho potichu vynořili na nějakém jiném ministerstvu, případně v Bruselu. A na otázku, zda je to v pořádku nebo minimálně etické či morální, dostanete udiveně a arogantní odpověď, že ano, vždyť De iure je vše v pořádku. Co si o tom myslí De Facto, je de facto jedno.

Přiznám se, nevím, co s tím. Tedy, ne že bych si s tím příliš lámal hlavu. Hlavu si lámu s tím, jak zkvalitnit své služby, abych přitáhl dostatek zákazníků, kteří mě živí. Skromně, ale poctivě. Zatím jsem nepřišel na to, jak se dá naložit s českou bezbřehou vrcholovou korupcí. Momentálně lze jen tak, že si budu opakovat, že na každou svini se voda vaří, oblíbené to heslo mé kamarádky. Situaci to sice nevyřeší, ale mně se uleví.

Zdroj: Roland Habara, překlad redakce

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 072 × | Prestiž Q1: 6,30

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top