Štítky článku: •  

Dotace pro Agrofert

„Krásný příklad Babišova střetu zájmů.“ Agrofert získal loni téměř miliardu na zemědělských dotacích

Společnosti holdingu Agrofert si v minulém roce přišly na 953 milionů korun na zemědělských dotacích. Předloni, kdy ještě neplatil přísnější evropský režim o střetu zájmů, přitom firmy inkasovaly o pouhých 20 milionů na dotacích více. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který zasedá ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, je zisk dotací pro firmy Andreje Babiše krásným příkladem, jak je předseda vlády ve střetu zájmů.

Dotace za rok 2019 zveřejňuje Státní zemědělský intervenční fond na svých internetových stránkách. Za minulý rok získaly firmy z holdingu Agrofert celkem 953 milionů korun. Nenárokových dotací, které se využívají například na investice, získaly společnosti předsedy vlády v objemu 176 milionů korun. Přitom tento druh dotací stát v jednu chvíli zarazil, právě kvůli střetu zájmů premiéra Babiše.

Peníze ale skrz dotace stále do podniků tečou. Nad postupem státu a tedy i SZIF kroutí hlavou europoslanec Tomáš Zdechovský, kterého premiér označil za vlastizrádce, protože si dovolil na jeho střet zájmů v minulosti poukázat. „Je to neuvěřitelné. Evropská komise členům kontrolního výboru potvrdila, že měly být zastaveny všechny dotace, tedy nárokové i nenárokové. Zde je nádherná ukázka, jak je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Místo toho aby SZIF žádal právní rozbor u Evropské komise, tak si udělal svůj obskurní právní výklad, kterým se nyní řídí a pokračuje ve vyplácení dotací,“ řekl pro Echo24 Zdechovský.

Jedny z nejvyšších dotací tekly například do firmy Vodňanské kuře, kde podnik získal dotaci přes 36 milionů korun na „Investice do zemědělských podniků“. Další více než 45milionovou dotaci na stejnou investici vyinkasovala společnost Schrom Farms.

Jak to chodí se zemědělskými unijními dotacemi

Nárokové dotace se týkají zemědělských podniků, které splňují určité podmínky hospodaření. Peníze dostávají na počet chovaných zvířat nebo na výměru, na níž hospodaří (činí něco přes 5000 Kč/ha). Většinu těchto peněz dostávají zemědělci od SZIFu na podzim daného roku. SZIF tyto platby potom vyúčtovává u Evropské komise, menší část dotací je placena z českého rozpočtu.

Nenárokové dotace míří na různé projekty. Zemědělci podávají jednotlivé žádosti o dotaci například na stavbu haly pro skladování obilí či na stroje. Většinou dostanou 40 až 60 procent investovaných peněz. Peníze zemědělci dostávají až po ukončení projektu. Výjimkou jsou podpory pro začínající mladé zemědělce, jež podporují generační obnovu v evropském zemědělství. Část dotace získají při zahájení projektu, část v jeho průběhu a zbytek po dokončení.

Podle Zdechovského by měl premiér, potažmo holding Agrofert dotace vrátit. „Když komise dojde k názoru, že je premiér ve střetu zájmů, tak od doby kdy se v něm ocitl, by měl dotace vrátit. Bojím se, že se SZIF o dotace zpětně nebude žádat a bude mít další obskurní právní výklad. Agrofertu tak vše zaplatí daňoví poplatníci,“ řekl dále europoslanec.

Agrofertu vzrostl v minulém roce konsolidovaný zisk na téměř trojnásobek, tedy na 4,48 miliardy korun. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun. Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky se hospodaření Agrofertu vylepšilo díky segmentu chemie.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala stejně jako o rok dříve více než 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku.

Zisk koncernu před zdaněním loni činil 5,94 miliardy korun, nekonsolidované tržby skupiny loni dosáhly 233,2 miliardy Kč, o rok dříve byly o zhruba osm miliard korun nižší. Hodnota EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, se z předloňských 11,7 miliardy korun zvýšila na loňských 18,6 miliardy Kč. „Současně došlo ke snížení zadluženosti koncernu u bank o 4 144 milionů Kč na aktuální hodnotu úvěrových závazků ve výši 39 717 milionů Kč,“ dodal mluvčí.

Shrnuje server Echo24.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 286 × | Prestiž Q2: 10,49

+26 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Śverák Petr

A co je tedy špatně? Moji kamarádi mají rodinné farmy a dostávají dotace na hektar.Správně.Allan je už v kosmu,jeho podnikání roste jako Babišovi a tak by měl zmizet z očí, pane Zdechovský,ano?
A palec nahoru a dolu budete dávat s Vašimi kolegy vy.
To je přeci už dávno za námi.
Nemusíte říkat, zda jste nebo nejste zrádce, z Vašeho pohledu od boku HOLMEIER samozřejmě ne.
Jste jen členen party která nám usiluje o stát a chtěla by Babišům /vlastníkům/sebrat sudety a dále nás řídit.
A v téhle partě chcete sedět.

nedamse

Každý zemědělec dostává podporu v zemědělstvi a čim větši kus půdy obdělává tim vyšší částku peněz dostáva.Tak je to u všech zemědělců u nás,takže někdo zase rype právě jen do Babiše ,protože mu vadi jako premiér ne proto,že bere nejvyšší dotace.Má prostě nejvic hektaru tak bere nejvíc peněz a pokud vim za něj to řídi fondy tak jak si přály opozični strany,ale bohužel chudáci,kteři nezasadili jediný strom budou stále rypat do člověka který něco dokázal a proto jim vadi.

Petr Burian

Fondy opravdu nic neřídí, to si buďte jist. A opoziční strany si to taky nepřály, nýbrž to byl návrh vládní. Je až neuvěřitelné, v jakých nadiktovaných zkratkách dokáží jeho příznivci přemýšlet.

PeTaX

Ona je to taková slepá fascinace Vůdcem.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top