Štítky článku: •  

ČNB intervenuje proti koruně

Všichni ti, kteří jsou nyní na dovolené, si užívají nejen horka, ale také silné koruny. Koruna se už minulý týden několikrát přiblížila hladině 27,00 CZK/EUR, stejně jako dnes ráno. Do toho byla na trhu nízká likvidita – prostě prázdninová okurková sezóna.

why-n.jpg (14,404 kiB)
Why, comrades, why?

Stačil jen jeden menší obchod a kurz se mohl dostat pod 27,00 CZK/EUR. Tedy pod kurz, na němž se ČNB zavázala intervenovat. A to se ČNB nemohlo líbit.

A tak ČNB skutečně přibližně kolem hladiny 27,03 CZK/EUR začala intervenovat. Došlo k tomu už v pátek, ale ČNB to „veřejně“ přiznala až před malou chvílí. Ovšem navzdory intervenci - žádný velký pohyb se nekonal. Kurz se právě nyní obchoduje na 27,07 CZK/EUR, což je oslabení jen symbolické. K čemu tedy taková zdánlivě „bezvýznamná“ intervence? Klíčové na ní je, že ČNB doprovodila svá předcházející slova činy. Dnes může směle v agenturních zprávách upozorňovat, že intervenuje, což by mělo devizový trh samo o sobě odradit od toho, aby korunu znovu zkoušel tlačit k silnějším hodnotám. Tak uvidíme.

Pokud nepřijdou žádné nečekané a skutečně velmi povzbudivé zprávy pro korunu, bylo by pošetilé se s ČNB přetahovat a spekulovat na posílení koruny. Z mého pohledu nás tak v příštích dnech čeká nervózní přešlapování kolem 27,10 CZK/EUR. Trh nebude mít odvahu spekulovat proti ČNB a ČNB zase nebude chtít tak až moc tlačit na pilu (neb to taky něco stojí). Já si opravdu nemyslím, že by si snad bankovní rada ČNB myslela, že je nyní třeba korunu oslabovat. Ekonomika roste o 4 %, inflace se pomaličku blíží k procentu. Argumenty pro intervence v podstatě nejsou. ČNB tak nyní nejde o oslabení jako takové, ale o to, aby její slova měla váhu: „řekli jsme, že koruna pod 27 CZK/EUR neposílí, a tak to tak prostě bude“.

Ovšem z většího nadhledu posuzováno, intervenční režim je dokonce podle mě pro ekonomiku škodlivý. Díky němu budeme dlouhodobě zaostávat. Ano, krátkodobě nám to pomůže ve vyšších vývozech a průmyslové výrobě, ale dlouhodobě to povede k tomu, že budeme dovážet méně technologií, protože jsou drahé, a zaměříme se víc na primitivní výrobu. I díky slabé koruně budeme jen levnou montovnou Evropy. A tím pádem chudí příbuzní.

Autorem článku je ekonom Vladimír Pikora (převzato z Aktuálně.cz)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 008 × | Prestiž Q1: 6,91

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top