Štítky článku: •  

Zabili snad George Floyda v Praze?

Zmatení Američané v Praze demonstrovali proti Policii ČR. Máme naslouchat heslům jako „ACAB“ a „Fuck the Police“?

Jelikož mi v Národní knihovně propadla výpůjční doba několika vědeckých knih, musel jsem se vypravit do centra Prahy, abych výpůjčky vrátil. Nic zlého netuše jsem došel od Masarykova nádraží na Staroměstské náměstí, jež zdobí svítící novostavba Mariánského sloupu. U nové památky stála hromadná demonstrace. Co to je za lidi? Říkal jsem si. Snad už proti tomu sloupu někdo nedemonstruje?

Defund the Police!

angela-davis-1970.jpg (50,232 kiB)
Angela Davis 1970

Demonstranti bohužel zabírali náměstí po celé šíři a musel jsem skrz ně projít. Jeden měl nápis „I can‘t breathe.“ Že by demonstrace za klima? Ale pak mě zarazila spousta agresivních transparentů proti policii. „Fuck the Police“. „ACAB“. „Defund the Police“ (Přestaňte financovat policii.) „No one has to be a cop“ (Nikdo nemusí být polda.). „No cops no clowns.“ K tomu další hesla vyzývající k tomu, aby policie vůbec nebyla.

Stála zde i dívka s velmi obsáhlým citátem americké komunistky Angely Davis. Tato dáma, která kdysi jezdila do ČSSR podporovat naše komunisty, jejíž moudrá hesla citovalo Rudé Právo, dnes stojí samozřejmě v pevné řadě boje proti Trumpovi a americkému kapitalismu. Teď ji necituje Rudé Právo, ale americká turistka, která stojí na Staromáku s širokým pruhem kartonu a nápisem: „You have to act as if it were possible to radically transform the world and you have to do it all the time Angela Davis.“

Přiznávám, že jsem demonstranty nejdřív považoval za nějaké zmatené české aktivisty, kteří opakují hesla amerického marketingu. Všechny transparenty byly totiž v angličtině. Navíc jako kdyby si spletli zemi „Black Lives Matter“. „Black Lives Matter.“ „Black Lives Matter.“ „Silence kills.“ „We all bleed the same color.“ A taky „No justice, no peace.“ (Žádná spravedlnost, žádný mír.) Tak jsem se jich zeptal, proč to máte v angličtině… Po pár pokusech jsem zjistil, že to jsou samí Američané. Uprostřed byla i delegace české antifa s praporem Antifa , na zemi rozložená bílá prostěradla s rudými nápisy: „Antifašismus je nutnost. No more racist murders, no more police state.“

Vše mám zdokumentováno, protože v takových situacích vytahuji fotoaparát či mobil a fotím nápisy na transparentech do své sbírky dokumentů naší doby.

Může za to česká policie?

angela_davis_pic_-cropped.jpg (62,111 kiB)
Angela Davis 2019

Původně jsem se chtěl zeptat domněle českých demonstrantů, proč mávají anglickými hesly, i když nevystihují českou realitu. Ale když se ukázalo, že to jsou všechno Američané, tak jsem se na to zeptal jich. „Proč demonstrujete proti policii v ČR, za něco, čeho se dopustila policie v USA?“ Bohužel se nenašel ani jeden, který by řekl, že ten rozdíl chápe.

Všichni, jeden každý, opakovali, že se to děje všude, it‘s happening everywhere. Pana s nápisem ACAB jsem se ptal, jestli to myslí i na české policisty. Ujistil mě, že je Američan, že ví, co říká, že ACAB znamená All cops are bastards, all!, a že jsou to všichni. Ve všech zemích musí být policie zrušena. Ptal jsem se ho, jestli tím myslí i české policisty, když žádné Afroameričany nezabíjejí, ale ujistil mě, že ano. Ptal jsem se, jestli heslo „defund the police“ se vztahuje i na Českou republiku. Ujistili mě, že ano.

Dalšího pána s heslem proti „police brutality“ jsem se ptal, proč tam nemá „US police“. Proč tam demonstruje proti policii obecně, když třeba česká policie s ním očividně brutálně nejedná. Vedle totiž stáli čeští policisté, aby antipolicejní demonstraci chránili. Zjevně je naše konverzace zaujala, jelikož se k nám přiblížili. Pán — běloch Američan — mě ledabyle poučil, že všichni policisté jsou brutální a musíme se ozvat. Silence kills.

Vedle stojící Američan mi angažovaně začal rovněž vysvětlovat, že se to děje všude — everywhere. Na námitku, že s ním policie nijak brutálně nejedná, odpověděl, že to, že se to právě neděje, vůbec nic neznamená. Zřejmě je třeba obviňovat tak říkající do zásoby. Říkal jsem mu, že zobecňuje jednu událost, která se stala v USA, a ptal jsem se ho, jestli si uvědomuje rozdíl mezi USA a zbytkem světa. Ovšem pán si mlel pořád svou, jako kolovrátek. Dialog s těmi lidmi není možný.

Demonstrantům s transparenty „Silence kills“ vůbec velmi vadilo, že se jich na něco ptám. Všichni místo odpovědi opakovali pořád dokola několik hesel. A proč s nimi o tom prý vůbec mluvím? Na to jsem jim vždycky řekl „Silence kills — mlčení zabíjí“. To na ně jediné platilo. Mluvme s nimi, vnímejme je, protože tohle je součást naší doby. It‘s happening.

Jsou levicoví extrémisté užiteční?

Národní knihovna měla zavřeno, jel jsem domů s nepořízenou, ale bohatší o zkušenost. Vnímám tuto agresivní protipolicejní rétoriku jako součást postdemokratického tažení proti státu, za přechod k nějakému novému pořádku, kde se bude rozhodovat v ulicích a lidé se budou posuzovat dle rasy. Policii potřebujeme, levicové extrémisty ne. Demonstranti zobecňují jednu událost, v jedné zemi, navíc pouliční bojůvky přeci neudělají stát lepším. A tato představa Američanů, že musí svoje vnitřní problémy zobecňovat na celý svět, je taky poněkud zjednodušující. To jsem také tomu Američanovi říkal: „Zjednodušujete.“ Jedna Američanka za mnou při odchodu volala „Educate yourself better about what‘s going on in the world!“ Taky by se mohli zkusit vzdělávat, třeba v zeměpise.

Ale buďme tolerantní. Mám zkusit jejich řešení? Dobře, zítra vezmu transparent s nápisem „Black Lives Matter“ a pojedu s tím demonstrovat na náves do Hovorčovic. Uvidíme, co to udělá.

Zde povinné dva odkazy: zpráva novinky.cz

novinky.cz/.../tisice-lidi-vysly-v-evropskych-mestech-vcetne-prahy-demonstrovat-proti-rasismu

zde TV nova

tn.nova.cz/.../proti-policejnimu-nasili-a-rasismu-k-protestum-se-pripojila-i-praha.html

Píše pan Ivo Cerman na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 587 × | Prestiž Q1: 13,70

+25 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 6 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Miroslav

Ten článek je tuze hloupý, tady už bylo v ČR habaděj demonstrací, které neměly s ČR nic společného. Dokonce i naši politici jezdili se účastnit různých demonstrací do zahraničí, do kterých nám nic jako Čechům nebylo - viz. Majdan v Kyjevě. Výsledkem je, že já kolem svého baráku už nic jiného, než Ukrajinštinu, neslyším. Proč se tu autor téma zločinů kolonialismu a rasismu snaží negativně vztáhnout ke komunistům? To je vrchole demagogie, protože pokud autor nemá vlastní informace, tak komunisté právě byli v čele boje proti kolonialismu a dovolil bych si říci, že díky socialistickým zemím se nakonec rozpadla koloniální říše. Pokud tu autor chce plakat za ztrátu starých koloniálních pořádků, bránit mu v tom nemohu, ale opět zdůrazňuji, ten článek je hloupý a hloupý a hloupý, jen politicky angažovaný, to je jeho hlavní devíza.

Petr Burian

Dovolil bych si upozornit pana Miroslava, že největšími kolonizátory byli právě komunisté. Nejlepším příkladem pro jeho představu jsme právě my a rok 1968.

PeTaX

Článek hloupý není, pane Miroslave, jen jste si z něj vyzobnul to, co se vám nehodilo do vidění světa.
Právě ty demonstrace jsou ryze politické a o rasismus (a policii) v nich ve skutečnosti nejde. To je jen krycí legenda.
Hlavním politickým cílem amerických levicových radikálů je „odstranit systém“, přesněji řečeno odstranit kapitalismus -- o to jde nejvíc.
(A jen tak na okraj: odstranění státu (a jeho symptomů) bylo programovým cílem komunismu od počátku.)

Štefan

A co tak tu americkou verbež odlofrovat domu? Předpokládám, že povolení k demonstraci neměli.

Štefan

Sorry, "odlifrovat"

Petr

George Floyd.Na světě umírá denně spousta bílých i černých lidí.Spojené Státy musí investovat bilióny do obrany jako páteř NATO a do zdravotnictví,prevence a jinde.Obama byl prezident Spojených států, Powell náčelník SNŠ,Riceová ministryně zahraničí (všechno černoši).Spojené Státy jsou nejdemokratičtější zemí světa.Už neslouží,až se to vyšetří určitě trestu neujde.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top