Štítky článku: •  

Zákon o potravinové soběstačnosti prospěje hlavně agrobaronům

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Zkušenost 20. století je následující: ve velkých společenských krizích (první a druhá světová válka, první desetiletí studené války) dramaticky vzrůstá moc státu. Když krize odezní, stát se jí jen obtížně vzdává. Jednou ze sil, která moc státu udržuje, je strach lidí a jejich vzpomínky na krizovou dobu.

Česká republika v uplynulých třech měsících prožila krizi v malém. Poprvé v moderní historii byla „vypnuta“ ekonomika, statisíce lidí dostaly zákaz činnosti a stát se stylizoval do role velkého otce, který nás ochrání před viry.

Tento přetrvávající strach dal nyní vykvést řadě politických návrhů a iniciativ. Jejich společným jmenovatelem je snaha omezit mezinárodní obchod, zavést pevné hranice a vést zemi do zdánlivě spokojené izolace, jakou jsme zažili v době koronakrize. Využívá se při tom konceptů jako opsaných z knih komunistických teoretiků.

Jedním z mnoha těchto iniciativ je návrh skupiny poslanců ANO, SPD a několika dalších, aby v obchodech byla povinnost nabízet 85 procent českých produktů. Návrh zákona byl minulý týden postoupen do druhého čtení. Podpořil ho, vedle vládnoucí kliky, také předseda lidovců Jurečka a předseda Trikolóry Klaus mladší, takže má slušnou šanci projít. K čemu by to vedlo?

Zákon odmítla Asociace soukromých zemědělců a dobře věděla proč. Takto koncipovaná předloha není zaměřena na žádoucí podporu lokálních zpracovatelů, ale posílení silných a oslabení slabších. Vlivově je to zákon dělaný ve prospěch českých agrobaronů v čele s rodinami Babišů, Tomanů a Jandejsků.

Po zavedení by došlo k omezení nabídky výrobků, protože ne všechno se v Česku produkuje, a současně dojde ke zdražení potravin. Jestliže hlavním motivem supermarketů je dnes cena a průměrná kvalita na otevřeném evropském trhu, nastane po zavedení tohoto zákona vyšší cena a u většiny výrobků i podprůměrná kvalita ve srovnání s tou dnešní.

Nesmí se zapomínat, že Česko je otevřená exportní ekonomika, kde věci s nejvyšší kvalitou logicky končí na západních trzích, kde za ně mohou odběratelé nabídnout vyšší ceny. Tento trend se ještě zesílí a v supermarketech bude vítězit podprůměr, ovšem český.

Vůbec absurdní je představa, jak vypočítat s výhledem na roky a měsíce poptávku po zboží a pak z ní odvozovat, co je 85 procent z české produkce. Jde to proti cyklickému vývoji ekonomiky. Ledaže by autoři zákona chtěli znovu zavést přídělový systém a zavřít hranice pro mezinárodní obchod. Jedině v takovém systému má návrh zákona svou logiku.

Absolutně cynický je pak argument, že přijetí zákona zlepší životní prostředí. Většina odborné veřejnosti se shoduje, že vítězi této nové organizace obchodu budou výhradně čeští agrobaroni. Pak je dobré připomenout, že jsou to právě tato bývalá kolchozní hospodářství o desetitisících hektarů, která dnes nejvíce chemizací a obděláváním půdy zatěžují životní prostředí. Vrah tak volá: chyťte zloděje.

V tomto zákonu nejde jen o jinou distribuci zboží. Je to součástí širšího trendu, který nedávno v Reflexu přesně popsal politolog Petr Sokol, když uvedl: „Útok na svobodu volby u nákupních košíků je ve skutečnosti geopolitickým soubojem o to, kam bude do budoucna mentálně i politicky patřit Česká republika.“

Píše pan Bohumil Pečinka na Info.cz


Na dokreslení ještě úvodník Ondřeje Neffa:

Potravinová soběstačnost, nebezpečný nesmysl

Andrej Babiš z toho nevyklouzne — návrh podalo 11 poslanců ANO, 9 poslanců SPD a po jednom komunistovi, socdemákovi a lidovci, jímž byl Marian Jurečka. Jde o to, že by se do zákona o potravinách měla vpravit povinnost navyšovat podíl českých potravin v obchodech tak, že by v roce 2027 měl činit 85 %.

Andrej Babiš je naoko proti tomu, ale nikomu nenamluví, že by Balaštíková a ostatní poslanci ANO nesrazili kufry, kdyby je služební cestou seřval a nařídil jim, aby přestali blbnout.

Je šílené, že se tímto nesmyslem sněmovna vážně zabývá, a není třeba velké představivosti k vizi, že schválen bude.

Bohužel, část veřejnosti bude tento nesmysl podporovat. To bude bezvadný, že všecko bude český, zaraduje se Pepa. Už dříve se radoval ze solární energie. To bude bezvadný, sluníčko je zadarmo. Budeme svítit zadarmo. Pepa taky vítal, když poslanecká sněmovna zkroutila ústavu a zavedla přímou volbu prezidenta, aby Pepovi udělala radost, přímou volbu schválila. To bude bezvadný, budeme mít prezidenta s důvěrou lidí, sděloval doma Pepa. Ony ty nesmysly vypadají vždycky skvěle. Teď se v médiích probírá případ nějaké firmy, která nabízela osmiprocentní úrok. Mezi střádaly byl jistě i Pepa. Osum procent, kdo ti to jinde dá? Radoval se doma.

Děti ve škole by se měly učit kromě násobilky a vyňatých slov i zásadu, že je třeba velké obezřetnosti před výhodami a jakmile se objeví ohromná výhoda, je to skoro vždycky podvod.

Kdyby se na trhu prosadilo 85 % českých výrobků, bylo by to opravdu skvělé. Taky rád kupuju věci s českou (československou) vlajkou. Ale jakmile ANO a SPD prosadí 85 % českých výrobků, bude to jako v roce 1975… až na to, že ty hnusné výrobky nebudou státní výroby, ale Agrofertu.

Mimochodem, na toto téma se varovně vyjádřil i Alexander Tomský na Novinkách (zde). Jsem s ním zajedno, s každou řádkou, kterou napsal. Včetně té poslední: „Ještě štěstí, že je chystaný zákon neslučitelný s ekonomickými pravidly EU i Světové hospodářské organizace (WTO).“

Jen to podotknu, že pan Tomský jinak nemůže přijít EU na jméno v pondělí, v pátek i v neděli. Ale v tom to vězí — idea EU je v pořádku, princip funguje, jen ten socialismus v jejím čele vede ke zkáze.

Nařídit obchodu, co má prodávat, to je přece taky socialismus stalinského typu. Bylo by ale zhoubné, abychom volali do Bruselu, nejlépe přes udavače z řad pirátů, aby nám v té věci pomohl. Ten nesmysl by měl soudný Parlament České republiky zrušit i bez internacionální pomoci z Bruselu.

Podotýká Aston na NP

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 132 × | Prestiž Q1: 6,56

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Vojtěch Běhunčík

" ... 85 % českých výrobků ..."
Přijde na to, jak je "český výrobek" definován.
Ostatně to zde už bylo řešeno.
Existují "výrobci", kteří prostě přebalí zahraniční zboží do jiného obalu s čárovým kódem 859 ...

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top