Štítky článku: •  

Konec Světlany Witowské

V médiích proběhla zpráva o úmyslu Světlany Witowské stáhnout se z moderování hlavní zpravodajské relace ČT Události a Události, komentáře. Důvody jsou údajně osobní.

Informace o konci Světlany Witowské při moderování Událostí a Událostí, komentáře, se objevily ve všech hlavních médiích, které sleduji. Zajímavé bylo pouze to, že na novinky.cz se tato zpráva objevila teprve v poledne 12. 6. 2020, z dalších médií pak „zmizela“ během odpoledne. Původní informaci o konci Witowské v ČT v hlavní zpravodajské relaci uveřejnil Deník N jako placenou pro své předplatitele.

V době, kdy byla tato novinka na iDnes.cz a lidovky.cz jsem se podíval na názory čtenářů a poměrně dost mne překvapilo, že příliš kladných reakcí na působení Witowské v ČT jsem si nevšiml. Rozhovor s Witowskou v té části, která je na webu Deník N přístupná pro všechny a v titulku tvrdí, že Witowská „necítí žádné tlaky“ a že její odchod ze zpravodajství je její osobní rozhodnutí.

Přesto bych poměrně překvapivé rozhodnutí Witowské odejít z hlavní zpravodajské relace ČT zasadil do rámce činnosti veřejnoprávní televize. Do Rady ČT se totiž volbou v poslanecké sněmovně dostali lidé, kteří jsou některými politiky (zejména TOP 09 a STAN) považováni za „nebezpečí“ pro další veřejnoprávní působení ČT. Zejména Miroslav Kalousek dokonce obvinil kandidátku navrženou Českou biskupskou konferencí za osobu, která „nechápe veřejnoprávní média“ a postěžoval si, že kvůli jejímu zvolení uvažuje na protest vystoupit z katolické církve. Zda to udělal, není zatím mediálně známo.

Witowská zažila svou „hodinku slávy“ zejména při moderování diskuse kandidátů před prezidentskou volbou roku 2018. Vesměs za svou roli sklízela uznání za profesionální výkon. Nemohl jsem si ale nevšimnout, že v posledních měsících (i díky svému zvýšenému sledování Událostí a Událostí, komentářů při omezení v době nouzového stavu) se Witowská občas poněkud „utrhla“ a její výkon nebyl zdaleka na jedničku.

Otřesná byla zejména její „diskuse“ s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou kvůli trestnímu oznámení na „neznámého pachatele“ za kritiku nedostatku ochranných pomůcek u záchranné služby. Jak se později ukázalo, policie trestní oznámení odložila jako nedůvodné. Nebylo vůbec nutné vyprovokovat na obrazovce ČT doslova hádku s hejtmankou, kdy obě se navzájem překřikovaly. Trestní oznámení obhajované hejtmankou bylo hloupostí či dokonce obyčejnou pitomostí, od které se nakonec distancoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jermanová Pokorná si proti sobě popudila veřejnost a v letošním volebním roce, v němž se právě hlasuje o nových krajských zastupitelích, to mohou voliči Jermanové Pokorné pěkně „spočítat“.

Witowská tedy odchází z role moderátorky hlavní zpravodajské relace ČT Události a navazujícího pořadu Události, komentáře na ČT24. Zejména zde se jí v posledních týdnech ne zcela dařilo. Možná to bylo dáno i tím, že už byla „myšlenkově“ někde mimo zpravodajství a odchod delší dobu zvažovala. ČT však má mnohem vážnější problémy s objektivitou, a to, když dojde na pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT. Už se začíná zvedat vlna podpory redakcím obou těchto pořadů a upozorňuje se v některých „pokrokových“ médiích na to, zda tyto pořady nebudou v důsledku nového složení Rady ČT zrušeny. Tyto pořady by samozřejmě zrušeny být i mohly, protože jsou bezesporu silně tendenční. Lepší by však bylo, kdyby přestaly být monopolem stále stejných osob. A nejhorší na celé této záležitosti je pak to, že tyto pořady doslova a do písmene nahrávají těm, které permanentně kritizují. Mají totiž punc neserióznosti a jména některých redaktorů či moderátorů jsou přímo synonymem politického braku.

Odchod Světlany Witowské však nevidím jako příležitost k proměně ČT ve více respektované médium. Witowská byla vlastně převážně prostředníkem, co seznamuje diváky se zprávami připravenými jinými, neviditelným týmem zpravodajské redakce za kamerami. Ona dávala zprávám formu, nikoliv obsah. Pokud bychom chtěli od ČT skutečnou změnu, ta by musela začít právě v obsahu zpráv a souvislostí. Obávám se, že na takovou reformu není ČT nejen připravena, ale že o ní ani nemá zájem.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 266 × | Prestiž Q1: 6,18

+8 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top