Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku:

Terminologický galymatiáš

Kdosi mne zde v diskusích napadl, že jsem známý a chronický odpůrce liberálně demokratického státu. Měl bych obě části té výtky vysvětlit.

  1. Termín liberalismus, (který v původním významu podle naučných slovníků znamenal: politické a ekonomické hnutí, směr zdůrazňující politickou a hospodářskou svobodu, toleranci, omezení vlivu státní moci, uznání soukromého vlastnictví) byl ve třicátých letech minulého století v USA odcizen a překroucen do úplně opačného významu. Jako liberalismus je dnes chápán silný a všemocný stát, vybavený množstvím pravomocí, zejména proti svým vlastním občanům – veškerá politická i hospodářská svoboda a práva soukromého vlastnictví jsou dávno potřena zpupností moci.
  2. Termín demokracie, (v původním významu vláda lidu; systém institucí dělby a delegace moci) nekrofoval v posledních sedmdesáti letech (a to nejen v České Republice) do podoby, kdy lid má jen čas od času právo nějak hlasovat, ale ti zvolení nemají nejmenší povinnost tuto vůli lidu a své sliby plnit. A nejsou za to zodpovědní.

Ergo: oba tyto termíny už jsou naprosto vyprázdněné, znegované a nefunkční.

Opravdoví liberálové se museli uchýlit k termínu libertarianismus, který zachovává původní význam výrazu a opravdoví demokraté se usilovně snaží nalézt lepší definici práv, svobod a významu občana.

Jestliže dnes oba ty termíny znamenají něco jiného, než byl jejich původní význam, znamená to, že žijeme v době, kdy nejvíce platí nepravdy, dominují lži a z toho logicky plynoucí podvody a bída.

Vlastně žijeme v době lží (které se však řadě lidí docela líbí).

Setrvávám v pozici odpůrce jak pokrouceného smyslu liberalismu, tak pokrouceného smyslu demokracie.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 219 × | Prestiž Q1: 9,24

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Terminologický galymatiáš

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

Facebook diskuse
top