Štítky článku: •  

Terminologický galymatiáš

Kdosi mne zde v diskusích napadl, že jsem známý a chronický odpůrce liberálně demokratického státu. Měl bych obě části té výtky vysvětlit.

  1. Termín liberalismus, (který v původním významu podle naučných slovníků znamenal: politické a ekonomické hnutí, směr zdůrazňující politickou a hospodářskou svobodu, toleranci, omezení vlivu státní moci, uznání soukromého vlastnictví) byl ve třicátých letech minulého století v USA odcizen a překroucen do úplně opačného významu. Jako liberalismus je dnes chápán silný a všemocný stát, vybavený množstvím pravomocí, zejména proti svým vlastním občanům – veškerá politická i hospodářská svoboda a práva soukromého vlastnictví jsou dávno potřena zpupností moci.
  2. Termín demokracie, (v původním významu vláda lidu; systém institucí dělby a delegace moci) nekrofoval v posledních sedmdesáti letech (a to nejen v České Republice) do podoby, kdy lid má jen čas od času právo nějak hlasovat, ale ti zvolení nemají nejmenší povinnost tuto vůli lidu a své sliby plnit. A nejsou za to zodpovědní.

Ergo: oba tyto termíny už jsou naprosto vyprázdněné, znegované a nefunkční.

Opravdoví liberálové se museli uchýlit k termínu libertarianismus, který zachovává původní význam výrazu a opravdoví demokraté se usilovně snaží nalézt lepší definici práv, svobod a významu občana.

Jestliže dnes oba ty termíny znamenají něco jiného, než byl jejich původní význam, znamená to, že žijeme v době, kdy nejvíce platí nepravdy, dominují lži a z toho logicky plynoucí podvody a bída.

Vlastně žijeme v době lží (které se však řadě lidí docela líbí).

Setrvávám v pozici odpůrce jak pokrouceného smyslu liberalismu, tak pokrouceného smyslu demokracie.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 236 × | Prestiž Q1: 9,25

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top