Štítky článku: •  

O úzkých a širokých oknech

… aneb proč je dobré ponechávat Overtonovo okno spíš širší než užší, i kdybyste třeba ve svobodu slova moc nevěřili.

window-3115061_1280-676x456.jpg

Overtonovo okno je pojem popisující spektrum myšlenek podle jejich akceptovatelnosti — od „nemyslitelných“ až po „aktuální znění zákona“. Je to užitečný koncept. Pokud máte nějaký politický cíl, většinou se snažíte o posunutí tohoto okénka někam jinam. Někdy trochu (nošení či nenošení roušek), jindy naprosto dramaticky (propagace ateismu v islámském světě).

overton_window.jpg
Metoda Overtonova okna

V souvislosti s Digitálním Molochem, kterému jsem poslední dobou věnoval několik článků, bychom ale měli uvažovat ještě o jednom parametru, a to je šířka toho okna povolených myšlenek. Nezužuje se nám náhodou v některých otázkách do stavu, že by jím neprolezla ani podvyživená myš?

To byla jedna z věcí, které mě na případu profesora Hudlického znepokojily nejvíce. Jestli je v části západního akademického světa pouhá myšlenka na neprovozování různých kvótových a podpůrčích systémů mimo meze vyslovitelného, tak se to okno povolených idejí už zúžilo příliš — podstatně více, než by mělo vědcům a vědě vyhovovat. Věda přeci potřebuje určitý manévrovací prostor, aby na něco přišla.


Zužování Overtonova okna je něco, čemu bychom se měli ve vlastním zájmu bránit. Vždycky existuje svůdná představa, že vyhodíme-li nějaké -isty z veřejného prostoru, zavládne všude pohoda a klid. Jenže tím se na okraji zúženého okna ocitne někdo jiný, kdo třeba zas tak extrémní není, ale stane se novým terčem, a tak dokolečka.

Tenhle proces neprobíhá sám od sebe, ale vesměs je tlačen určitým typem lidí, které bych pracovně označil za „strážce čistoty společnosti“, a ti nemají ve zvyku si jednoho dne říct: fajn, teď jsem dosáhl svého a můžu skončit. Většinou je to láká „čistit“ veřejnou sféru myslitelného a vyslovitelného dál a dál, s nereálným cílem naprosté vyblýskanosti.

Mimochodem, související citát od anglického spisovatele C. S. Lewise, autora Narnie. Z doby asi tak sto let před Twitterovou érou. Bude se vám líbit, lidi se zas tak moc nezměnili…

„Of all tyrannies, a tyranny sincerely exercised for the good of its victims may be the most oppressive. It would be better to live under robber barons than under omnipotent moral busybodies. The robber baron’s cruelty may sometimes sleep, his cupidity may at some point be satiated; but those who torment us for our own good will torment us without end for they do so with the approval of their own conscience.“

„Ze všech tyranií je ta, která je upřímně provozována ve jménu dobra obětí, snad ta nejtvrdší. Bylo by lepší žít pod vládou loupeživých baronů než pod všemocnými morálními šťouraly. Krutost loupeživého barona může chvílemi spát, jeho chtíč může být v jistý okamžik ukojen; ale ti, kdo nás trápí pro naše vlastní dobro, s tím budou pokračovat donekonečna, protože k tomu mají souhlas svého svědomí.“

C. S. LEWIS


I kdybychom pominuli všechny ty důležité principy jako je svoboda slova — jako že je pomíjet nechci, ale na chvilku to kvůli argumentu přeci jen udělejme — i z pragmatického hlediska je lepší mít okénko povolených myšlenek spíš širší než užší.

Dogmatická společnost, která ztotožnila určitou myšlenku s morální pravdou a zúžila příslušné Overtonovo okno na velikost středověké střílny, může působit navenek stabilně. Ale čas od času přijdou krize, kterým jsou nějaké svaté principy úplně buřt a které přitom vyžadují řešení. Třeba agrese ze strany nějaké cizí mocnosti nebo zásadní změny světové ekonomiky.

V takový moment přestávají zavedené postupy fungovat a je potřeba je něčím nahradit, nebo aspoň důkladně inovovat. A kdo má větší šanci s tím uspět? Inu, společnost, která má širší Overtonovo okno, protože to znamená zároveň větší katalog předem rozmyšlených a prodiskutovaných alternativ.

Je to ten samý rozdíl, jako když se dvěma lidem pokazí auto, ale jeden má po ruce celý kufr nářadí, kdežto ten druhý jenom kladivo, protože slovo „kleště“ zakázal ve svém domě byť jen vyslovovat a na šroubovák nesmíte ani pomyslet.


Tolik má dnešní krátká depeše na víkend. A teď se jdu ponořit do osudů britských vojáků na západní frontě, odsouzených za dezerce a zbabělství k zastřelení za úsvitu.

To víte, samy se ty další Zapomenuté příběhy nenapíšou.

shot_at_dawn-764x1024.jpg
Pomník zastřeleným britským vojákům „Shot at Dawn“, foto Harry Mitchell (2014), CC BY 4.0
Autorovo diskusní fórum k příspěvku najdete zde.

Píše pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 202 × | Prestiž Q1: 8,52

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Ono se nám to okno hlavně posunulo silně doleva směrem "Pokroku". Např. včera proběhla medii zpráva, že jistá akademička z Cambridge presentovala výrok, že na bílých životech nezáleží. A universita se jí samozřejmě zastala. Dovedete si představit tu hysterii, kdyby někdo publikoval názor , že na barevných životech nezáleží...?

Zdena

Ano, nejaka akademicka indickeho ci pakistanskeho puvodu, myslim... A kdyz nejaky chlapek preletel nad mestem s bannerem, na kterem stalo 'Na bilych zivotech zalezi', dostal vyhazov nejen on, ale dokonce snad i jeho pritelkyne... Je neuveritelne, ze prave rasa, ktera je autorem drtive vetsiny vynalezu a pokroku jako takoveho, ktera lidstvo de facto vytahla ze stredoveku, ktera ma, snad jen z vyjimkou Asijske rasy tu nejvyspelejsi kulturu, medicinu a technologii, ze ktere profituje cely zbytek sveta, a mela by na sebe proto byt opravnene pysna... ze prave tato rasa se nechala zfanatizovat k naproste sebenenavisti a sebemrskacstvi. A ostatni, mnohem mene uspesne rasy, by musely byt blazni, aby si do teto dusevne zlomene rasy taky nekoply a nepridaly se k hromadnemu lyncovani (samozrejme netusice, ze si tim z dlouhodobeho hlediska jen sami pod sebou podrezavaji vetev.)

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top