Štítky článku: •  

Předvolební USA: Žijí tu běloši a Černoši

Americká média — ta pokroková — už při psaní o černoších používají velké písmeno (Black), zatímco běloši jsou stále s malým písmenem (white). Slovník ještě uvádí pro černocha Negro s velkým N, ale to už je „Out“.

Nedávná smrt černocha při zatýkání rozbouřila hladinu mediálního lynče bílých Američanů. Nejde mi o pitvání se v oné tragické události — výstižně ji popsal bloger Vladimír Kroupa zde. Jde mi o něco jiného. V USA se opět podobně jako před čtyřmi lety rozjíždí masivní mediální kampaň proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi. A v této kampani se hodí úplně všechno.

Trump miluje Twitter a sdílí na něm všelicos. Internetová policie je velmi bdělá a „nemaže“ se ani s prezidentem USA. Když Trump kritizuje tak zvané protesty proti rasovému útlaku černochů spojené s rabováním obchodů a zapalováním aut a vyzývá místní pořádkové služby k zásahu, je mu tento tweet smazán, protože „vyzývá k násilí“!!! Trump sdílí nějaké video, na němž zakřičí kdosi heslo „bílá síla“, jakmile aktivisté zaslechnou tento pokřik, spustí povyk a Trump nakonec sdílení videa raději sám stáhne.

Samostatnou kapitolou jsou výsledky průzkumů předvolebních nálad v USA. Prakticky všechny průzkumy věští až dvouciferný náskok téměř jistého kandidáta Demokratické strany Joe Bidena nad Trumpem. Důvody jsou podle médií stále stejné — Trumpova rasová politika a v posledních měsících se přidala k minusům Trumpa i ekonomika. Fakt je ten, že v důsledku virové krize v USA stoupla nezaměstnanost téměř k 15 % práceschopného obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že výpovědní lhůty běží v USA mnohem rychleji (jsou kratší než u nás či jinde v Evropě), nezaměstnanost v USA rostla dramaticky. Již v květnu ale tento údaj vykázal pokles na 13 % a „překvapil“ analytiky.

Trump povzbuzuje k rychlému návratu do normálu i v situaci, kdy počty nakažených v USA rostou o desítky tisíc nových případů denně. Jeho cílem je co nejrychleji stlačit nezaměstnanost pod dvoucifernou hodnotu a vykázat tento pokles jako svou zásluhu. Biden naopak Trumpa tvrdě kritizuje za „nezvládnutí“ nákazy a levicová média obviňují stávajícího prezidenta z odpovědnosti za vysoký počet lidí zemřelých s virem COVID-19.

Ne tak dávno si v souvislosti se smrtí zatýkaného černocha postěžoval Biden tak, že v USA žije „10–15 % nedobrých lidí“ — rozuměj rasistů. Některá média pak připomněla podobný výrok bývalé kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové z volební kampaně 2016. Tehdy průzkumy věštily náskok Clintonové nad Trumpem až o 20 procentních bodů a Clintonová tehdy prohlásila, že voliči Trumpa jsou rasisté a označila tehdy všechny jeho potencionální voliče za lidi podporující nenávist ve společnosti. Jak volby dopadly, víme, a vzpomínám si na „ohromené“ komentátory v ČT, kteří zpracováni propagandou tehdejšího reportéra ČT v USA Martina Řezníčka nemohli zvolení Trumpa „rozdýchat“.

Současná situace v USA je tak velmi obdobná situaci před volbami v roce 2016. Média tvrdě tlačí na pilu a prosazují Bidena. Každý průzkum je pro Trumpa horší a horší a na jeho vítězství by nevsadil v USA podle médií vůbec nikdo. Zda stávající prezident Trump obhájí svůj mandát, se ukáže ve volbách. Nicméně, tak jasnou porážku, jakou mu věští pokroková média, nečekám.

Atmosféra „bourání soch“, vytváření černých listin již dávno zemřelých herců a filmů, ve kterých hráli, je podobná atmosféře v poválečných USA, kdy byl každý herec komunista. Dnes platí, co známý herec to rasista. A místo stávající hymny USA by měla být přijata jako hymna píseň zcela jiná — Imagine od Johna Lennona. To je krásná píseň s krásným utopickým textem.

Stačí jen stručné konstatování faktu — takzvaná „bezzásahová zóna“ v Seattlu dopadla po několika týdnech tak, že v ní byl zastřelen jeden člověk a dva postřeleni. Pachatelé nejsou známi. Lidé odešli — už asi nebylo co si „zadarmo“ koupit. Biden se ale nechce o tomto „hnutí mysli“ příliš vyjadřovat. Musí totiž myslet na pověstného „středového voliče“.

Je zajímavé, že zatímco mezi voliči stávajícího prezidenta výrazně převažují lidé, kteří hlasují právě pro něho jako hlavní důvod své volby, voliči Bidena tvrdí, že hlavním důvodem k jejich volbě je strach z vítězství Trumpa. Vidí tedy Bidena jako „menší zlo“. V této situaci pak pochopitelně „pokroková média“ kreslí Trumpa jako nesvéprávného blba, aby utvrzovala o jeho nevolitelnosti. Má to ale jeden háček. Tito voliči totiž mohou dojít z názoru, že jak Trump, tak i Biden stojí za starou bačkoru a k volbám vůbec nepůjdou.

Pokud se americká ekonomika a zejména nezaměstnanost dostane do přijatelnějších čísel, může to současnou hlavu státu posílit. USA tak čeká nejen horké léto ale i neméně horký podzim.

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 211 × | Prestiž Q1: 7,11

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top