Štítky článku: •  

O chybách mocných, aneb „za pět housek do basy“

„Prosím vás, odpusťte dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Je to krizová situace,“ štkal svého času do mikrofonů premiér Babiš. Mluvil nejen za sebe, ale za ministry, úředníky, establishment. Je krize, tak se JIM má ODPUSTIT.

Kámen by se nad ním ustrnul, jalová kráva otelila a kozel dojetím rozdojil. Odpustit jejich chyby, jejich přešlapy a jejich tunely, o kterých si už cvrlikají i vrabci na střeše. Ale všechno to přikryje „čaulidi vždyďbylakrize“.

Jak ale při koronavirové krizi udělá chybu běžný člověk? Tomu je třeba dát to sežrat jaksepatří i s fanfárami a ohňostrojem. A tak chceme zavřít na 8 let kočenu, která omylem postla na sklo něco o tom, že se připravuje zákaz vycházení. (A ruku na srdce, neříkejte mi, že úřady takový plán neměly připraven!). 8 let v kriminále hrozí i maníkovi, co nechal v supermakretu v kabince po…ý trenky.

Korunu všemu však nasadilo — rok a půl roku kriminálu natvrdo za krádež PĚTI ROHLÍKŮ. Kdyby kradl pro zisk, neřeknu. Kdyby raboval, dobře mu tak. Ale on kradl ROHLIKY z existenčních důvodů. Nic menšího a levnějšího k jídlu už se zkrátka ukrást nedá. A za tohle rok a půl, krize nekrize? Z mého pohledu jasné zneužití práva, zákonů, systému. Zejména tehdy, když za brutální znásilnění dostal útočník téměř stejný trest. Holt, čest mladé dívky jest u nás vyvážena pěti rohlíky.

Systém, tedy jeho vysoké i nižší články, držící MOC už ztratil jakoukoliv soudnost, pochopení nebo lidský rozměr a ze všeho nejvíce připadá jako Paříž z románu Viktora Huga Bídníci — vězeň číslo 24601. Jean Valjean odsouzen k pěti letům na galejích za krádež chleba.

Tím ovšem podobnost s románem Bídníci zdaleka nekončí. Inspektor Javert, hlavní záporák, je přímo prototypem českého soudce, státního zástupce a úředníka. Příklad chladné pedantské moci bez lidského aspektu, slepě dodržující zákon. Ovšem Český úředník či soudce, ti navíc zákon ohýbají, překrucují a natahují, jak se jim to hodí, aby mohli co nejvíce vychutnat MOC. Z tohoto pohledu má románový Jean Valjean vlastně kliku, protože Javert je tam jenom jeden — a že je to „jen“ Javert.

Onen zavřený rohlíkolupič je jenom špička ledovce. Jakékoliv jednání s jakýmkoliv úředníkem v době koronakrize… Bez komentáře, raději.

Sedí si na zadku ve svých bezpečných suchých teplých eventuelně klimatizovaných kanclech, a tváří se jako by venku žádná epidemie nebyla. Zejména tehdy, když mají rozhodovat o lidech, kteří tam venku čelí riziku infekce, riziku ztráty zaměstnání, živnosti, bankrotu. Stresu, existenčnímu ohrožení a s toho pramenícím chybám a suboptimálním rozhodnutím. Lidem, kteří nechtějí nic víc, než prostě PŘEŽÍT. Těm je to potřeba z moci úřední pořádně osladit a vytmavit. Přesně tím arogantním nelidským Javertovským způsobem.

Tvrdím, že tahle úřednicko-justiční Javertovská mentalita „jsem zákonudbalá a zákonurčující vrchnost, tak jim těm zlosynům ukážu,“ prostě NENÍ V POŘÁDKU a je dlouhodobě neudržitelná. Bohužel, není na ně metr.

Mělo se začít tím, že VŠEM úředníkům, soudcům, a podobné havěti seberou bez náhrady tři měsíční platy. Na rozdíl od obyčejných lidí, tihle tu Benešovskou „vatu na přežití“ budou mít určitě. Pokračoval bych tím, že jim platy zkrátí o 50 procent. A dále, že budou striktně svázány s hospodářským výsledkem státu — a hlavně oblasti, ve které působí. 10 procent propad firem v oblasti, ve které působíš? 10 procent platu dolů! Teprve, až budou ouřadové nuceni řešit, jestli budou mít na nájem, zaplacení hypoték, spotřebních úvěrů, a ještě za co nakrmí a obléknou děcka, tak jak to musí nyní řešit ti dole, potom budou mít morální právo mít nad námi moc.

Ono by krom povinných psychotestů pro všechny úředníky a spol. bylo nejlepší je jednou za 5 let vysvléci z talárů, vykopat z klimatizovaných kanclů a stálých zaručených příjmů někde na ulici, do ubytovny, k pásu. Bez razítek, bez úředních dnů a bez moci, kterou mají. Ani ten řidičák bych jim nenechal. Aby si na vlastní čumák očuchali život lidí, o kterých rozhodují. Ale tohle je bohužel jenom sen.

A tak bude dál mocným a úředníkům vše promíjeno, a těm dole vše trestáno. Nesmyslně, krutě a bez rozmyslu. Nevěřím, že by se v dohledné době něco změnilo. S klony komisaře Javerta na úřadech, soudech, v justici i policii, to zřejmě potáhneme na věčné časy a nikdy jinak. To snad až bída vyžene lidi do ulic…

Píše pan Martin Prášek na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 222 × | Prestiž Q1: 10,31

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top