Štítky článku: •  

Rozkol v Polsku

Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku, které se bude konat tuto neděli (dnes), rozhodne o směřování této země na příštích pět let.

Do velké míry je to výběr mezi pohledem dopředu nebo zpět, mezi otevřeností a xenofobií, tolerancí a vyloučením, občanskou společností a jejími nepřáteli, evropskou a národní perspektivou, odloučením církve od státu a klerikální republikou. V jistém významu je to výběr mezi liberalismem a konzervatismem.

Současný polský prezident, Andrzej Duda, nacionalista a konzervativec, vyhrál první kolo prezidentských voleb 28. června se ziskem 43,5 procenta. Avšak 12. července se proti němu postaví jeho vyzyvatel Rafal Trzaskowski, primátor Varšavy, který získal v prvním kole 30,5 procenta hlasů. Několik průzkumů naznačuje, že druhé kolo může být velmi těsné.

V posledních dnech kampaně je nejdůležitějším faktorem mobilizace voličů prostřednictvím kampaní na zvýšení účasti na volbách a podpora ze strany neúspěšných kandidátů z prvního kola.

Nejvýznamnější podpora však možná přišla od Szymona Hołownia, novináře, publicisty, který představoval v prvním kole tzv. občanského kandidáta a který skončil na třetím místě s téměř 14 procenty hlasů. V rámci politického spektra mají voliči Hołownia blíže k těm, kteří volili Trzaskowského.

Méně předvídatelní jsou voliči Krzysztofa Rosaka z hlediska jejich volby ve druhém kole. V prvním kole skončil Rosak čtvrtý se ziskem 6,8 procenta. Někteří z jeho voličů budou volit Dudu, jiní Trzaskowského, ale někteří z krajně pravicového spektra mohou zůstat během druhého kola doma.

Na druhé straně voliči Roberta Bidrońa (ze strany Levice) a někteří voliči Wladyslawa Kosiniak Kamysze (Polská lidová strana) budou zřejmě volit Trzaskowského.

V posledních týdnech se zdálo, že právě Trzaskowski získává na podpoře. Zároveň jeho oponent Duda už zřejmě dosáhl stropu podpory pro sebe i pro vládní koalici (Právo a spravedlnost, Porozumění, Solidární Polsko) pod názvem Sjednocená pravice. Významnou otázkou je, zda Duda ztratí část z těchto hlasů. Jeho tým se snaží využívat různé stranické triky, které posouvají kandidáta stále více doprava. Dudova kampaň používá vyhrocenou rétoriku a varuje Poláky před LGBT ideologií, ztrátou sociálních programů, „Němci“, elitami a „peklem na Zemi“, které může přinést v případě vítězství liberální kandidát.

Rafal Trazskowski, na druhé straně, podepsal deklaraci tolerance, požaduje otevřenou společnost a slíbil zastavit podkopávání nezávislého soudnictví z období vlády Práva a spravedlnosti. Vedle toho Trzaskowski slibuje minimální mzdu bez daňového zatížení, vytvoření center rozvoje místní infrastruktury, ochranu menšinových práv jakož i uchovávání sociálních privilegií, které byly zavedeny současnou vládou. Také podepsal 21 požadavků Zelených v oblasti energetické transformace, ochrany přírody a zvířat a jiných oblastí. Vládnoucí koalice, zejména přes spřízněná média, se snaží přesvědčit voliče, že Trzaskowskému nelze důvěřovat.

Andrzej Duda více křičí, mává rukama, používá odstrašující výrazy a tváří se naštvaně. Poukazuje na ochranu rodiny, suverenitu a v poslední době i na ochranu před povinným očkováním. Tato témata zastřešuje národní hrdostí. Současného prezidenta také podporuje premiér Mateusz Morawiecki, který obhajuje Dudovy ctnosti i veřejnou službu. Avšak Duda ztrácí na popularitě kvůli mlčení jeho manželky, odmítání otevřené diskuse s Trzaskowskim, jakož i kvůli dalším nevysvětlitelným krokům, jako nedávno zveřejněná prezidentská milost pro muže odsouzeného za pedofilii.

Před Polskem stojí konzervativně-liberální volba. Rozkol mezi kandidáty i uvnitř společnosti je hluboký. Volba v neděli rozhodne o tom, která strana zvítězí.

Magdalena M. Beran

Magdalena M. Beran je zástupkyně šéfredaktora polského portálu Liberté! Monthly a docentka politické filozofie na Pedagogické univerzitě v Krakově, Polsku.

Článek publikuje síť 4Liberty.eu (via hayek.sk)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 163 × | Prestiž Q1: 3,98

+3 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top