Štítky článku: •  

Rozkol v Polsku

Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku, které se bude konat tuto neděli (dnes), rozhodne o směřování této země na příštích pět let.

Do velké míry je to výběr mezi pohledem dopředu nebo zpět, mezi otevřeností a xenofobií, tolerancí a vyloučením, občanskou společností a jejími nepřáteli, evropskou a národní perspektivou, odloučením církve od státu a klerikální republikou. V jistém významu je to výběr mezi liberalismem a konzervatismem.

Současný polský prezident, Andrzej Duda, nacionalista a konzervativec, vyhrál první kolo prezidentských voleb 28. června se ziskem 43,5 procenta. Avšak 12. července se proti němu postaví jeho vyzyvatel Rafal Trzaskowski, primátor Varšavy, který získal v prvním kole 30,5 procenta hlasů. Několik průzkumů naznačuje, že druhé kolo může být velmi těsné.

V posledních dnech kampaně je nejdůležitějším faktorem mobilizace voličů prostřednictvím kampaní na zvýšení účasti na volbách a podpora ze strany neúspěšných kandidátů z prvního kola.

Nejvýznamnější podpora však možná přišla od Szymona Hołownia, novináře, publicisty, který představoval v prvním kole tzv. občanského kandidáta a který skončil na třetím místě s téměř 14 procenty hlasů. V rámci politického spektra mají voliči Hołownia blíže k těm, kteří volili Trzaskowského.

Méně předvídatelní jsou voliči Krzysztofa Rosaka z hlediska jejich volby ve druhém kole. V prvním kole skončil Rosak čtvrtý se ziskem 6,8 procenta. Někteří z jeho voličů budou volit Dudu, jiní Trzaskowského, ale někteří z krajně pravicového spektra mohou zůstat během druhého kola doma.

Na druhé straně voliči Roberta Bidrońa (ze strany Levice) a někteří voliči Wladyslawa Kosiniak Kamysze (Polská lidová strana) budou zřejmě volit Trzaskowského.

V posledních týdnech se zdálo, že právě Trzaskowski získává na podpoře. Zároveň jeho oponent Duda už zřejmě dosáhl stropu podpory pro sebe i pro vládní koalici (Právo a spravedlnost, Porozumění, Solidární Polsko) pod názvem Sjednocená pravice. Významnou otázkou je, zda Duda ztratí část z těchto hlasů. Jeho tým se snaží využívat různé stranické triky, které posouvají kandidáta stále více doprava. Dudova kampaň používá vyhrocenou rétoriku a varuje Poláky před LGBT ideologií, ztrátou sociálních programů, „Němci“, elitami a „peklem na Zemi“, které může přinést v případě vítězství liberální kandidát.

Rafal Trazskowski, na druhé straně, podepsal deklaraci tolerance, požaduje otevřenou společnost a slíbil zastavit podkopávání nezávislého soudnictví z období vlády Práva a spravedlnosti. Vedle toho Trzaskowski slibuje minimální mzdu bez daňového zatížení, vytvoření center rozvoje místní infrastruktury, ochranu menšinových práv jakož i uchovávání sociálních privilegií, které byly zavedeny současnou vládou. Také podepsal 21 požadavků Zelených v oblasti energetické transformace, ochrany přírody a zvířat a jiných oblastí. Vládnoucí koalice, zejména přes spřízněná média, se snaží přesvědčit voliče, že Trzaskowskému nelze důvěřovat.

Andrzej Duda více křičí, mává rukama, používá odstrašující výrazy a tváří se naštvaně. Poukazuje na ochranu rodiny, suverenitu a v poslední době i na ochranu před povinným očkováním. Tato témata zastřešuje národní hrdostí. Současného prezidenta také podporuje premiér Mateusz Morawiecki, který obhajuje Dudovy ctnosti i veřejnou službu. Avšak Duda ztrácí na popularitě kvůli mlčení jeho manželky, odmítání otevřené diskuse s Trzaskowskim, jakož i kvůli dalším nevysvětlitelným krokům, jako nedávno zveřejněná prezidentská milost pro muže odsouzeného za pedofilii.

Před Polskem stojí konzervativně-liberální volba. Rozkol mezi kandidáty i uvnitř společnosti je hluboký. Volba v neděli rozhodne o tom, která strana zvítězí.

Magdalena M. Beran

Magdalena M. Beran je zástupkyně šéfredaktora polského portálu Liberté! Monthly a docentka politické filozofie na Pedagogické univerzitě v Krakově, Polsku.

Článek publikuje síť 4Liberty.eu (via hayek.sk)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 169 × | Prestiž Q1: 4,02

+3 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top