Štítky článku: •  

Jak socialismus uměle zvětšuje majetkové rozdíly

Zvětšující se majetkové rozdíly jsou zcela správně považovány za vážný problém, který může přerůst v rozklad společnosti. Tragédií debaty je však to, že jako viník je uváděn kapitalismus. Ten kapitalismus, který je v tom zcela nevinně. Protože se v západní společnosti nevyskytuje již dlouhé desítky let.

money-tp.jpg (22,405 kiB)
Money system

Skutečný kapitalismus je totiž od slova kapitál. Kapitál je zase odložená spotřeba. Sku­teč­ný kapitalismus vyžaduje, aby před vznikem kapitálu byla odvedená práce a její výsledky nebyly spotřebovány, ale odloženo do budoucna. Čímž je množství kapitálu jasně a silně omezeno. Nikdo přece netouží pracovat „od vidím do nevidím“ jen proto, aby si pak výsledky své práce zaslouženě neužil, ale odložil je kamsi do budoucnosti.

Ten paskvil, co tu máme a který levičáci celého politického spektra nazývají ka­pi­ta­lis­mem je ve skutečnosti jedno velké pyramidové schéma, vrcholný kousek finančního sociálního inženýrství, jehož hlavní charakteristikou je masivní přerozdělování hodnot od jedné velké skupiny lidí na majetkové účty úzké skupiny vyvolených, kteří jsou zapojeni na začátku systému. Je pravdou, že na ten začátek se může zapojit kdokoliv, kdo má příslušné schopnosti. Což však nemění nic na skutečnosti, že systém je uměle a násilím udržovaná pyramidová hra.

Pyramidový kapitalista si od vás žádnou odloženou spotřebu půjčovat nepotřebuje. Přijde do banky, po­de­pí­še dlužní úpis a kapitál (nové, dříve neexistující peníze) jsou na světě. Tímto novým kapitálem pak platí za vaši práci. Pyramidový kapitalista se k novým penězům dostane jako první; je to on, kdo rozhodne, jakou část si ponechá ve svém majetku a jakou část reálně použije na následné (po vzniku kapitálu) vytvoření skutečných hodnot.

Ale on si ty nové peníze nemusí půjčovat osobně. Dlužní úpis (hypotéku) podepíšete i vy, když si chcete koupit nemovitost. Nejprve vzniknou nové peníze a až následně nové nemovitosti. A jelikož pyramidový kapitál nepodléhá omezením kapitálu skutečného, ​​jeho objem může růst do astronomických výšek. To ale neplatí o množství hodnot, které jsou pomocí uměle vytvořeného pyramidového kapitálu vytvořeny. Počet občanů zdaleka neroste pyramidovým tempem, počet reálně potřebných nemovitostí je proto mnohem nižší, než počet těch, které budou zcela zbytečně postaveny.

Běžný člověk neumí pochopit, jak je možné, že všichni mají dluhy. Komu to vlastně ty peníze dluží? Parádní živná půda pro hospodyňky a jejich Sobotní Vysavače, či lyžařské magazíny Sním i Vlek. Přitom skutečnost je mnohem prozaičtější: každé euro, které máte v peněžence, nebo na svém účtu si někdo musel v minulosti půjčit. Všechny peníze vznikly podpisem dlužního úpisu. Částka dluhů a částka kladných zůstatků na účtech se musí v bankovním systému rovnat.

Pro banku je váš vklad pasivem. Je to závazek banky vyplatit vám částku, kterou na účtu máte. Aktivy banky jsou dlužní úpisy, na základě nichž ty peníze vznikly. Částka aktiv a pasiv musí být vyrovnaná. Pokud hodnota aktiv banky klesne, banka má velký problém. A problém jedné banky hrozí přerůst do problémů (run na banky) celého bankovního sytému země, či seskupení států, platících stejnou měnou, například eurem [Huj€urem J].

Co se však v pyramidovém systému logicky a nevyhnutelně stane: aktiva (nemovitosti, či jiné investice) byly vytvořeny uměle. V řádově vyšších objemech, než dokáže trh reálně upotřebit. Vznikají tak různé investiční bubliny. Dot.com, nemovitosti, komodity, státní dluhopisy… Vysoká cena aktiv je držena uměle pyramidovým systémem stále nových a nových půjček. Systémem doplňování nových peněz do systému, prostě nezbytnou a pro systém životodárnou inflací. Reálně nikdo nepotřebuje ani tolik nemovitostí, ani tolik investic, ani tolik korupce, ehm státních dluhů. Ve skutečném kapitalismu by tolik „aktiv“ nikdy nebylo vzniklo. Tržně nezbytný pokles cen aktiv je však pro pyramidový finanční systém pohroma.

Pokud si v současné době budete pozorně číst ekonomické zprávy, speciálně zprávy, týkající se ECB (Evropská centrální banka), dočtete se, že kvůli hrozbě deflace bude ECB na trhu vykupovat aktiva. Deflace je přitom jen vítaná výmluva. Aktiva musí ECB vykupovat proto, aby pyramida přežila.

Přičemž přiléhavější význam pojmu „aktivum“ je v daném případě spíše investiční šrot. Banky, ani nikdo jiný nemá důvod prodávat do ECB skutečné aktiva, která mají nějakou skutečnou tržní hodnotu, a dá se s nimi reálně obchodovat. ECB bude vykupovat aktiva, o které je na trhu malý zájem, resp. jejich tržní cena neodpovídá hodnotě, se kterou ji mají banky zaúčtovány na straně aktiv. Neboť přesně o to jde. Uměle udržet rovnováhu v rozvahách bankovního systému.

Sociální finanční inženýrství v podání ECB (a ostatních centrálních bank) tedy bude uměle udržovat hodnotu „aktiv“, která jsou ve vlastnictví malé skupiny lidí. Ne, není to žádné spiknutí. Mezi ty lidi můžete patřit i vy. Ale opět to nemění nic na tom, že hodnota aktiv úzké skupiny lidí bude držena na netržně vysokých úrovních uměle, socialistickým systémem měnové politiky. Vše pro blaho společnosti (vyvolených).

No a tak se stane, že na trhu bude neskutečně velké množství neprodejných nemovitostí, protože jejich cenu někdo drží uměle vysoko nad skutečnou tržní. Jen proto, aby pokles ceny těchto skládek investičního šrotu nezpůsobil kolaps umělého pyramidového finančního systému. Na druhé straně budou možná lidé, kteří nemají kde bydlet, protože netržně vysoké ceny nemovitostí si nemohou dovolit a tak vysokou částku si už nedokáží z pyramidy půjčit, protože ta narazila na tvrdý strop reality.

Je tragédií současné společnosti, že jako „pravicové“, či „pro-tržní“ se mají tu odvahu označit i média, která ekonomický systém vidí očima Thomase Pikketyho. Tito soudruzi vidí řešení jednoznačně: socialismem uměle nafouknuté majetkové rozdíly chtějí řešit ko­mu­nis­tic­kou daní z majetku. Tak schválně, jak to bude vypadat v našem modelovém příkladu s nemovitostmi:

Řekněme, že běžný byt má hodnotu 50 000 eur. Ze začátku nebude majetková daň vysoká, ať jsou to „skromná“ 2 % ročně. To pro vás znamená nový výdaj 1000 (slovy: tisíc) eur ročně. Na které si budete muset vydělat prací. Protože velká většina lidí si na živobytí vydělává výlučně prací, každá daň (i DPH, i jiné majetkové daně) je pro velkou většinu pouze daň z příjmu, daň z práce.

A jak to bude vypadat z pohledu bohatého rentiéra, který vlastní nemovitosti nejen k bydlení, ale i jako investici? Jako první po zavedení daně z majetku se mu jeho portfolio nemovitostí rozšíří. Nemálo lidí si totiž nebude moci dovolit platit daň z majetku (bytu v osobním vlastnictví), protože ten byt jim přece nevydělává a další položka, kterou je nutno financovat z příjmu z práce se do rodinného rozpočtu už prostě nevejde. A tak původní majitel bytu ho prodá a bude v něm žít jako podnájemce. Majetkové daně bude platit bohatý vlastník nemovitostí.

Pro toho je však situace odlišná. Jeho nemovitosti na sebe vydělávají. Platíte mu přece za pronájem. Jemu takto zprostředkovaně budete reálně tu majetkovou daň z části platit i vy. Přičemž však nadále budete číst Pikketyho a budete jim tleskat, jak vyrovnávají majetkové rozdíly. No a o tom to celé je. V tom je neskutečné kouzlo a mistrovství socialistické politiky.

Socialisté vás dokážou přesvědčit, že je to všechno ve váš prospěch a pro vaše dobro. Stoupající ceny, majetkové daně, regulace (čti zachraňování) bankovního sektoru, podpora „investic“ z vašich skromných příjmů, emancipace žen (nárůst objemu a tedy pokles ceny pracovní síly), právo na eutanazii (reálné řešení vytunelovaného důchodového systému)…

A těch levicových „liberálů“, co se na tom dokáže dobře uživit!

Tibor Pospíšil

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 821 × | Prestiž Q1: 5,77

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top