Štítky článku: •  

Když vláda lže, až se práší

Už máme zase komunistickou vládu. Čím se liší od těch jiných? Především tím, že nepřetržitě lže, falšuje čísla a statistiky, aby dokázala, že dělá všechno správně, a v zájmu „našeho lidu.“

Vláda rozhazuje mezi dav peníze daňových poplatníků jako císař pán, když jede po korunovaci v kočáře, bez ohledu na to, jaký to má smysl. Z cizího přece krev neteče.

Občan jí nevěří a navzdory přesvědčováni si myslí, že pravda je opačná než taková komunistická vláda tvrdí. Dochází tak paradoxně k situacím, že i kdyby řekla náhodou něco pravdivého, nikdo tomu nevěří.

Ministr průmyslu a obchodu, dopravy a bůhví ještě čeho všeho, Karel Havlíček podepíše smlouvu s generálním ředitelem ČEZu Benešem o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Podle vlády je prý výhodná.

Opačný názor ale zastává zástupce minoritních akcionářů Michal Šnobr, který vládě vyčítá netransparentnost. Domluvená cena 160 miliard je podle Šnobra nesmyslná, bude nejméně dvojnásobná, tzn. 320 miliard, ale spíš více. V Evropě prý nikdo není schopen postavit plánované bloky v Dukovanech za méně než 400 miliard korun. „Jsme jediná země, jež tvrdí, že postaví jadernou elektrárnu v reálném čase a za peníze, které jsou poloviční až třetinové proti skutečnosti. Nikde jinde takové idioty nenajdete, v tom jsme naprosto výjimeční,“ prohlásil na Investičním fóru Šnobr, který se energetickému trhu věnuje 25 let.

Tendru na dodavatele se prý budou moct zúčastnit i ruské či čínské firmy, přesto, že sama vláda, respektive její tajná služba, hovoří o potencionálním bezpečnostním riziku účasti těchto firem.

Vláda navíc nemá výstavbu jaderných bloků projednanou s Evropskou unií, takže jakákoliv smlouva zatím nemá žádnou relevanci. A aby to vláda ještě více zamlžila, začíná v poslední době mluvit o tom, že se nejedná o „dostavbu“ bloků, jak tomu bylo doposud, ale o „výstavbu“ nové jaderné elektrárny na místě té staré.

Není jednoduchá ta přestavba,“ říkával Jakeš ve svém slavném projevu na Červeném Hrádku, „a také se v ní ne každý dost vyzná.“

Když vláda vytrvale straší obyvatelstvo koronavirou pandemií, která podle odborníků žádnou pandemií není, začaly být sousední státy nervózní a několik z nich logicky zařadilo Českou republiku mezi rizikové země. To se samozřejmě vládě nelíbilo. A tak udělala takový kouzelnický trik. Prý změnila metodiku registrace nakažených a ejhle, počet nemocných klesl na polovinu a Česká republika se zase vrátila mezi bezpečné státy.

Jak jednoduché, milý Watsone. Prý byli příslušní zdravotníci zavaleni prací a zapomněli vymazat čísla již uzdravených. A aby se veřejnost příliš nezajímala o uváděná čísla, předhodila jí vláda hračku — barevný semafor.

Průhlednou zástěrku, jak přihrát ještě více peněz ze státní kasy oligarchům, vymyslela ministryně Dostálová. Prý chce podporovat zmírající turistický ruch, a tak její ministerstvo pro místní rozvoj utratí více než dvě miliardy korun za reklamu na dovolenou v Česku v médiích, na internetu a billboardech. V návrhu se uvádí, že prostředky by měly být rozděleny tak, že 1,1 miliardy korun by dostala tištěná média, 700 milionů by šlo do televize a 300 milionů do rádia a 200 milionů do outdooru.

Nejvýznamnější část prostředků by tak připadla největším vydavatelstvím jako je CZECH NEWS CENTER Daniela Křetínského, MAFRA, patřící do holdingu Agrofert, vlastněného premiérem Andrejem Babišem a VLTAVA LABE MEDIA Marka Dospivy.

Paradoxně nejméně by tak dostala malá a nezávislá média, která nemají silné finanční zázemí a naopak by podporu potřebovala ze všech nejvíc, protože ve skutečnosti jsou současnou situací nejvíce ohrožená. Výpadky příjmů z inzerce jsou pro ně mnohem citelnější a ohrožující jejich existenci než u velkých mediálních domů.

Zřejmě 120 milionu, které ročně proinzeruje státní podnik Česka pošta v deníku MfD nestačí. Ale potřebuje Česká pošta tak masivní reklamu? Nestačilo by, kdyby ten přežívající socialistický moloch jen o něco zlepšil své služby?

Fakt si z nás někdo nedělá legraci?

Píše pan Ivan Bednář na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 377 × | Prestiž Q1: 14,86

+32 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Vojtěch

"Karel Havlíček podepíše smlouvu s generálním ředitelem ČEZu Benešem o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany."
---
Rakouská opoziční Svobodná strana Rakouska (FPÖ) kritizuje Evropskou unii a rakouskou konzervativně-zelenou vládu za to, že nebránily rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany.
viz
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousti-svobodni-kvuli-dukovanum-kritizuji-eu-mela-pry-dostavbe-zabranit-40331912

Rakušané mají nejmíň co mluvit se svým Zwentendorfem, který nedokončili na nátlak Zelených:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zwentendorf_Nuclear_Power_Plant

a místo toho zbudovali vedle tepelnou elektrárnu Dürnrohr se dvěma bloky (405 a 352 MWe), která spaluje černé uhlí z ČR a Polska.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dürnrohr_Power_Station
Do Dürnrohru vedou z rozvodny Slavětice u Dukovan dvě 400 kV linky, kterými proudí do Rakouska na Moravě vyrobená "atomová" elektrická energie.

Zwentendorf je částečně pokryt solárními panely, které vyrobí průměrně 180 MWe za rok. Původně projektovaná jaderka by vyrobila 5 455,728 GWhe za rok.
---
viz též
https://archiv.ihned.cz/c1-66796260-stat-a-cez-podepsaly-smlouvy-k-dostavbe-dukovan-ted-zacina-vyjednavani-v-bruselu

https://archiv.ihned.cz/c1-66795700-cena-elektriny-z-noveho-bloku-dukovan-bude-s-garanci

Pan Šnobr je naštěstí jen minoritním akcionářem a můj názor rozhodně nevyjadřuje.
Samozřejmě půjde o výstavbu nových jaderných bloků vedle té staré, která už bude na konci své technické životnosti a obnovitelné zdroje, které by ji mohly výkonově nahradit prostě nemáme.)* Použije se ale stávající zázemí - administrativní a obslužné objekty.

K tomu též starší článek z roku 2018:
www.osel.cz/10188-rozlozi-andrej-babis-ceskou-energetiku.html

)*
Nemáme například Dunaj, kde je vedle Dürnrohru vodní elektrárna Altenwörth z roku 1976 s 328 MWe.
http://globalenergyobservatory.org/geoid/45055

Vojtěch

Technický detail:
Výše zmíněné 400 kV linky ze Slavětic nevedou do elektrárny Dürnrohr, ale do rozvodny Dürnrohr.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top