Štítky článku: •  

Superhrubá mzda: co Andrej Babiš chce, a co nechce

Přiznám se, že je pro mě čím dál těžší sledovat zákruty myšlení předsedy naší milé, demokraticky zvolené vlády.

Jistě, v základu je to jednoduché: všechno, ale úplně všechno, co Andrej Babiš dělá anebo říká, má jen jeden cíl: vyhrávat volby a udržet se u moci. Jenže! O čem si to Andrej Babiš myslí, že mu zvýší voličské preference? Takže uvažování o jeho slovech a krocích je nakonec jen rozmýšlení o tom, co si tento politik myslí o českém národě, co si myslí (on a jeho dobře placení poradci), že zabere… A to není příliš povzbudivý obraz.

Nejnovější příklad: pan premiér vyhlásil záměr zrušit superhrubou mzdu.

Zabere to? Vzrostou Andreji Babišovi preference? Čau, lidi!

Tedy: superhrubá mzda je účetní pojem, ten se tak snadno „zrušit“ nedá — myslí se zrušit použití superhrubé mzdy jako základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Superhrubá mzda je typicky český daňový konstrukt. Každý víme, co je to hrubá mzda, jejíž výši známe jen z výplatní pásky a je to pro nás vlastně jen imaginární číslo, a co je to „čistá ruka“, tedy peníze, které za svou práci skutečně dostaneme na dlaň, respektive na účet v bance. Superhrubá mzda znamená, že do onoho „imaginárního čísla“ se započte všechno, co já jako zaměstnanec stojím svého zaměstnavatele: tedy k hrubé mzdě ještě zdravotní a sociální pojištění; základ daně se tak zvýší zhruba o třetinu. Zdanění ze superhrubé mzdy se u nás používá od roku 2008, kdy si je vymyslel jako finanční základnu pro plánovanou důchodovou reformu tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek — a bylo uzákoněno jen do roku 2015. Kalousek ovšem přestal být ministrem financí, reforma důchodů nenastala, rok 2015 uplynul a tento způsob zdanění platí dál…

„Zrušení superhrubé mzdy“ je stálicí předvolebních slibů všech možných stran — ale žádná strana, která se dostala k moci, je ještě neuskutečnila; bolelo by, stát by přišel o desítky miliard korun.

Zvlášť legrační je seznam tanců kolem superhrubé mzdy, které za tu dobu, co je v politice, předvedl právě Andrej Babiš, nejdříve jako opoziční a pak jako vládní politik. Už jako vládní politik superhrubou mzdu například velice kritizoval na sjezdu své strany v roce 2015 — místo aby ji jednoduše zrušil. Zrušení superhrubé mzdy stálo i v tehdejší koaliční smlouvě mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL — a nic. Zrušení, zrušení… Chytrý krok podniklo před dvěma roky Ministerstvo financí: poslalo rovnou do připomínkového řízení návrh na zrušení superhrubé mzdy a zvýšením sazeb daně z příjmů fyzických osob na úroveň 19 % a 24 %. A nic…

Teď nám tedy Andrej Babiš znovu oznámil, že chce zrušit superhrubou mzdu.

Chce, nechce — kolikrát nám to ještě oznámí?

Píše pan František Schildberger na sklenenykostel.net


Pozn. red.:

Ono už se trošičku zapomnělo na to, jak to původně s tou superhrubou mzdou bylo. Tenkrát totiž byla navržena v programu ODS Modrá šance a jediným jejím smyslem mělo být zveřejnění celkových nákladů zaměstnavatele (na pásce zaměstnance, čistě jako orientační údaj bez daňového dopadu), aby viděl, jak je zaměstnavatel daňově zatěžován (de facto trestán) za jeho zaměstnávání.

Ovšem pak na začátku krize 2008, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek, se změnila náhle metodika (z důvodu reformy důchodů, ke které ovšem nedošlo) a superhrubá mzda se začala používat jako zdaňovací základ.

Ovšem největší fór jsem četl teď nedávno, kdy se jistá paní rozčilovala, že tehdy za komunistů žádné daně neplatila, a to, co měla napsáno na obálce s výplatou, taky našla uvnitř, ne jako v té dnešní zlodějině. Úplně pomíjím to, že to je i tak kravina, protože na výplatní pásce za komunistů samozřejmě všechny srážky byly uvedeny, jen to něco říká o finanční negramotnosti a taky o krátké paměti některých zastydlých soudruhů… „Pane redaktore, máte pravdu, oni strašně kradou! A to nejen ty miliardy, jak říkáte, ale kradou dokonce i celé miliony!“ wink

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 221 × | Prestiž Q1: 9,31

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
freeteepek

Ono se trošku zapomíná, že AB nepotřebuje nic dělat pro zvyšování preferencí, protože mu dost pomáhají opoziční strany samy svojí neschopností resp. neustálými útoky na osobu premiéra - s velkým odstupem nejpopulárnějšího politika v zemi. Jistě, hnutí ANO není běžnou politickou stranou a AB není ideální politik, ale tradiční politické strany si za ztrátu popularity můžou samy. Jejich čelní představitelé omílají pořád to samé a podobně jako nadutý prezident rozdělují společnost. Opozici chybí silný lídr a vize.
A pokud jde o to zrušení superhrubé mzdy, kdy, když ne teď? V té obrovské sekyře ve státním rozpočtu se těch 90mld. ztratí. Tím spíš, že to bude ve finále mnohem méně. Třeba proto, že peníze, které chce AB rozdat pracujícím, tito lidé pochopitelně tady vzápětí zase utratí, takže jejich část přiteče oklikou zpět do státní pokladny a navíc tím podpoří domácí ekonomiku.
Ano, škoda že značné části lidí chybí větší ekonomická gramotnost a podléhají palcovým titulkům.

Vojtěch

"Ono už se trošičku zapomnělo na to, jak to původně s tou superhrubou mzdou bylo. Tenkrát totiž byla navržena v programu ODS Modrá šance a jediným jejím smyslem mělo být zveřejnění celkových nákladů zaměstnavatele (na pásce zaměstnance, čistě jako orientační údaj bez daňového dopadu), aby viděl, jak je zaměstnavatel daňově zatěžován (de facto trestán) za jeho zaměstnávání."

Přesně tak.
V tomto smyslu nelze superhrubou mzdu zrušit.
Lze jenom měnit daňový základ pro zaměstance / zaměstnavatele a výšku daňové sazby.
V daňovém základu zaměstnance se nemohou vyskytovat částky, které ve skutečnosti neobdržel.

PeTaX

V podstatě jde o zcela nepřijatelné dvojí zdanění.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top