Štítky článku: •  

Už se nic nevyrábí

„Kromě auťáků už se u nás nikde nic nevyrábí, všechno je rozkradený,“ oznámil ve výčepu onen muž, který už napohled zřejmě nebyl zbaven volebního práva, takže volič.

Jsem pro, brát ho vážně. Spíš se pokusme zjistit, odkud pramení jeho chmurné informace.

Kdysi, když se u nás budoval socialismus, přinášely sdělovací prostředky denně celkem podrobné informace o socialistickém soutěžení v našich podnicích, závodech či družstvech. Kolik kde uzavřeli závazků, kde už překročili plán, a tak dále. Můžete si myslet, že to bylo náramně nudné, a ono to náramně nudné bylo. Kdo nečetl, stejně to nakonec musel zaslechnout v rádiu, zprávám o budování lepších zítřků prostě nebylo možné uniknout. Omšelý trik propagandistů: na žádné jiné zprávy už nezbyl čas ani místo, dokonce ani na ty vylhané.

Výsledkem kupodivu bylo, že když jste řekli Meopta, ozvěna vám vrátila Přerov. Na Jitonu se ozvalo Soběslav, ozvěnou Okuly bylo Nýrsko a Sigmy zase Olomouc, Agrostroji se většinou ozval Pelhřimov, i když to mohla být také Roudnice nad Labem, ZVVZ patřilo Milevsku a Bižuterie Jablonci nad Nisou, Desta byla v Děčíně, Kaučuk v Kralupech, Fatra v Napajedlích a Pramet v Šumperku, a tak dále. Všude, po celé republice, se něco vyrábělo. Teď s dovolením přetrhnu vyprávění, abychom se v čase posunuli na práh epochy, ve které už připitomělé historky o soutěžení a závazcích upadají v laskavé zapomnění, neboť všechno vyřeší trh.

Na počátku těchto dob, které měly přinést blaženost, jsem odcházel do důchodu. Při jednom z posledních setkání se šéfredaktorem jsem se zmínil o nevelkém městě kdesi v Poohří, kde jakýsi řemeslník založil továrnu, má už půl tisícovky zaměstnanců a objednávek i z ciziny, že nestihá vyrábět.

„Neměli bychom o něm napsat?“

Pan šéfredaktor se usmál a ptal se, zda onen podnikavec u nás inzeruje. Řekl jsem, že pokud vím nikoli, že neinzeruje nikde, když i tak nestačí vyrábět.

„Tak to je těžký,“ pravil můj šéf, „když neinzeruje, nemůžeme o něm psát, to by se majitelům nelíbilo.“

A kdyby tam někdo v noci zavraždil vrátného?

„Tak to bychom samozřejmě napsat museli, ale nic o tom, co se tam vyrábí. To už by byla neplacená reklama.“

Takhle vyučen jsem odcházel do penze. Až přišel virus. Má žena si všimla, že jeho zásluhou se z televize dozvídá, kde všude máme nějaké fungující továrny. Tuhle s potěšením zaznamenala jakýsi podnik se čtyřmi sty testovanými zaměstnanci v místě, kde by to neočekávala.

„Copak tam vyrábějí?“ ptal jsem se.

„Vidíš, to je zajímavý, to vlastně neřekli.“

Vysvětlil jsem jí, že patrně v televizi neinzerují. A vzpomněl jsem si na onoho muže zkraje tohoto fejetonu, který přesně věděl, že kromě auťáků se u nás už nikde nic nevyrábí.

Píše pan Pavel Landa na NP

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 300 × | Prestiž Q1: 9,62

+16 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
gogo

Agrostroji se většinou ozval Pelhřimov

nebyl to náhodou Prostějov?

PeTaX

Ano. Ale autorům do textu zásadně nezasahuji (kromě pravopisné a gramatické korektury).

Vojtěch

Mohlo to být obojí ...

Prostějov:
Agrostroj Prostějov, závod WIKOV vznikl v roce 1945 zestátněním největší strojírenské továrny na Prostějovsku: Prostějovské továrny na stroje Wichterle a Kovařík, akciová společnost Prostějov, založené v roce 1918.

Pelhřimov:
Rok 1896 - zámečník Jan Matějka otevírá opravárenskou dílnu, kde později začíná sám vyrábět i jednoduché zemědělské stroje. Jsou to především řezačky na úpravu krmení a stroje pro sklizeň píce.
Po druhé světové válce je továrna znárodněna a postupně začleněna do národního podniku AGROSTROJ.

Vojtěch

Slovní asociace - pěkná věc ...
Karel Čapek - Povídky z jedné kapsy: Experiment profesora Rousse
---
Je to stará vesta,” vyhrkl radostně, vzpomenuv si na to pravé slovo. “Jenom ta method užití a eh, a praktická upotřebitelnost některých teoretických experiences byla obžektem mé práce. Já prosím nejvíc pány kriminalisty, aby oni věc posoudili podle své practice. Well.

Tedy celá věc je ta: já vám řeknu slovo, a vy mně musíte říci jiné slovo, které vás v ten moment napadne, ať je to třeba nonsens, eh, blbost, já míním nesmysl. A nakonec já vám podle těch slov, co vy mně dáte, řeknu, co vy máte v hlavě, na co vy myslíte a eh, a co vy skrýváte. Rozumíte vy tomu?

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top