Štítky článku: •  

Jsou to ještě platy… nebo je to držhubný

Mám své práce až nad hlavu, ale i kdybych se na ni postavil, tak měsíčně na mne jistě nevypadne šedesát tisíc a kvartálně třeba dalších sto.

Asi jsem se špatně učil a úředníci na magistrátech a krajích se museli učit líp. Co mne k takové úvaze vede? Teď v poslední době — investigativní novináři jak „perou“ Jermanovou. Jsem dalek si myslet, že jen ona je tou, která hospodaří tak, jak hospodaří a lidem odcházejícím dává i „půlmíče“ od cesty. Kdyby to nebyla osoba, která spravuje kraj, který si tak nějak platíme z našich daní, tak by mi to bylo jedno.

Nejsem ekonom, ale z matiky mám pět zkoušek a k tomu další dvě z numerické analýzy, takže alespoň základní kupecké počty zvládám a k tomu i z důvodu toho, že se od roku 1992 živím sám a k tomu dávám práci i dalším lidem si myslím, že něco nezdravého v tom státním sektoru být musí. Daně platím, EET nevypínám, i když mne k tomu Babiš se Schillerovou vyzvali. Tak nějak jsem vychován k tomu, že krást se nemá a mluvit se má pravda, protože pak si nemusíte pamatovat, co jste říkali.

No i proto možná nejsem politikem. Ovšem všechno má tak nějak svou mez a té se myslím začínáme limitně blížit. Obávám se ovšem, že návrat k normálu, že budeme všichni placeni za svou práci v normálních mezích je v nedohlednu.

Proč si to myslím? No, z důvodu toho, že dnešní politická scéna je stále více a více postavena na voličské základně, která „visí“ na státu z pohledu existence. Státní zaměstnanci, tedy všichni úředníci státu na všech úrovních od obcí přes kraje až po ministerstva. K tomu lékaři a zdravotníci ve státním sektoru, policisté, vojáci a ba i hasiči, kdy jsem teď četl, že na jednoho hasícího hasiče jsou dva nehasící — úředníci. Třeba je i nezapomenout na všechny instituce na města a kraje navázané — školami počínaje a muzei konče.

Když jedu u nás v Olomouci kolem bývalého „okresu“ kde se dnes nevejdou všichni úředníci krajského velitelství policie, tak mi běhá mráz po zádech z toho, kolik lidí si stát velice dobře platí. K tomu jsem četl, kolik a jak bonitních podpor se vyplácí na bydlení a na různé nouze a další dnes nezbytné zbytnosti, tak si říkám, kde je konec. S tím úzce souvisí i současná sebeprezentace Babiše jako toho, kdo nahání „nás“ všechny podnikatele a živnostníky jako marnotratníky, kteří okrádají stát.

Stát, a nejen ten náš, přestává fungovat jako symbióza mezi potřebnými a výkonnými. Potřebných díky politikům přibývá, jelikož volič je potřeba k tomu, aby se politik dostal k meritu politiky dneška — správě daní. O nic víc a o nic méně se nejedná. A od doby, kdy byly vymyšleny peníze, jsou nejlepší motivací — ony. A pokud se nebere ze svého, ale z „našeho“, tak pak opravdu aby pravého správce s lucernou v poledne hledal.

Já to vidím tak — jak je uvedeno v nadpise. Stále více lidí drží „hubu a krok“, protože v mnoha případech by v soukromém sektoru ať již jako zaměstnanci či i zaměstnavatelé na podobnou odměnu — mnohde za pobyt v práci či jen vyplňování žádostí o podporu — nedostali.

Jen mám obavu z toho, že i dnes veškerý povyk kolem COVIDu je veden podobnou ideou — lidi ovládat z pozice síly a strachu… kterou dnes všechny státy světa mají v podobě svých — penězi zludračelých Vlád.

Ale venku je pěkně, tak prima dny :-)

Píše pan Oto Kaděrka na kaderka.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 306 × | Prestiž Q1: 10,95

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top