Štítky článku: •  

Rusko má vakcínu

Rusko oznámilo, že registrovalo první vakcínu proti infekci koronaviru. Podle médií jsou „světoví experti skeptičtí“, co se ruské vakcíny týče. Nicméně, Rusko už má objednávky z dalších zemí postižených pandemií.

Ruská vakcína „Sputnik“ je zcela jistě nazvána jako vzpomínka na sovětské prvenství ve vypouštění družic na konci padesátých let minulého století.

V rámci vesmírného závodu mezi velmocemi USA a SSSR se Sověti rozhodli stávající programy urychlit a vypustit na oběžnou dráhu co nejjednodušší družici o hmotnosti do 100 kg. V počátcích projektování byla označena jako Prostějšij Sputnik — Jednodušší družice, protože byla „nouzovým řešením“, když plnohodnotná vědecká družice (která později letěla jako Sputnik 3) nebyla připravena včas. Cílem bylo ověřit, zda je vůbec let vesmírem možný. Měla mít jediný vědecký přístroj: vysílačku.

V dnešním světě je dominantní mediální „potravou“ pandemie COVID-19. Ještě před několika měsíci se „experti“ vyjadřovali tak, že první vakcína bude nejdříve k dispozici v polovině roku 2021. Ve světě dnes probíhá minimálně deset ověřovacích testů vakcín na dobrovolnících. V Událostech, komentářích, které situaci kolem nové vakcíny probíraly, se zásadní kritika ruské vakcíny týkala toho, že u ní zatím ještě neproběhla ověřovací série účinků na tisícovkách dobrovolníků, ale byla zatím podána řádově stovkám osob.

Přesto už v červnu vyšel na stránkách české mutace Forbes článek věnovaný vývoji vakcíny.

Profesor evoluční biologie Jaroslav Flegr pro Forbes.cz vyjádřil víru, opřenou však o nynější úroveň vědy: „Nejpozději během podzimu tu budeme mít dobrou vakcínu. Je samozřejmě otázka, jestli bude rychle a v dostatečném množství distribuována, ale podle mě zasáhne již do příští chřipkové sezony.“

Článek končí tímto:

Výsledkem závodu o vývoj vakcíny může být skutečnost, že očkovacích látek bude nakonec víc. Nesporné je, že nyní by byla euforicky uvítána aspoň jedna jediná.

Zdá se, že se žádná mediální euforie konat nebude. Vakcínu totiž registrovalo Rusko, což v očích západních pokrokových médií je spíše „podezřelé“ než euforické. Rusko je totiž pokrokovými médii nemilovaný stát, v němž vládne Vladimir Putin železnou pěstí. Nicméně, právě v pořadu Události, komentáře oslovený český vakcínový specialista tvrdil, že by Rusko mohlo mít již objednávky na miliardu dávek nové vakcíny. Na dotaz, zda jí Rusko může prodávat, když vakcína nemá jinou než ruskou registraci, odpověděl náš specialista tím, že zcela jistě může. Pro použití v EU či v USA by však vakcína musela získat registraci novou k použití v těchto regionech.

Možná, že ruská vakcína nemá všech pět P. Vzhledem k tomu, jaké šílenství dnes ve světě v souvislosti s pandemií probíhá včetně vyhánění lidí z pláží a další „lahůdky“, je registrace první vakcíny samozřejmě obrovským krokem kupředu. Prezident Donald Trump již oznámil, že v USA bude vakcína k dispozici do listopadu letošního roku, což koresponduje s termínem amerických voleb. Všude na světě je dnes pandemie zcela evidentně politicky využívána a zneužívána. Už dávno to není jenom problém epidemiologů. Proto je ohlášená ruská vakcína samozřejmě politicky motivovanou zprávou, která má Rusku zajistit výsadní postavení mezi státy dodávajícími vakcínu.

A propos — umíte si představit, že by stejné mediální šílenství doprovázelo podzimní a zimní sezónu chřipky s tím, kolik lidí se právě infikovalo a je nemocných a kolik jich na chřipku zemřelo? Média jen díky tragédií v Bejrútu a požáru v Bohumíně dostala jinou „potravu“ a virová pandemie ustoupila i v Česku do pozadí. Účinná vakcína je bezesporu krokem, který by mohl situaci skutečně vrátit do normálu. Doufejme.

Píše pan Jan Bartoň na janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 195 × | Prestiž Q1: 5,85

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top