Štítky článku: •  

Ještě pořád se toho Orwellistánu neděsíte?

Chlapi půjdou kojit a matky do práce. Rovné příležitosti v podání EU…

Evropská unie nařídila, že když si otcové nevezmou za matky dva měsíce rodičovské dovolené, přijdou rodiny za ty dva měsíce o rodičovský příspěvek. Když z toho rychle naši poslanci neudělají zákon, bude Česká republika platit pokutu. Pokud si laskavý čtenář myslí, že by se mělo ponechat na rodičích, kdo bude čerpat rodičovskou dovolenou, a že do sociální politiky nemá EU co mluvit, je zjevně nemoderní sexista podléhající „genderovým stereotypům“.

Dnes v naší zemi může otec čerpat celou nebo část rodičovské dovolené místo matky. Je to zcela věc rodiny, jak si péči o malé dítě uspořádá. Obvykle zůstává doma matka, která umí kojit, zatímco otec, který obvykle vydělává více peněz, chodí do práce, aby rodina nestrádala. Některé rodiny si to ale uspořádají jinak a je to také v pořádku. Lze pružně přenášet právo na dovolenou z matky na otce a naopak.

Nová evropská směrnice „o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem“ to mění. Klíčový je odstavec 2 článku 5, který říká: „Členské státy zajistí, aby dva měsíce rodičovské dovolené nebylo možné přenést.“ Když do dvou let čeští zákonodárci v tomto smyslu nezmění zákon o státní sociální podpoře, zažaluje Evropská komise Českou republiku a budeme platit do Bruselu pokutu.

Co konkrétně bude nová směrnice znamenat? Když si třeba poslední dva měsíce z rodičovské dovolené nevybere místo matky otec, rodičovská skončí. Pokud by rodina zvolila dvouleté čerpání rodičovského příspěvku a muž se nemohl nebo nechtěl na poslední dva měsíce uvolnit z práce, skončí rodičovská dovolená o dva měsíce dříve a rodina přijde o 25 tisíc korun. Při rychlosti čerpání 8 měsíců přijde rodina dokonce o 75 tisíc korun na zkráceném rodičovském příspěvku.

Někdo se může divit, jak to, že vůbec EU mluví členským státům do jejich sociální a rodinné politiky. Směrnice se odvolává na článek 153 Smlouvy o fungování EU, která jí dává pravomoc stanovit minimální požadavky, pokud jde o „rovnosti příležitostí mezi muži a ženami na trhu práce a rovné zacházení na pracovišti“. Lisabonská smlouva zrušila v této věci pravidlo jednomyslnosti, a tak je snadné pro „progresivní“ státy přehlasovat státy staromódní.

Podle směrnice je cílem „motivovat otce, aby dovolenou využívali“, a podpořit „opětovné začlenění matek na trhu práce“. Současný model prý „posiluje genderové stereotypy“.

Co takhle nechat na rodině, jak si své záležitosti uspořádá? To je něco, co si EU nepřeje. Pravomoci Evropské unie v této oblasti jsou produktem ideologie, která popírá rozdíly mezi muži a ženami a různé projevy těchto rozdílů považuje za diskriminaci a za porušování zásad rovnosti. Pokud si myslíte, že je celkem přirozené, když se o malé dítě více stará matka na rodičovské dovolené než otec, že např. muž nemá schopnost kojit, jste obětí genderového stereotypu.

Autor tohoto článku je otcem malého dítěte a manželem a nepovažuje se za nějak zaostalého. Zhostil se příležitostně přebalování i koupání miminka a rád tráví čas s dítětem. Přesto je přesvědčen, že EU ani nikdo jiný nemá členy rodiny tlačit do toho, jak si rozdělí své role.

Píše pan Petr Mach na reflex.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 803 × | Prestiž Q1: 20,78

+57 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Zdena+

Tady nejde jen o to, ze EU lidem a stratum zasahuje do zcela soukromych zalezitosti, ale i o to, ze vynaklada penize danovych poplatniku, aby se zaobirala takovyma blbinama, zatimco ignoruje skutecne problemy. Nekonecny proud migrantu neustale prichazejicich do Evropy a s tim spojena rostouci kriminalita a financni zatez pro pracujici Evropany je podle EU ocividne v poradku, zatimco manzelske pary samostatne rozhodujici o svych soukromych vecech je problem hodny okamziteho reseni.

Borsuk

ad+ Zdena. Pozor, to není pouze zaobírání se prkotinami, to je naprosto cílevědomá snaha zničit svět, tak jak ho známe!

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top