Štítky článku: •  

Daň z daně

Tak tu máme evergreen posledních let. Zrušení superhrubé mzdy!

Babiš pochopitelně říká, že superhrubá mzda je podvod ODS, ta naopak tvrdí, že ji chtěla zrušit v podstatě ve stejný okamžik, kdy ji zavedla. Komouši čekají, co jim hodí podpora Babiše.

ČSSD jen lape po dechu a přemýšlí, jak lidi přesvědčit, že ještě vůbec existuje, a lidovci opět číhají, jak to dopadne, aby s někým mohli do koalice.

Ale to hlavní, že se lidem lže o výši daní, platí za každé vlády.

Jak bych si zrušení superhrubé mzdy představoval já?

Jako její zrušení!

Ano tak prosté to je.

Představme si, že jste bezdětný člověk pobírající minimální mzdu, tedy v tuhle dobu. Co uvidíte na pásce?

  • Hrubá mzda 14 600 Kč
  • Sociální pojištění 949 Kč
  • Zdravotní 658 Kč
  • Záloha na daň z příjmu 870 Kč

Čistá mzda je tedy „jen“ o něco přes 2 tisíce nižší než hrubá.

Takže i ten nejchudší, kterými se levicové strany často ohánějí, platí na daních 2 477 korun.

Nevím jak vám, ale mně to přijde dost, na to, že ten člověk dělá, co může, aby se uživil. A to ještě má každý poplatník daňové zvýhodnění měsíčně 2 070 korun. Jinak by ta záloha na daň z příjmu byla o tuto částku vyšší.

Ale tahle částka je lež. Aby mohl pobírat minimální mzdu, musí totiž takový člověk přinést zaměstnavateli alespoň 19 600 Kč. A to ho onen zaměstnavatel zaměstná bez jakéhokoliv zisku. Tolik totiž činí mzdové náklady na člověka s minimální mzdou.

Ta lež spočívá v tom, že onen člověk žije v přesvědčení, že mu stát sebere „jen“ těch 2 477 korun.

Po zrušení superhrubé mzdy by totiž na pásce stálo asi toto:

  • Hrubá mzda 19 600 Kč
  • Sociální 4 570 Kč
  • Zdravotní 1 972 Kč
  • Daň z příjmu stále zůstává 870 Kč.

Jak je to možné?

No protože v našem státě se daň platí i z daně. Tady jí tedy říkáme pojištění, ale je to daň a nic jiného.

A zdaleka to není jediné zdanění daně, jak si ještě ukážeme.

Takže po opravdovém zrušení superhrubé mzdy zaplatí takový člověk ne 2 477 Kč, ale celých 6 542 Kč!

Zdá se vám tahle částka už moc? No jistě, pokud ten nejhůře placený člověk dostane „na ruku“ 12 123 Kč a na dani by měl zaplatit 6 a půl tisíce, pak by nejeden člověk mohl mít stát za bandu zlodějů, že?

Ale ono to přesně takhle je už teď. Jen se v zájmu toho, aby ten stát takhle nevypadal, lže a část daní se „schová“ do tzv. superhrubé mzdy a navenek to vypadá celkem přijatelně.


Dalším důvodem proč stát lže, je to, aby lidi nenadávali na něj, ale na vydřiduchy podnikatele. Takže třeba na benzínové pumpě vidíme cenu dnes poměrně přijatelnou asi 27 Kč. Spousta lidí si řekne, jak je pumpař okrádá za takovou cenu, když tuhle četl, že cena ropy padla na minimum, dokonce se jeden čas dostala do záporu a ten vydřiduch si furt říká o 27 Kč za litr! Jasně DPH je 21 %, takže by to kliďánko ta nadnárodní korporace mohla prodávat furt levněji.

A tady si ukážeme další lež. Ano DPH je 21 %, takže z litru benzínu odvedeme 4,69 Kč, takže pumpař dostane něco přes 22 korun, vydřiduch. Jen málo lidí ale ví, že z benzínu se odvádí i spotřební daň. Ještě méně lidí ví, že ta daň činí 12,84 Kč na litr.

Dost co?

A co víc, DPH se počítá i z této daně, podobně jako v případě vašeho platu.

Takže pumpař by na stojanu měl mít cenovku 9,50 Kč za litr.

Teď se zamysleme.

Litr benzínu tedy stojí devět pade. V tom je započítáno to, že někde v poušti někdo vytěží ropu, nějak ji dopraví do rafinerie, v té z ní někdo vyrobí benzín, ten doveze na vaší pumpu, o tu plošinu, cisterny, rafinerie i stojany se musí někdo starat a za něco je koupit a cena je devět pade za litr.

Na druhé straně stát dostane z toho samého litru 12,84 + 4,69 tedy 17,50 Kč skoro dvojnásobek!!!

A za co?

No, to je důvod, proč pravé ceny nevidíte.

Ta otázka za co… Politici nechtějí, aby se lidé příliš pídili, za co že jim to platí.

Raději udržují pomocí lží jako je superhrubá mzda a povinnost uvádět cenu s daní (ano, je to povinné) mýtus o nízkých daních, aby nebylo vidět jak nenažraný bumbrlík je (nejen) tento stát.

Píše pan David Forbelský na forby.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 376 × | Prestiž Q1: 14,33

+30 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Tomáš Pilař

"Raději udržují pomocí lží jako je superhrubá mzda a povinnost uvádět cenu s daní (ano, je to povinné) mýtus o nízkých daních, aby nebylo vidět jak nenažraný bumbrlík je (nejen) tento stát."

Pokud dodržím zákon a uvedu cenu s daní, mohu uvést i cenu bez DPH a spotřební daně s pohonných hmot?

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top