Štítky článku: •  

Drž se, Ameriko!

Přežije Západ naši generaci? To bylo tématem besedy s Ladislavem Jaklem v dubnu 2019 v Hluboké nad Vltavou, o níž jsem psal např. zde. Dovolím si připomenout několik zajímavých myšlenek ze závěru této besedy.

Nesvoboda k nám nespadla z mraků. Ani v dobách nejkrutějších režimů. Kolektivistické anomálie si vždy lidé objednali sami. Věřili, že je důležitější jakési dobro než svoboda. Proto je naděje na svobodnější časy velmi malá.

Ale má smysl fungovat, existovat, hájit, co je asi správné. I když se to zrovna nedaří na politické scéně. Můžeme se snažit některé procesy zpomalit. Neopájet se blahobytem jako Římané na vrcholu své slávy.

Vyhlídky dobré nejsou, nejsou samozřejmé. Větší naděje než v politice ale aktuálně je, aby se lidé vrátili k sobě, jako za „bolševika“, aby pěstovali vztahy mezi sebou a ten prostor si nenechali ukrást.

Uplynul více než rok a situace se rapidně změnila k horšímu. Ano, situace Západu vůbec není dobrá a někteří autoři píší dokonce o tom, že euroatlantická civilizace páchá sebevraždu. Až čas ukáže, jak daleko byli od pravdy, ale to už bude na případnou záchranu pozdě.

Při pozornějším sledování současného dění se zdá, že se značná část lidstva úplně zbláznila.

„Blbne se na kvadrát“ především v Americe, ale Evropa se opičí celkem obstojně, někdy dokonce i vede. A tak můžeme sledovat pokračující MeToo, uhlíkové šílenství, Black lives matter, přepisování dějin spolu se záměnou vítězů a poražených, viníků a obětí, ničení pomníků a soch, sebeponižování a sebemrskačství, překrucování pojmů nebo naopak záměrné neinformování většinovými a kdysi mnohdy prestižními sdělovacími prostředky, kde si navíc redaktoři pletou psaní malých a velkých písmen (ale uznávám, že i v češtině je to občas problém), universitní čistky, …. A do toho všeho covid-19 se všemi zmatky.

Rozpoznat a analyzovat příčiny tohoto sebezničujícího jednání není právě jednoduché, najít na ně lék ještě složitější, pokud ne nemožné. Pokusila se o to řada autorů (např. Benjamin Kuras zde, Ladislav Jakl zde, Zdeněk Zbořil zde, Jaroslav Bašta zde, Rudolf Mládek zde, Jiří Weigl zde, Petr Hampl zde a zde a jistě i mnozí další, abych na nikoho nezapomněl.

Od věci také nebude seznámit se s projevem prezidenta republiky Miloše Zemana při recepci u příležitosti státního svátku Spojených států amerických, v jehož závěru Miloš Zeman říká, že slogan Black lives matter je rasistický, protože záleží na všech životech.

Jedna věc je ale zřejmá. USA zmítané studenou a místy už i pořádně horkou občanskou válkou směřují k jakémusi podivnému socialismu, jehož podobu lze jen těžko odhadnout. Ale jak už dnes vidíme z anarchie a násilí v některých amerických městech, „socialismus s lidskou tváří“ to určitě nebude. I kdyby byl budoucí prezident třeba stokrát „demokrat“.

Říká se, že nikdo není nenahraditelný, a většinou je to pravda. Přesto bychom při troše úsilí asi našli v dějinách události, jež by se bez té jedné konkrétní osoby možná udály úplně jinak, než jak se udály. A zdá se, že americký prezident Donald Trump je i přes všechna sporná rozhodnutí a nešťastné výroky právě tou osobou, která je schopná pokusit se zastavit reálnou hrozbu prosazení se levicového progresivismu v celé americké společnosti. Nemusíme mít současného amerického prezidenta v oblibě, může se nám zdát namyšlený a arogantní. Ale měli bychom být pragmatičtí a věřit, že podzimní prezidentské volby dopadnou i pro nás dobře.

Protože Amerika je pro náš svět nenahraditelná. Padne-li ona, padneme všichni.

A socialismus už jsme tady jednou měli!

Tak tedy:

Drž se, Ameriko!

Píše pan Zdeněk Lanz na neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 277 × | Prestiž Q1: 9,88

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 11 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
m.petr

čím je amerika nenahraditelná?zánikem ameriky začne konečně po 200 letech trvalý celosvětový mír!!!

PeTaX

Dvakrát tu Němci rozesrali Evropu a dvakrát to museli za nás Američani hasit. Rozhodně to nebyla jejich povinnost. A tu vaši patologickou nenávist si narvěte do špic.
Raději si zjistěte, kolik válečných konfliktů a vměšování se do cizích záležitostí má na hrbu Sovětský svaz (a do kolika asijských, afrických a jihoamerických států jste platil dodávky zbraní ze svého i vy).

Vojtěch

" ... dvakrát to museli za nás Američani hasit. Rozhodně to nebyla jejich povinnost."
Nicméně byla to příležitost získat svůj podíl v Evropě ... nic proti Američanům, každá velká říše tak uvažuje.

PeTaX

To už je paranoidní uvažování.
To jsou zcela chybné předpoklady i závěry. Amerika neměla žádný zvláštní zájem se v Evropě angažovat ani v první světové válce. Odnesla si z ní maximálně tak své mrtvé. Ostatně, neměla brannou povinnost, takže se jednalo bez výhrady o dobrovolníky. Po první světové válce byla už vyloženě izolacionistická a pacifistická, a pokud se na něco připravovala, tak to byla obrana vlastního území před možným japonským napadením. Jednou z největších strategický chyb Japonska bylo napadení Pearl Harbor, které ve výsledku znamenalo, že si Japonci probudili “spícího obra”. A popravdě řečeno, Churchill musel špendlíčkem škrábat, aby přemluvil Franklina Delano Roosevelta, aby Británii ve 2. světové válce pomohl. A i tak to USA měly řešit pouze zákonem o válečné půjčce (Reverse Lend and Lease), vojenské angažmá si Churchill vyprosil až dodatečně.

Vojtěch

Ano, o tom máte článek tady:
https://www.svobodny-svet.cz/4354/dulezitost-americke-role-v-2-svetove-valce.html

PeTaX

A k té roli světového četníka: právě až po druhé světové válce si USA uvědomily, jaký mají obrovský vojenský potenciál. Válka skončila a zbyl obrovský průmysl zaměřený na zbrojní výrobu se spoustou specialistů a mraky generálů a plukovníků, kteří neměli do čeho píchnout. Ostatně Dwight Eisenhower nad nimi držel ochrannou ruku. Takže až pak se Spojené státy začaly vojensky angažovat a to převážně (!) pod záštitou OSN.

Vojtěch

A protože politika je prodlouženou rukou ekonomiky, bylo jen přirozené příležitost také ekonomicky využít.

Zdena+

Jasne, protoze nez se USA pred 200 lety zacla angazovat na svetove scene, tak vsude vladl klid a mir, ze? Pred 400, 500, 800 lety nebyly valky, ze?.... Nehlede na to, ze naprosto ignorujes fakt, ze USA ochranila nebo se alespon pokusila ochranit nekolik zemi pred komunismem.

PeTaX

A to si ani nechci představit, že role světového četníka se zmocní Čína.

Borsuk

A v Evropě se ujmou vlády dobroseři, po čase vystřídáni Islámem...

Vojtěch

Nejsou to jen USA - systém se hroutí globálně i v Evropě.
Velmi pěkný článek pana Tichého zde:
Nutnost systémové změny v širších souvislostech
http://www.novarepublika.cz/2020/09/nutnost-systemove-zmeny-v-sirsich.html

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top