Štítky článku: •  

Morytát o naší politické scéně

… aneb rozpaky stárnoucího konzervativce.

Mladší se asi zeptají, co že ten morytát znamená. Tedy bývalo to vyprávění o hrůzostrašných událostech. A tento staročeský výraz mně vytanul na mysli, když jsem se chystal přičinit tento skromný spisek o naší politické scéně. Možná silný výraz, protože než hrůzostrašná je tato scéna zatím jen tragikomická. Otázkou je, jak dlouho. Obávám se však, že to bude otázkou roku, dvou, než tato vláda dokončí, co začala. Pak už to nebude tragikomedie, ale malér.

Ale zpět k původnímu záměru. Jako odpovědný občan chodím k volbám. Protože jsem bytostně konzervativní volič, měl jsem donedávna (ač se skřípěním zubů) stranu, kterou jsem vždy volil a jíž jsem byl i dlouhá léta členem. KSČM to rozhodně nebyla. Teď ale nastala situace, kdy jsem na rozpacích. Co je mi nabízeno? Máme tu klasické politické strany a pak několik hnutí. Pro ona hnutí je základem führerprinzip. Ano, hnutí mají svého vůdce, pár podvůdců, něco prospěchářských politických turistů a také něco slušných lidí, kteří se zapojují, chtějíce změny. Na jedné straně je to ANO, které svojí dominancí politickou scénu válcuje, na straně druhé pak SPD s poměrně malou podporou a Trikolora s podporou minimální. Speciální je v této skupině Hnutí starostů, což je spolek pro mne velice ambivalentní. S výjimkou ANO jsou to jen političtí trpaslíci s ambicemi Donalda Trumpa.

Druhou skupinou jsou tzv. klasické politické strany. A zde se mi zdá pohled ještě tristnější. Štikou by měli být Piráti. Ač poněkud stár, vždy jsem fandil a fandím mladým a vzdělaným lidem, což Piráti ve většině jsou. Ale jejich názory a činy mne přesvědčují o politické nezralosti.

Další takovou klasickou a historickou stranou jsou Lidovci. Ti jsou konzistentní, věrní odkazu Msgr. Šrámka blahé paměti, který razil zásadu být vždy u toho. Volně přeloženo, politická prostituce. Pak také nesmím zapomenout na TOP 09. To je pro mne obzvlášť „silný“ hráč. Strana mající pár členů, předsedkyni, kterou nikdo nebere vážně a dva doyeny, kteří ji v tom nechali. Opět doklad jak ambice převyšují schopnosti. A co říci k ČSSD? To snad ani nemá cenu. Velký kormidelník v červeném svetru vede svoji loď tak, že se zde setkáváme s dosud nevídaným úkazem — krysy loď neopouští, naopak se některé na ní vrací. Zajímavé. Je mi líto těch slušných lidí, kteří ještě této defétistické a lokajské straně nedali vale. Ke komunistům se nijak vyjadřovat nechci. Jsa vychován Guthem-Jarkovským nemohu správnými slovy vyjádřit, co vůči této partaji cítím.

A konečně moje kdysi srdcová strana ODS. Tady je moje zklamání snad největší. Byl jsem členem od 1993 do 2012, od roku 2000 do 2008 krajským zastupitelem. Byl to dlouhý čas poznat, jak to v takové, z počátku prémiové straně funguje. A to pro mne, soukromého a prosperujícího podnikatele, bylo časem za trest. Kolegové po svém zvolení utrpěli virus vševědoucnosti, rozhodovali o věcech, aniž jim rozuměli, klientelismus kvetl jako ostatně i v dalších stranách. Jenže ODS byla na ráně, její představitelé se chovali, jak se chovali (žádný Guth-Jarkvský) a výsledkem je pověst, ke které přišla i díky oposmlouvě. Ovšem náklad této smlouvy nesla ODS nikoliv také ČSSD. A tak doteď je pro mnoho lidí ODS nevolitelná. Ani se jim nedivím.

Část vlivných tvoří zasloužilí, leč lidem neakceptovatelní — Benda, Němcová a další, dravci typu Kuby jsou upozaďováni, lidé typu Kupka, ač zkušený komunální politik, do této mlýnice není. A vůdce? Vzdělaný, slušný, ale bez „koulí“. K tomu plakátová hesla, úsměvné billboardy o sestavní vlády, vše podpořeno stabilními, 12% preferencemi. Přijde mi to komické. Voličstvo nezajímají politické traktáty, ale ucelený program, který bude srozumitelný i pro mne, stárnoucího voliče v předkremačním věku. ODS už od dob VK takového vůdce neměla, naposledy vládl sexuální otrok milostivé paní.

Podle mne je na to jen jeden recept, který mi dala do vínku jedna stará dáma, provozující vykřičený dům. Jednou v hospodě, kde jsme se dali do řeči, mi řekla toto: „Když ti přestane jít v bordelu kšeft, vyměň holky a ne postele!“ A to je moje rada straně blízké mému srdci. Ale koho volit? Dilema zůstává. Takže tak.

Píše na FCB pan Ivan Žikeš


Pozn. red.:  Nechci si hrát po bitvě na generála, ale snad každý malinko soudný člověk musel vidět nejpozději po stovce dní hájení, že Petr Fiala není leader. Se svým charismatem mokrého hadru si v podstatě v ničem nezadal s kdysi nechvalně proslaveným Hermanem Van Rompuy a historie jeho nástupu do čela ODS byla tak komicky pitomá, že až srdce usedalo. A že se jedná jen o oslíka dona Pabla Blažka, to snad věděl každý. Stačilo se zeptat brňáků.

Samozřejmě nemám nejmenší právo odéesákům něco radit, ale podle mého soudu by jen z pudu sebezáchovy ODS neměla s demontáží Petra Fialy otálet ani den, protože každý den znamená ztrátu dalších řadových členů, beznadějně zhnusných z toho, kam se ODS dostala. A nemyslím, že by to mělo končit jenom předsedou strany; kandidátů na odstřel tam já osobně vidím celou paletu, počínaje tvarohovitým Stanjurou, přes poevropštěného a zpanštělého Zahradila, a vlastně celé předsednictvo, kterému bych (snad s jednou drobnou a mírnou výjimkou) nesvěřil ani pouťový stánek s párky.

Podle mého soudu by se strana měla nejpozději do konce prázdnin velmi radikálně přestavět, deklarovat velmi hlasitě svůj ostrý euroskepticismus (když už to trumfové eso pan Václav Klaus ml. tak neodvážně odložil), protože jestli nás něco začíná závažně ohrožovat, pak je to umanuté neomarxistické a ekologistické šílení Evropské unie a začíná být otázkou, zda si vůbec můžeme dovolit se v těch strukturách a pod jeho diktaturou nadále tvářit jako suverénní stát. Pro ODS je nezbytné už do podzimních voleb postavit na obrazovky špičkového rétora, který se pokusí minutu před dvanáctou vyzvednout modrého ptáka z popela. Vlastně ani ne z popela, spíše z toho odpadního kontejneru, kam jej dosavadní vedení odhodilo a kde už notně zamřelý zapáchá. Nejen členům, ale i voličům.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 202 × | Prestiž Q1: 10,21

+19 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 5 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Josef Novák

Ze zoufalství volím Svobodné. Já vím, hlas mi propadne, ale alespoň mám čisté svědomí.

PeTaX

Téměř nic jiného nezbývá.

Bohumil Lovecký

Já taky .

Borsuk

Není tu pravicová strana s programem , který by lidi zaujal. Dnešní ODS s pravicí už nemá nic společného.

PeTaX

Nemá. Je to sociální demokracie pro intelektuály.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top