Štítky článku: •  

Ohne sranda,

jak říkával pan Werich. Schrei, tedy sranda, volně přeloženo, je něco víc, než legrace. Dokonce možná ani s legrací nemá moc společného. Je to závažnější věc.

Tak tedy, ohne sranda: politická a vládní moc se naprosto odtrhla od reality, a zpívá si tím svoji labutí píseň.

Jedním z prvních signálů této odtrženosti bylo například jmenování fešných tiskových mluvčí pro téměř každý orgán státní správy. Jejich hlavní úlohou ovšem není informovat tisk, nýbrž ochrana zodpovědného úředníka před dotěrnými otázkami, případně před jeho trapným blekotáním před kamerami, či mikrofony.

Neviděl jsem zde za 20 let politika, který by si budoval věrohodnost a renomé tím, že se sám postaví v médiích před národ a řekne: „Občané, jsme všichni, celá republika, totálně v ř…. Jsem naprosto přesvědčen, že znám cestu z tohoto průšvihu. Cesta, kterou Vám navrhnu, bude sice každého z nás bolet, ale za tři roky jsme z toho všichni venku. Skládá se z těchto a těchto kroků. Jestliže to za tři roky nedokážu, odejdu sám z tohoto místa do ústraní a přinejmenším se veřejně omluvím, protože jsem se mýlil.

Takováto slova od našich politiků nemůžeme slyšet. Maximálně jejich handrkování se, či holedbání ve spřízněných médiích a budování si vlastní image profesionálními agenturami. Typicky to můžeme například vidět v OVM. Ti lidé, kteří jsou tam pozváni, mají dopředu připravené grafy, odpovědi, pečlivě připravené fráze bez skutečného obsahu, prefabrikáty na úrovni nejedlého polystyrénu. Fráze a klišé. Ale naservírují to skrze masové médium najednou 5 miliónům domácností, které to buď poslouchají jako místní folklór, nebo to raději vypnou.

Když pominu TGM a Jana Masaryka, posledním představitelem, který se toho odvážil, byl před dvaadvaceti lety Václav Havel v inauguračním novoročním projevu, kdy národu do očí řekl: „Vážení spoluobčané, naše vlast nevzkvétá…“.

Ale i v tomto poselství něco důležitého chybělo: víme sice, kde jsme, ale jak z toho už vyřčeno nebylo.

To je permanentní průšvih současnosti: moc bez odpovědnosti, budoucnost bez vizionářů a myslitelů. Jen technologie moci. Lhostejno, které politické garnitury.

Už TGM říkal: „Nepotřebujeme kritiku negativní, ale konstruktivní.

Dlouhodobě je to průser středního doletu.

Děkuji Vám za pozornost. PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 338 × | Prestiž Q1: 15,44

+31 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top