Štítky článku: •  

Vláda smrdí od hlavy

Řada lidí přijala nesmyslné tvrzení premiéra, že za „rouškový chaos“ může epidemiolog Maďar. Opak je pravdou. Hlavní viník nefunkčnosti opatření kolem koronaviru je přímo Andrej Babiš a jeho hnutí ANO 2011.

Předseda vlády Andrej Babiš je mistr demagogie a politického marketingu. Díky této kombinaci si vybudoval u méně přemýšlivých lidí auru zachránce, který má situaci vždy pod kontrolou a vše „dokonale“ zvládá. Reálně ale nejen nemá situaci pod kontrolou, vyloženě ji nezvládá. A to teď vůbec nemluvím jen o aktuální koronavirové situaci.

Že se vládnutí ve skutečnosti vymyká premiérovi a jeho ministrům z rukou, ukázala třeba mizerná čísla dokončených kilometrů dálnic, i když se v minulosti představitelé hnutí tak rádi srovnávali s jinými ministry. Chaos na dálnici D1 poté, co trochu zasněžilo, ani nemusím připomínat.

Stejně tak nemá premiér pod kontrolou situaci na železnici, kde se za 7 let jeho vlády šetřilo na investicích do zabezpečení tak, až začala být situace neúnosná a řada strojvedoucích uvažovala o odchodu ze své profese. Namísto opření se do řešení ale jen dosadil na místo ministra dopravy Karla Havlíčka, který svým rozhodováním po budíčku ve tři ráno a snahou být najednou ministrem dopravy i průmyslu spíše připomíná ušlápnutého strýce Karla, který prostě neumí říct předsedovi vlády jasné NE. I malé dítě dnes ví, že současné spojení dvou velkých ministerstev je nesmysl a že Babiš prostě nemá kolem sebe schopné lidi.

Ministr zdravotnictví je naprosto nekompetentní

Neschopnost „spasitele Babiše“ je nejlépe vidět na právníkovi Adamu Vojtěchovi, který mediálně působí více jako sluha a otloukací panák premiéra než jako někdo, kdo by uměl řídit resort ministerstva zdravotnictví. Pro příklady konkrétních pochybení nemusím chodit daleko, stačí si vzpomenout na předražené nákupy ochranných pomůcek, naprosto nelogické rozhodování v době koronaviru i v současné diskusi o zavedení roušek.

Adam Vojtěch má sice vysokoškolský titul, ale chybí mu jakékoliv kritické myšlení, když přijímá naprosto nelogické návrhy svých podřízených, kteří sice na jedné straně říkají, že roušky jsou „na nic“, ale pak je dají na ústa úplně všem. Jeho fungování na ministerstvu tak budí oprávněný posměch.

A zase je vidět, že Babiš by ho určitě rád za někoho vyměnil, ale prostě nemá lidi. Proto je potřeba opakovat, že za současnou situaci kolem roušek a chaosu na Ministerstvu zdravotnictví může nejen Adam Vojtěch, ale i Andrej Babiš.

Členové vlády mají být osobnostmi

Ministrem by měl být člověk, který ví, co dělá. Skvěle to napsal rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Pozitivně testovaná osoba neznamená nemocná osoba. Je třeba rozlišovat mezi těmi, kteří nemají příznaky, a těmi, kteří mají lehký, nebo těžký průběh. Testy o pozitivně testovaných nevypovídají o rozsahu problému.

Pokyny pro nošení roušek a kolem karantény jsou často naprosto chaotické. Tím současná vláda neohrožuje jenom zdraví fyzické, ale i duševní. V řadě lidí vzbuzuje vláda Andreje Babiše strach, který vede v neochotu vycházet i jen k lékaři nebo do lékárny, což také ohrožuje jejich život. Neustálé odvolávání odvolaného a slibování změněného vyvolává nejistotu i u obchodníků, což má dopady i ekonomické včetně zvýšení nezaměstnanosti.

A za celý vládní chaos rozhodně nemůžou už jen Havlíček s Vojtěchem či podřízení úředníci, hlavní viník je Andrej Babiš. Pokud tu totiž máme ministry neschopné řídit své rezorty, je na čase je vyměnit. A pokud to předseda vlády nedokáže, padá tato neschopnost na něj a na jeho hnutí.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu

Píše pan Tomáš Zdechovský na neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 158 × | Prestiž Q1: 5,61

+8 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Pan Europoslanec má sice pravdu ale jeho působení v EU je daleko zhoubnější, než virus. Viz jeden z minulých článků o istambulské úmluvě.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top