Štítky článku: •  

Jak se baví mládež

Morálka našich dětí je prý stále horší a horší! Zajímají se jen o drogy, sex a vlastní vzhled! Tvrdí to učitelé, dospělí, a dokonce to přiznávají samy děti. V této souvislosti se nám vybaví pojem ztracená generace 60. let minulého století. Ta dnešní není ani tak ztracená, jako znuděná…

Jaké zájmy a hodnoty má vůbec dnešní mládež? Tuto otázku vyvolal skandál s šikanováním učitelů na internetu. Neúcta k učitelům a rodičům, nezájem o vzdělání a povrchní zábava jsou podle reakcí starších lidí pro dnešní mládež typické.

Učitelé děti nudí

Učitelé tvrdí, že morálka dnešní mládeže je horší a horší. „Jsou drzí, nezajímá je učení. Pořád přemýšlí, jak učitele vyprovokovat,“ říká osmapadesátiletá učitelka ze Sedlčan Marie Šťastná. Kantoři si dokola stěžují, že mladé ničím nezaujmete. Položme si ale otázku, zda není chyba i na jejich straně. Děti totiž často tvrdí, že výuka je nudná, nezáživná a nemotivující. Rozvíjení inteligence a zvědavosti je často nahrazeno prostým popisováním věcí, které člověk v dalším životě těžko využije.

Není proto divu, že se na internetu objevily fotografie a videa, dokumentující situaci v českém školství. Studenti během výuky spí na lavici i na zemi, hrají online hry, a když se hodně nudí, zesměšňují učitele. Především mladší uživatelé to pak vesele komentují a dobře se tím baví.

„Problém dnešní mládeže je, že ji ve skutečnosti nic nezajímá. Pouze si myslí, že projevuje zájem o věci, které jsou právě v kurzu,“ říká dvacetiletý Tomáš z Brna. Myslí si, že za to může konzumní společnost, na kterou nebyla dnešní mládež připravena. Mladí prý nedokáží svoje problémy ani správně popsat, natož pak se sebou něco udělat.

Maminka mi zalévá mariuhanu

„Pro dnešní mladé jsou priority alkohol, drogy a sex a vytrácí se slušnost a zájem o rodinu!“ říká šestnáctiletá Lucie ze středních Čech. Myslí si ale, že její vrstevníci jiné možnosti často nevidí nebo nechtějí vidět. Hlavně marihuana se stala něčím víc než hitem, stala se samozřejmostí. Dnes už v očích žáků osmých, devátých tříd základních škol není špatný ten, kdo ji „hulí“, ale spíše naopak — je „in“. „Já osobně ani nekouřím, ale marihuanu u nás zkoušel skoro každý. Není problém se k těmhle věcem dostat,“ říká čtrnáctiletý Marek z Prahy. K tvrdým drogám jako heroin, pervitin a kokain pak už není daleko.

Nejsmutnější na tom je, že tento pošetilý model chování převzala i spousta rodičů, kteří by měli cítit určitou míru odpovědnosti, minimálně ke svým dětem. Proto asi nepřekvapil případ nezletilého pěstitele marihuany, který se chlubil, že měl nejlepší úrodu, když se vrátil ze školního výletu, protože mu rostlinky mezitím zalévala maminka.

S drogami a alkoholem někdy souvisí i gamblerství. Mnoho rodičů vůbec netuší, že jejich děti místo sezení v kině s přáteli sedí u zářivých bedýnek se sklenkou piva v ruce.

Rodiče na děti nemají čas

Za chování dětí, jejich apatii a naprostý nedostatek základních hodnot nesou zodpovědnost především jejich rodiče.

„Pomalu mizí střední vrstva společnosti. Dítě většinou vyrůstá v prostředí, kde jsou rodiče bohatí a velmi zaměstnaní, takže na dítě „věčně nemají čas“ a vykupují si to drahými dárky. Nebo na druhou stranu vyrůstá dítě v prostředí, kde rodiče musí bojovat o každou korunu, aby si udrželi alespoň základní úroveň života,“ říká psycholog Jiří Petřivínský.

Podle něj v tomto případě poté většinou rodiče mají tolik svých problémů, že se dítěti dostatečně nevěnují. Dítě si tedy hledá své vzory jinde, a to mezi ostatními dětmi, které jsou na tom stejně jako ono samo.

Není tedy divu, že přirozeně vzniká ztracená generace lidí bez jakýchkoli životních cílů a morálních hodnot. „Vím, co od života chci, a jdu si za tím, ale asi jsem v tomhle výjimka,“ dodává studentka Lucie.

Psycholog: Nejsou horší, jsou jiní

Psycholog Jan Cimický to s dnešní mladou generací ale tak černě nevidí. Tvrdí, že mladá generace má jen jiné cíle než ta stávající. „Ten rozdíl je především v tom, že mají daleko dostupnější všechno to, co my jsme neměli. To může vést k tomu, že všechny ty možnosti ani nevyužijí,“ říká Cimický.

Myslí si, že by na tom byla dnešní generace hůř, než ta předchozí. „Vždycky se mezi nimi najdou lidé, kteří jednou vyrostou ve velké osobnosti. Že tomu tak není je zkreslená představa. Dospělí si svoje mládí vždy trochu zidealizují, ale vlastně to samé říkali před lety naši rodiče o nás,“ doplňuje Cimický.

„Naše mládež miluje luxus. Má špatné chování a opovrhuje autoritami — neprokazuje úctu starším a místo pohybu a cvičení raději plácá hlouposti. Děti jsou dnes tyranské, doma vůbec nepomáhají. Už se nepostaví, když někdo starší vstoupí do místnosti. Odmlouvají a vzpírají se svým rodičům, ve společnosti mluví hlouposti, nenasytně hltají jídlo a tyranizují učitele.“ napsal o mladých lidech své doby filozof Sokrates už před dvěma a půl tisíci lety.

Píše znovuožilý Marp na marps.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 470 × | Prestiž Q1: 5,01

+10 plus Známkuj článek minus –8

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Marcusant

Za všechno můžou drogy zejména marihuana, a proto je zakážeme."Marihuanu u nás zkoušel skoro každý", "K tvrdým drogám jako heroin, pervitin a kokain pak už není daleko" jak kdybych slyšel páně Severu z temného dávnověku.
""Jsou drzí, nezajímá je učení. Pořád přemýšlí, jak učitele vyprovokovat,“ říká !osmapadesátiletá! učitelka" sic! v době Sudbury Valley School.
Co připustit, že drogy k životu patří a jejich kriminalizace jednoduše neumožňuje se s nimi naučit zacházet a žít, že vytváří umělou nerovnováhu, a že na tom někdo extrémně vydělává z důvodu netržních cen. Co připustit, že v době internetových zdrojů je frontální autoritativní výuka na kterou byla osmapadesátiletá učitelka celý život zvyklá už neudržitelná. Co připustit, že v době google už není prosté memorování obhajitelné. Co konečně zlegalizovat myšlenku, že v době, kdy není možné obsáhnout ani zlomek lidského vědění, je jedinou logickou cestou specializace. Ty děti se pomocí youtube specializují už na prvním stupni a informace např. o tom, kdo koho zradil v bitvě na Moravském poli je většinově ale opravdu vůbec nezajímá.
Můžete s tím nesouhlasit, můžete o tom debatovat, ale pokud nezakážete internet, je to asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

poacher

Současná mládež je poplatná době,
není ani lepší,ani horší, než byla ta před rokem 89.
(Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás !) - pamětníci rozumí.

Dívky jsou stejně hezké, akorát je více těch tlustoprdek, zvané baculky.
Své image často zvýrazňují tetovážemi, říkají jim kérky, po celém těle, čehož budou v pozdějších letech litovat.(Až dostanou rozum.)

Chlapci viditelně zženštili. Mnohé účesy připomínají výtvory dámských salónů,
k tomu rozsáhlá tetování, obličejovou část nevyjímaje.
Jejich vzory bývají populární youtubéři. V komentářích obdivovatelů si pak uděláte obrázek o úrovni českého školství, kdy nerozlišují měkké, nebo tvrdé i,mně,nebo mě, a pod.
K zásadní změně image a chování chlapců přispělo zrušení povinné vojenské služby, vždyť oni vlastně nedospívají, stávají se z nich mamánkové a velké děti, viz např. jakýsi kamfit na YT.

Pedagogický sbor řídí ministerstvo školství, které dostává direktivy z příslušného politbyra EU. V realitě dneška pak drží pedagogové hubu a krok, pokud nechtějí přijít o práci.
Učitelé:
Chtějí více peněz, za svou práci !

Osobně neznám žádnou jinou profesi, která je za svou minimální pracovní dobu tak dobře placena, jako učitelé. Nejen téměř dva měsíce placeného volna,ale častá tzv.ředitelská volna a prodlužovaná volna mezi některými svátky.
A to jsem četl, že chtějí být stejně finančně ohodnoceni, jako ostatní, vysokoškolsky vzdělaní.
Takže učitel tělocviku chce stejně peněz, jako chirurg, např.

Závěr: Mladá populace je tam, kde ji chce nadnárodní řízení mít.
Tak jednoduché je to, pane Novák...

Vojtěch

Na Oslu.cz byla minulý týden myšlenka dne:
„Dospívající mládež nechová k rodičům nenávist.
Pouze jimi absolutně pohrdá, což je někdy zastřeno soucitem s nepatrnou mozkovou kapacitou rodičů, s jejich směšnými nápady, nespravedlivými příkazy a zřejmou senilitou.“
(Betty MacDonaldová)

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top