Štítky článku: •  

Peníze na stromech, hysterie a populismus

Ekonom Vladimír Pikora se vyjádřil k datům o HDP ve druhém kvartále, která zveřejnil Český statistický úřad. „Všichni řeší růst a jeho strukturu. Já jsem se na data podíval trochu jinak,“ napsal k tomu Pikora.

Jak Pikora uvedl, všichni víme, že hrubý domácí produkt poklesl. „Ale kam? Kolik let růstu umazal? Tipněte si! Všichni mluví o tom, že se jedná o rekordní propad. Znamená to návrat o rok nebo o deset let?“ zeptal se Pikora.

„Když se podívám, kolik činí HDP ve druhém kvartále ve stálých cenách roku 2015 v korunách (chci eliminovat vliv inflace), vidím, že jsme výš, než jsme byli ve třetím kvartále roku 2015 a níž než ve čtvrtém kvartále roku 2015. Je to zjednodušeně řečeno podzim 2015. To není až apokalyptická tragédie, jak to mnozí líčí. My jsme vlastně neumazali z ekonomiky ani pět let růstu a máme kvůli tomu deficit rozpočtu půl bilionu. To je naprosto bláznivé. A to vše jen kvůli hysterii a populismu,“ zmínil dále Pikora.

„Ano, kdyby nebylo záchranných kroků vlády a všech různých podpor, byl by propad výraznější. Třeba až do roku 2014. Ale měli jsme se v roce 2014 tak špatně? Hlavně jsme neměli tak šílený deficit státního rozpočtu. Peníze vážně nerostou na stromech,“ uzavřel Pikora a připojil graf HDP v jednotlivých kvartálech.

Reprint PListy

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 242 × | Prestiž Q1: 11,35

+21 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top