Štítky článku: •  

O spolužákovi utýraném islamisty, Francii a Německu

ROZHOVOR Americká policie měla dostat politickou podporu, aby mohla včas jednat a zabránit nepokojům dříve, než se rozšířily a dostaly se z trestní roviny rabujících davů do politické roviny, ohrožující podstatu demokracie v USA.

Tvrdí to izraelský rodák s českým občanstvím David Bohbot, který kandiduje v blížících se volbách do Senátu jako nestraník za stranu Svobodní. Mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert varuje před tím, že imigrace z odlišných kulturních okruhů sílí i v Česku. Finančně ji podporují některé arabské země a také u nás jsou politici, kteří ji vítají nebo mlčí a berou ji jako realitu.


Jak hodnotíte coby bezpečnostní expert situaci v USA, útoky na policii, demonstrace a rabování? Co říkáte například chování policie, která vyústila v postřelení 27letého černošského násilníka Jacoba Blakea?

Začnu od druhé části otázky. Ve Spojených státech jsem nějakou dobu žil. Platí tam hodně přísná pravidla pro chování při komunikaci s policisty. Poslechnout všechny pokyny, v autě nechat ruce na volantu, klidné pohyby, nesahat do kapes, informovat o zbrani a tak dále. Blake porušil snad všechno a policisté měli právo proti němu tvrdě zasáhnout. Osobně se jejich reakci nedivím, ale tu situaci způsobili oni.

Chování policistů při jednání s Blakem nebylo profesionální. Neměli vůbec připustit, aby se dostal k autu, kdy neviděli jeho ruce a netušili, jestli není ozbrojen. Z mého pohledu vznikla celá situace, která vedla k dalšímu rozdmýchání nepokojů, vypálení restaurace a rezignaci místního vedení policie, právě jejím nezvládnutím zasahujícími policisty.

A teď k první části otázky. Pokud hodnotím jako bezpečnostní expert situaci v USA po úmrtí George Floyda, platí obecně to, co jsem už řekl v případě Blakea. Policie musí být profesionální, musí udržet pořádek a zabránit rabování. Když to nedělá, ukazuje to na selhávání politického a bezpečnostního systému. Měli by se z toho poučit i politici v České republice.

Existuje účinný způsob, jak v demokratickém systému zabránit tomu, aby nebyli na životech ohrožováni nezúčastnění včetně dětí a aby nebyl poškozován majetek lidí, kteří nemají s důvody protestů nic společného?

Samozřejmě. Základem je takovou situaci vůbec nepřipustit. Americká policie měla dostat politickou podporu, aby mohla včas jednat a zabránit nepokojům ještě před tím, než se rozšířily a dostaly se z trestní roviny rabujících davů do politické roviny, ohrožující podstatu demokracie v USA.

Aby zabránili podobné situaci, nesmějí se politici bát nazývat věci pravými jmény. Musíme hodnotit rizika a připravovat na ně jak lidi, tak policii a další složky bezpečnostního systému České republiky. Jiná cesta podle mě neexistuje.

Pro Evropu není hnutí Black Lives Matter, které se přeneslo ze zámoří, zdaleka takovým tématem jako neustále se vracející otázka přerozdělování migrantů. Považujete migraci za hrozbu pro Evropu, a pokud ano, nakolik je to dáno odlišnými životními hodnotami a jiným náboženským vyznáním migrantů?

Hnutí Black Lives Matter není naštěstí u nás ani aktuální, ani populární. Zdánlivě tady není aktuální ani ilegální migrace ze Středního východu a Afriky. Ale opravdu jen zdánlivě. Navštívil jsem nedávno Francii a byl jsem zděšený. Ozbrojení vojáci a policie se samopaly v ulicích Paříže, okolí Eiffelovy věže připomíná pevnost. Podobně to začíná vypadat ve velkých městech i v sousedním Německu.

U nás zatím není o ilegálních migrantech a jimi šířeném radikálním islamismu moc slyšet. Ale musíme sundat růžové brýle a nemyslet si, že žijeme v nějaké bezpečné izolované zemi. Imigrace z odlišných kulturních okruhů existuje a sílí i u nás. Podporují ji finančně některé arabské země a také u nás jsou politici, kteří ji vítají, nebo mlčí a berou ji jako realitu.

Takže když se ptáte — ano, migrace je v současné době jednou z klíčových hrozeb pro budoucnost Evropy a naší civilizace. Styl života, úplně odlišné životní hodnoty a pohled na cenu lidského života i psychická odlišnost migrantů kriticky ohrožují naši kulturu a náš způsob života.

Lze vůbec neřízené migraci odolávat, aniž se politik — jako například bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini — vystaví hrozbě trestního stíhání, že migrantům odmítl podat pomocnou ruku, v jeho případě odmítl vylodění plavidel s migranty v italských přístavech?

Samozřejmě. Ale vyžaduje to shodu všech politiků ve vedení země. Musejí pochopit, že naše civilizace je skutečně v ohrožení a jejich úkol není používat zákony své země k ochraně lidských práv migrantů s jinou kulturou, ale chránit občany svých zemí před migranty, jejichž kultura a pojetí lidských práv jsou úplně jiné než v Evropě!

Na jaká další bezpečnostní rizika v České republice je třeba upozorňovat a připravovat se na ně?

Kromě rizik imigrace a radikálního islamismu hrozí zhroucení mezinárodního systému distribuce potravin a energií, které by Českou republiku zasáhly opravdu hodně. Určitě by rychle způsobily velké sociální a ekonomické problémy.

Je tu hrozba nedostatku vody, kterou vlastně nikdo moc neřeší. České lesy ničí kůrovec a do deseti let nám hrozí akutní nedostatek dřeva. Se zhoršováním se ekonomické situace poroste kriminalita. Ani to nikdo moc neřeší. Prostě hrozeb a z nich vyplývajících rizik existuje hodně. Jedna z největších je ale neexistence jejich seriózní, politicky nezatížené analýzy a neschopnost politiků na ně účinně reagovat. To vidíme v případě probíhající celosvětové virové pandemie.

Už léta se věnujete profesionálně pojaté bezpečnostní osvětě na českých školách, kde pořádáte speciální semináře a kurzy krav maga pro učitele i žáky. Jaký je jejich přístup k problematice bezpečnosti a před čím by je měly vaše semináře ochránit?

Moje práce na ochraně bezpečnosti škol a školek plyne ze zkušeností z dětství. Skupina islámských radikálů v Haifě unesla, znásilnila a brutálně zavraždila mého spolužáka. Proto už sedmnáct let objíždím školy a školky a bez nároku na peníze učím jejich učitele, jak zvýšit bezpečnost dětí, za které odpovídají.

Učím učitele i děti všímat si podezřelého chování cizích lidí, podezřelých předmětů, situací a vzorců chování kolegů a spolužáků a reagovat na ně. Učím je chovat se podle zásad systému A.L.I.C.E. To je návod, jak řešit krizové a nebezpečné situace, když k nim dojde. Pořádám také bezplatně krátká školení použití krav maga při řešení kritických situací.

Také organizujete setkání na téma bezpečná rodina. Komu jsou určena a jaká nebezpečí podle vás na rodinu číhají?

Ta setkání jsou určena všem lidem na Kladensku, ale hlavně rodinám s malými dětmi. Začali jsme s tím na začátku roku, ale pandemie COVID-19 nám zkřížila plány.

Na rodinu číhá hodně nebezpečí. Od úrazů a domácích nehod přes setkání s trestnou činností nebo s drogami až po ekonomické problémy spojené se ztrátou zaměstnání nebo ztrátou člena rodiny. Nemáme řešení na všechny bolesti, ale umíme ukázat, co je potřeba dělat, aby se zvýšila bezpečnost našich životů a hlavně aby byly chráněny naše děti.

A proč to dělám? V Kladně si rekonstruuji byt, moje dcera tam studuje a přenáším tam výrobní kapacity a sídlo části mé firmy. Obyvatelé Kladna jsou mi navíc názorově blízcí, vnímají hrozby a nebezpečí, které vnímám i já.

Proto jste jako nestraník přijal kandidaturu do Senátu za stranu Svobodní v obvodu č. 30 — Kladno? Čím tedy chcete voliče přesvědčit, že byste je v horní komoře Parlamentu zastupoval lépe než současný senátor Jiří Dienstbier?

Celý život jsem zasvětil bezpečnosti, a jestli chci dosáhnout lepších výsledků, je politika jediná cesta. Senát se bezpečností hodně zabývá, ale nejsou tam na ni žádní odborníci. Vím, že v senátním bezpečnostním výboru můžu udělat hodně dobré práce.

Pana Dienstbiera a vůbec celou ČSSD nepovažuji za rovnocenného a férového soupeře. Jednal jsem totiž původně o podpoře s politickým hnutím Zdraví Sport Prosperita. To hnutí navenek preferuje odbornost a odtažitost od politikaření. To mi bylo jako odborníkovi blízké. Týden před termínem pro podání kandidatury to ale nečekaně překazila ČSSD.

Co vám provedla?

Týmu, který jel do Ústí nad Labem podepsat dohodu o podpoře, vedení hnutí na jednání oznámilo, že právě podepsalo dohodu o podpoře s volební kanceláří ČSSD, vedenou předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Podpis smlouvy byl navíc ze strany ČSSD přímo podmíněn přerušením spolupráce s mojí osobou.

Přemýšlím, jestli není Jan Hamáček jako volební lídr ve střetu zájmů. Možná mu křivdím, ale obávám se možnosti zneužití jeho vysoce nadstandardních zdrojů informací k dehonestaci a likvidaci politických protivníků, odpůrců zásad, které pan Hamáček dlouhodobě a zcela veřejně prosazuje. Třeba vstřícnost vůči islámu nebo podporu imigrační politiky Evropské unie.

Nechci za každou cenu útočit na ČSSD, stranu, která vždycky podporovala pracující lidi a starala se o jejich práva. Nelíbí se mi ale, když člověk ve vysoké pozici ve státní správě, který má navíc ze zákona dohlížet na čistotu voleb, je v potenciálním střetu zájmů.

Máte odhad, jak reálné je, že vás uvidíme jako senátora?

Šance samozřejmě mám. Jsem nový šerif ve městě, jsem nestranný, nemám za sebou žádné aféry, a co je hlavní, jsem odborník. Nabízím takové bezpečnostní know-how, jaké v České republice nikdo jiný nemá.

Hodně samozřejmě záleží na tom, nakolik se lidé na Kladensku zajímají o svou bezpečnost a bezpečnost prostředí, v němž žijí. Pro ty aktivní jsem nejlepší volba. Pro jiné lidi mohou být nejlepší volbou jiní kandidáti. Tomu se říká demokracie.

Vaše téma je bezpečnost — nemyslíte, že je chyba soustředit se jen na jednu věc?

Vůbec ne. Pochybuji, že lidé, kteří nabízejí obrazně „všechno“, to skutečně splní. Je to jen kouřová clona, předvolební sliby, a pak neudělají nic nebo jen hodně málo.

Jako senátor považuji za jedinou věc, která je hodná mimořádné péče a dohledu, můj program. Voliči tak mohou lehce zjistit, jestli plním své sliby, nebo ne. Senátor není strana. Když kandidáti do Senátu nabízejí to, co neumějí, neberou je lidé vážně.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Přestože hovořím pěti jazyky, hovorovou češtinu stále považuji za svou slabinu a pracuji na ní. Naštěstí obor bezpečnosti má svůj jazyk a terminologii. Nebojím se, že odborníci, s nimiž budu při prosazování mého programu komunikovat, mi nebudou rozumět.

A největší plusy? Jasné názory a ideologie. Vytvářely se mnoho let, nejsou na prodej, nejsou populistické a nelze mě koupit. Je také důležité, že mám osobní zkušenosti s radikálním islámem a vidím ho takový, jaký je. To je pro budoucnost naší společné země klíčové.

Máte nějaký vzkaz pro voliče na Kladensku?

Do Senátu jdu tvrdě a poctivě pracovat a dám do toho všechno. Žiji tady s vámi a na našich životech záleží. Vím, co je potřeba udělat, a nezklamu vás.

Většina mých protikandidátů vás bude zvát na pivo, na víno a podobně. Já vás zvu na seriózní debaty o tématech, které nás všechny zajímají. Ale to pivo a víno u mě samozřejmě najdete také.

Uvádí pan David Bohbot na parlamentnilisty.cz


Pozn. red.: Za sebe musím říct, že si z plného srdce přeji, aby pan Bohbot na Kladně vyhrál a to zmrda Dienstbiera ze Senátu vyštípal! Takového obojetného parchanta nám byl totiž čert dlužen a divím se, že ČSSD nemá pud sebezáchovy, aby ty progresivisty a neomarxisty ze svých řad sama vyhnala, než skončí v propadlišti dějin.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 228 × | Prestiž Q1: 10,34

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

ČSSD už dávno není klasickou stranou modrých límečků ale Stranou neomarxistickou. Jen určitá část jejích voličů na to zatím nepřišla.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top