Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu

Taky si často připadáte, jako kdybyste se ocitli kdesi na Marsu nebo aspoň v léčebně pro choromyslné? Já skoro denně, stačí si otevřít zpravodajské servery a číst:

Ceny Nejlepší herec a herečka jsou genderově nevyvážené a končí

V rámci zachování rovnosti se mění filmový svět. Festival Berlinale oznámil, že ruší kategorie Nejlepší herec a Nejlepší herečka. Příští ročník se tak diváci a příznivci filmového světa nedozví, kdo si zaslouží ocenění za nejlepší herečku a nejlepšího herce. Udílení cen bude dle slov pořadatele „genderově neutrální“.

„Věříme, že rozdělení cen v herecké oblasti podle pohlaví je signálem pro genderově citlivější povědomí ve filmovém průmyslu,“ okomentovalo změny Berlinale.

Jak být genderově korektní: Začněte u dětí

Přesah genderové korektnosti do filmu je jen další z oblastí, jejíž šéfové zbystřili a začali se přizpůsobovat trendům současné společnosti. Některé firmy začaly s výchovou těch nejmenších. Například výrobce hraček Mattel v loňském roce představil novou kolekci s názvem Creatable World. Je tak jen na dětech, zda si z „panenky“ díky pestrým doplňkům vytvoří muže, ženu, či obojí. Éře Barbie a Kena tak zřejmě zvoní hrana.

Páru vyumělkovaných krasavců navíc svět vyčítal, že podporují sexismus a zejména v dívkách posiluje stereotypy o ženské kráse. „Cítili jsme, že je čas vytvořit panenku bez jakýchkoliv sociálních nálepek,“ napsal tehdy Mattel v prohlášení představující kolekci. „Prostřednictvím průzkumu jsme se dozvěděli, že děti nechtějí hračky, které by splňovaly genderové normy. Tato kolekce umožňuje všem dětem, aby se svobodně vyjádřily.“

Stejně tak započaly snahy narušovat tradici, že k holčičkám patří růžová a chlapcům modrá. Hitem ve Spojených státech jsou genderově neutrální hračky. Ne už panenky pro holčičky a vojáčci pro kluky.

Už v lednu Mattel uvedla na trh nové modely, aby rozšířila jejich rozmanitost. Nové přírůstky do řady Barbie Fashionistas představuje například Barbie bez vlasů nebo s kožní poruchou vitiligo. Myšlenkou nové série panenek je prezentovat „pestrý a rozmanitý pohled na krásu a módu,“ sdělila v prohlášení firma Mattel, která ikonické „barbínky“ vyrábí už od roku 1959.

„Když holčička z jakéhokoli důvodu přijde o vlasy, může se ztotožnit s panenkou z této řady,“ uvedla společnost k holohlavé panence. A pokud jde o vitiligo, při němž se z kůže ztrácí pigment, panenka zobrazující tuto poruchu podle firmy zaznamenala nejvíc kladných ohlasů, když Mattel její prototyp zveřejnil na svém Instagramu. Firma rozšířila řadu hraček také o modely s protetickými končetinami a vyrábí i panenky na vozíčku. Už v roce 2017 firma uvedla na trh první Barbie v muslimském šátku hidžáb.

Naučte se nový jazyk

Do boje o rovnoprávný svět pro všechna pohlaví se zapojilo i OSN. Na konci května vydalo výzvu k užívání genderově neutrálního jazyka. „Na tom, co říkáte, záleží. Pomozte vytvořit rovnoprávnější svět tím, že budete užívat genderově neutrální jazyk, když si nejste jistí pohlavím jiné osoby nebo když mluvíte o skupině,“ napsalo OSN na svém Twitteru. Na to konto uvedlo příklady použití anglických výrazů, které by ve jménu genderové rovnosti bylo vhodné nahrazovat. Co třeba namísto „boyfriend“ (přítel) či „girlfriend“ (přítelkyně) jednoduše použít „partner“, „manžela“ či „manželku“ nahrazovat „chotí“, anebo pozměnit slova používající kořen slova „man“ (muž). Lidstvo už by tedy nemělo být genderově nerovné „mankind“ (man — muž, kind — druh), ale humankind. Lidský druh, který v nikom nevyvolá pocit, že pojem lidstvo nemyslí na ženy. Loni v říjnu aerolinky Air Canada nahradily klasické vítání „dobrý den, dámy a pánové“ přáním dobrého dne „všem“. Společnost se tím prý snaží zajistit respekt všem pasažérům i zaměstnancům.

Spisovná angličtina je rasistické dílo bílé nadvlády, píší profesoři

Profesoři z několika amerických univerzit se postavili proti akademické a spisovné angličtině. Jsou totiž podle nich rasistické, protože odráží řeč bělochů. Černošští studenti se tak stávají terčem rasismu, protože je jejich afroamerická angličtina považovaná za méněcennou. „Způsobem, jakým je znehodnocovaná afroamerická angličtina ve školách, odráží, jak jsou znehodnocovány životy černochů ve světě,“ uvádějí ve svém prohlášení. Jako cíl si dávají „dekolonizaci“ myšlení studentů a pomoci jim se odnaučit „bílé nadvládě“. K tomu chtějí zařadit afroamerickou angličtinu do školních osnov.

V jednotlivých bodech požadují, aby učitelé přestali používat akademickou a spisovnou angličtinu jako uznávanou komunikativní normu, která odráží bílý mainstreamový jazyk, a aby nenutili černošské studenty se na tento jazyk přeučit. Místo toho by je podle nich měli učit o protičernošském lingvistickém rasismu a bílé lingvistické nadvládě. Dále například požadují užití afroamerické angličtiny v politických diskuzích a praxi.

„Učitelé musí přestat říkat černošským studentům, že se musí naučit spisovnou angličtinu, aby byli úspěšní,“ uvádějí. Pedagogové by prý měli naopak oslavovat užívání afroamerické angličtiny „v celé své lingvistické a kulturní kráse“. Učitelé by podle nich neměli kritizovat své studenty, pokud budou tento jazyk během hodin používat. Měl by se také zařadit do učebního plánu. Při jeho zkoumání by se pak neměli pedagogové zaměřovat na odchylky od „bílé normy“, ale na „jedinečné filozofie a přežití černošského života“.

Novodobá segregace. Studenti v New Yorku žádají patra výhradně pro černochy

Skupina černošských studentů odstartovala online petici, v níž požaduje po Newyorské univerzitě (NYU) zavedení ubytování a společenských pater na kolejích výhradně pro černošské studenty. Černošská skupina studentů zvaná Black Violets tvrdí, že je NYU převážně bělošská instituce, tudíž je pro černošské studenty mnohem obtížnější navázat přátelské vztahy mezi sebou a vytvořit komunitu. Proto chtějí vytvořit prostředí, kde se nebudou černošští studenti cítit vyloučení. Autoři petice dále argumentují tím, že vlastní tematická patra pro společenské vyžití už mají například zahraniční studenti nebo sexuální menšiny.

Mezi dalšími požadavky, kromě zmíněných pater vyhrazených pro černošskou komunitu studentů, patří například také povinná instruktáž na téma diverzity a rasistických předsudků.

Co dodat?

Čekám, kdy naše menšiny všeho typu (od etnických po sexuální) přijdou s nápadem, že by se měla na školách učit zpotvořená (ne)čeština jistých sociálních či kulturních skupin, že by se mělo slovo „vole“ (v ostravském provedení „pyčo“) stát hlavním oslovovacím prostředkem, že bychom se měli učit v argotu (jak do něj však přeložit rozmanité odborné terminologie, nikoho netrápí, tedy se nebudeme učit odborné předměty, nýbrž boj s „lingvistickým rasismem“) atd. atd. atd.

A abych nezapomněl, Hurvínek musí být genderově neutrální, jakož i Spejbl, tudíž ze Skupových pohádek musí zmizet slovo „taťuldo“. Rumcajs musí místo Manky vařit a prát, kdežto Manka si nechá po vzoru Conchity Wurst narůst plnovous a s bambitkou v ruce bude loupit a krást, protože máme tu emancipaci. Jenže co chudák Cipísek? Inu, ten má času dost do šesti let, kdy se bude moci rozhodnout, zda náhodou není Cipíska nebo něco ještě horšího.

A to všechno jen proto, že si to nátlakové partičky aktivistů a aktivistek libovolného genderu vynucují na většinové společnosti a ta, aby s nimi neměla mediální trable, jim ve všem ustupuje.

Svět se zbláznil.

Psal pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

❦ Petra Žantovského znám jako vysoce vzdělaného a pracovitého žurnalistu, historika, pedagoga a politického analytika bytostně souznějícího se západními demokratickými tradicemi, s racionálním a konzervativním přístupem k problémům a rozvážným rozhodováním. Jeho vstup do politiky vnímám jako potřebné obohacení veřejné debaty a kdyby kandidoval v mém obvodě, volil bych ho bez ohledu na to, za kterou stranu. ❦ Ben Kuras

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 380 × | Prestiž Q1: 14,87

+32 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Kdy už těm debilům někdo konečně řekne DOST!?

PeTaX

Mám hrozně nepříjemný pocit, že se všechno normální ze světa ztrácí, nebo je na to podnikán sveřepý útok.

Aniž bych chtěl něco takového přivolávat, kdesi jsem četl velmi trefný výrok: „… a až se ta válka přežene, lidem bude stačit ke štěstí to, že mají svůj hrneček s červenými puntíky“.

Berťa

Jo, jo, myslím, že není daleko doba a začneme se učit cikánský jazyk.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top