Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu 2

Je to jen pár dnů, kdy jsem pod stejným titulkem na tomto místě publikoval přehlídku největších zhůvěřilostí, které provázejí naši aktuální současnost a nutí nás přizpůsobovat se výmyslům nositelů rozmanitých politických a ekonomických zájmů, skrytých za líbivou fasádou dobročinnosti, humanity, tolerance atd.

Tak dnes, aby se nám takříkajíc „nezkrátily žíly“, si dáme druhou porci něčeho podobného, jen v poněkud méně bizarním, o to však drsnějším provedení. Neboť tady, milí přátelé, začíná jít už o život.

Merkelová plní Hitlerův evropský sen, napsal maltský velvyslanec a skončil, napsaly před pár dny Novinky, oficiální zpravodajský server přifařený k deníku Právo. Oč v článku jde?

Maltský velvyslanec pro Finsko rezignoval poté, co v příspěvku na Facebooku při příležitosti 75 let od konce druhé světové války napsal, že německá kancléřka Angela Merkelová dokončila to, co započal nacistický diktátor Adolf Hitler. Diplomat Michael Zammit Tabona svůj příspěvek obratem smazal, přesto ho stál místo. „Před 75 lety jsme zastavili Hitlera. Kdo teď zastaví Angelu Merkelovou? Ona naplnila Hitlerův sen! Ovládat Evropu,“ napsal ambasador Malty na Facebooku. Michael Zammit Tabona svůj příspěvek umístil na Facebook v pátek, tedy v den 75. výročí konce druhé světové války, kdy si Evropa připomíná osvobození od okupace nacistickým Německem.

Je pravděpodobné, že narážel na zásadní úlohu Německa v Evropské unii, kde faktický vliv Spolkové republiky po vystoupení Spojeného království ještě nadále vzrostl, respektive ještě prý vzroste. Jenomže reakce na tento FB příspěvek de facto jen potvrzuje, že diplomat měl pravdu: o věcech evropských se prostě už rozhoduje v Berlíně. Vůdce by se možná tetelil štěstím, že jeho sny se naplňují.

Zajímavé jsou průvodní peripetie příběhu: Maltský ministr zahraničí Evarist Bartolo obratem v rozhovoru pro deník Times of Malta označil Tabonův příspěvek za necitlivý. Německu přislíbil omluvu a dodal, že ministerstvo s okamžitou platností přijalo velvyslancovu rezignaci. Protože proč? Protože za pravdu se už zase trestá. Jako bychom si to nepamatovali zpřed třiceti let.

Lidé v Minneapolis se vydali rabovat po zastřelení černocha. Jak se ukázalo, zabil se sám, napsaly minulý týden opět Novinky. V Minneapolisu vypuklo tento týden další rabování poté, co se na sociálních sítích objevily fotografie zastřeleného černocha. Podle spekulací jej zastřelila policie, což podnítilo dav k tomu, aby se vydal rabovat a ničit místní obchody. Záběry z bezpečnostních kamer ale později ukázaly, že si muž vzal život sám.

K nepokojům došlo ve středu v reakci na smrt muže před obchodním centrem. Z videa, které zveřejnila agentura AP, je patrné, že se lidé nejprve shlukli v místě, kde ležel zastřelený černoch, kolem nějž se pohybovali policisté. „Támhle leží pistole, prostě ho zastřelili,“ říká na videu mužský hlas. Na základě toho se někteří lidé vydali rabovat obchody v Minneapolis. „Lidé prostě vtrhli do obchodu, berou a ničí věci, je to úplný chaos. Jejich cílem je hlavně elektronika,“ popsal Michael Karbo, kterému se rabování jednoho obchodu podařilo natočit.

Záběry z bezpečnostních kamer, které jsou volně přístupné na internetu, však ukazují, že se tito lidé nechali splést. Muž, kterému policisté a záchranáři chtěli na místě poskytnout první pomoc, se totiž zastřelil zcela sám.

Co dodat? Jediné, co v kauze hraje hlavní roli, je barva kůže zastřeleného. Kdyby byl Hispánec, Číňan nebo třeba Marťan, nikoho by to nevzrušilo. Ale že byl černoch, je oheň na střeše. Blamáž s následně odhalenou sebevraždou se — jak jsem přesvědčen — díky aktivismu slepých a hluchých, zato však fanatických médií záhy zapomene. Zůstane jen mrtvý černoch na ulici. Kdyby ho přejela tramvaj, kterou by řídil bílý šofér, tramvaj by jela podle předpisů a černoch třebas pod vlivem nějakých látek jí prostě vpadl do cesty, stejně by ta pohádka byla o zlých běloších a utlačovaných černoších. Všechno špatně. Smrt je smrt a život je život. Ani jedno z toho nemá barvu kůže. Smrt je vždy zlá a život vždy dobrý. Dokud toto nepochopíme, z tohoto cvokhauzu se nevymaníme.

Black Lives Matter se vymyká kontrole. Šikanuje lidi, kteří se nepřipojí, napsal pro změnu portál iDnes. Zde mj. čteme: Aktivisté hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) ve Spojených státech znovu intenzivně demonstrují. Ve svém zápalu začínají ale zacházet daleko, do symbolického zdvíhání pěstí nutí i náhodné lidi nehledě na to, zda se dotyčným do toho vůbec chce, či nikoli. Dokazují to videa, která se rychle rozšířila na sociálních sítích. Na jednom je skupina demonstrantů, která v metropoli Washingtonu stojí nad ženou sedící na zahrádce před restaurací. Ta se odmítla stále agresivnější skupině podvolit a zvednout ruku. „Cítila jsem se napadená,“ řekla žena reportérovi listu The Washington Post.

Na druhém snímku rovněž z amerického hlavního města skupina aktivistů obtěžuje dva bělošské hosty rovněž před místní restaurací. Když odmítnou zvednout pěst, jedna z demonstrantek jim začne hlasitě nadávat. Z davu se pak ozývá skandování, že „bělošské mlčení znamená násilí“.

Radikalizace hnutí Black Lives Matter je patrná i v názorech vyjadřovaných na sociálních sítích. Podle hesla „kdo není s námi, je proti nám“ se začala razit teorie, že kdo nezvedne pěst, projevuje bělošskou nadřazenost. I uvedené heslo dobře známe. Vždy, když chce někdo prosadit svou vůli bez použití věcných a přesvědčivých argumentů, sahá k násilí a apelu na „názorovou jednotu“. Kdo se jí postaví, je nepřítel.

Slyšel jsem v té souvislosti dobrý, ale smutný bonmot: Spojené státy tak dlouho vyvážely do celého světa demokracii, až jim doma žádná nezbyla.

Pravicoví aktivisté zapálili v Malmö korán. Rozpoutali vlnu násilí

A ještě jednou Novinky. Švédské Malmö se stalo centrem protestů a nepokojů. Mohl za to čin člena dánské pravicové strany Stram Kurs, který v parku v centru města zapálil korán, tedy svatou knihu islámu. Jeho skutek podnítil protest zhruba tří stovek lidí, kteří se večer vydali do centra města. „Probíhají tu násilné protesty, které zatím nemáme pod kontrolou,“ řekl místním médiím policejní mluvčí Rickard Lundqvist. Protestující dav zapálil několik aut a střetl se s policisty, kteří se snažili situaci uklidnit. Lidé na strážce zákona ale házeli kameny, dlaždice a hořící pochodně. Na některých videích, která kolují po sociálních sítích, jsou slyšet pokřiky „Alláhu akbar (Bůh je veliký)“. Policie trojici lidí, která se podílela na zapálení koránu, měla obvinit z podněcování k nenávisti vůči etnické skupině. Soud argumentoval tím, že zatímco svoboda shromažďování a demonstrace jsou ústavně chráněnými právy, vláda může zakázat shromáždění z důvodu narušení pořádku a bezpečnosti.

Je třeba ještě dodat, že islám je ve Švédsku druhým nejrozšířenějším náboženstvím po různých křesťanských vyznáních. Průzkum společnosti Pew Research z roku 2017 uvádí, že v desetimilionové zemi žije zhruba 810 tisíc lidí, kteří se k islámu hlásí.

Nu dobrá. Pálit svaté knihy se nemá, není to zdvořilé ani k dané víře, ani k jejím nositelům. Ptejme se ale: oč je horší spálit středověký spisek v jehož jménu jsou jeho vyznavači povinni vraždit jinověrce a bezvěrce, kamenovat ženy označené za cizoložné, chovat se zkrátka hůř než ve středověku, než naproti tomu vykonávat velkou potřebu mezi exponáty Národní galerie (2004, tzv. umělecká skupina Rafani), vytahovat z vagíny státní vlajku (2018, divadelní představení Naše násilí a vaše násilí), inscenovat znásilnění muslimky Ježíšem (tamtéž), pálení biblí v Afghánistánu plamenomety amerických vojáků (2009) či pálení americké vlajky (a též biblí) v americkém Portlandu rukama černých protestujících a členů extremistické party Antifa letos v červenci?

Zdá se, že už i švédská společnost je v koncích. Ustupuje osmi procentům obyvatel (a kdoví, kolik z nich má vůbec platné občanství) vyznávajících islám, a tím jednoduše aritmeticky vzato zvysoka kašle na názory a práva 92 % občanů jiného vyznání.

Nic dobrého nás, jak se zdá, opravdu nečeká.

Psal pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

❦ Pokud dnes něco opravdu potřebujeme, pak je to svoboda slova. Ne ta ideologická, ale skutečná bez předsudků. Petr Žantovský je jeden z našich nejlepších odborníků na média a jeho analýzy mají hlavu a patu. Nebojí se, je vždycky konzistentní a z politiky si neudělá trafiku. Navíc mohu potvrdit, když jsem stál vedle něj při předávání státních vyznamenání, že je opravdu figurou nepřehlédnutelnou. Ten se v šedi Senátu rozhodně neztratí. ❦ Vlastimil Vondruška

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 279 × | Prestiž Q1: 10,87

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Vojtěch

"Spojené státy tak dlouho vyvážely do celého světa demokracii, až jim doma žádná nezbyla."

V souvislosti s černochy měl obavu i Albert Einstein v roce 1948:
"Amerika je demokracie a nemá Hitlera, ale bojím se o její budoucnost; před americkým lidem jsou těžké časy, problémy budou přicházet zevnitř i zvenčí. Amerika se nemůže posmívat svému černošskému problému ani Hirošimě a Nagasaki. Existují kosmické zákony."
---original---
America is a democracy and has no Hitler, but I am afraid for her future; there are hard times ahead for the American people, troubles will be coming from within and without. America cannot smile away their Negro problem nor Hiroshima and Nagasaki. There are cosmic laws.
Albert Einstein, Third conversation (1948), Einstein and the Poet (1983)
https://en.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein_and_politics

Vojtěch

"Pokud dnes něco opravdu potřebujeme, pak je to svoboda slova."
Zajisté ano, ale také potřebujeme svobodný přístup k pravdivým informacím, což už není zas až tak jednoduché. Když už jsem zmínil Alberta Ensteina, tak ještě jeden jeho citát :

Kromě toho, soukromý kapitál navíc za stávajících podmínek nevyhnutelně přímo či nepřímo kontroluje hlavní zdroje informací (tisk, rozhlas, vzdělání). Je tedy nesmírně obtížné a ve většině případů zcela nemožné, aby jednotlivý občan dospěl k objektivním závěrům a inteligentně využil svých politických práv.
---original---
Moreover, under existing conditions, private capitalists inevitably control, directly or indirectly, the main sources of information (press, radio, education). It is thus extremely difficult, and indeed in most cases quite impossible, for the individual citizen to come to objective conclusions and to make intelligent use of his political rights.
Albert Einstein, Why Socialism? (1949)
https://en.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein_and_politics

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top