Štítky článku: •  

Windows 10 — (1/4) Než začnete

Již několik týdnů je k dispozici zdarma upgrade operačních systémů Windows 7 a Windows 8/8.1 na nový operační systém Windows 10. Než se do takové akce zbrkle pustíte, počkejte pár dní. Velmi pravděpodobně si ušetříte nervy, čas i práci. V následujících článcích se pokusím popsat několik klíčových bodů, abyste nebyli přechodem příliš zaskočeni/zklamáni.

windows-x-10.png (272,700 kiB)
Windows 10 (zoom)

Nejprve se krátce podívejme do nedávné historie: Po poměrně kvalitním operačním systému Windows 7 (ukončení všeobecné podpory již proběhlo 13. 1. 2015, rozšířená podpora skončí 14. 1. 2020) přišly na řadu

Windows 8

Windows 8 byl operační systém z řady Windows NT, který byl určen pro použití v desktopových i přenosných počítačích včetně tabletů. Windows 8 byly uvedeny do prodeje 26. října 2012 (vývojové označení Milestone 1–3). U­kon­če­ní základní podpory je naplánováno do 9. 1. 2018, dále budou poskytovány jen bezpečností aktualizace až do ukončení rozšířené podpory dne 10. ledna 2023. Verze Windows 8 je nástupcem verze Windows 7.

Vydána byla 32bitová i 64bitová verze a verze Windows RT pro procesory ARM, používané v mobilních zařízeních. Windows 8 jsou založeny na uživatelském rozhraní Modern User Interface (původní název je Metro), které je dříve známé ze systému Windows Phone. V systémových aplikacích se také rozšířila vysouvací nabídka Ribbon, která má nahradit klasické textové menu a byla použita už v některých aplikacích systému Windows 7, jako třeba Malování, a také v novějších verzích balíku Microsoft Office. Kvůli změnám v jádře systému dochází někdy k nekompatibilitě ovladačů. Aplikace napsané pro architekturu x86-64 nejsou kompatibilní s verzí pro architekturu ARM.

Windows 8 se dočkaly velmi vlažného přijetí a jejich prodeje byly od počátku slabé. Někteří komentátoři je přirovnávají k nešťastným Windows Vista.

Pod ostrou kritikou (zejména nového GUI) byl Microsoft nucen urychleně (od 18. 10. 2013, resp. 17. 11.) nabídnout inovovanou verzi Windows 8.1 (Blue), upgrade zdarma.

Z novinek: po četných kritikách návrat tlačítka Start (ale s pozměněnou funkcí), vylepšené hledání, změna prostředí Windows Store, více aplikací na obrazovce (až 4 aplikace), 3 typy velikostí dlaždic, vytvoření obrázkového hesla, prezentace fotografií na zamčené obrazovce.

9. dubna 2014 byla uvolněna další aktualizace pro Windows 8.1 označená jako Windows 8.1 Update. Má vylepšit práci s klávesnicí a myší — moderní aplikace se budou moci připínat na hlavní panel, hlavní panel se bude objevovat i v aplikacích pro moderní rozhraní a tyto aplikace bude možno zavírat křížkem, jak je tomu v desktopových aplikacích.

Jen z důvodu obtížného rozpoznávání mezi předpokládanými novými Windows 9 a starými Windows 9x (95, 98) byly devítky přeskočeny a nová Windows obdržela rovnou číslo 10.

Windows 10

Windows 10 je operační systém společnosti Microsoft, určený pro budoucí použití v Xboxu, stolních počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech a dalších zařízení, jednoho dne i například v hodinkách. Tento systém vyšel 29. července 2015 a má být podle Microsoftu přelomový: sjednocuje všechna zařízení pod jeden systém (byť lehce modifikovaný, vždy ale se stejným jádrem), vrací zpět jednotu uživatelského prostředí spojením Modern UI a Windows Aero a zároveň přidává nové funkce jako například virtuální plochy a dalším účelem je sjednotit obchod (Store — Windows Store a Windows Phone Store).

Než se však do instalace Windows 10 dáte:

Nová Windows 10 nejsou úplně špatná, ale je tam několik hodně velkých ALE. Rozhodně není instalace obtížná, je jak se říká „user friendly“, ale rozhodně trvá poměrně hodně dlouho a o nějaká skaliska se ztroskotat dá. Instalační balík má velikost zhruba 3 GB, což si i při poměrně slušném připojení vyžádá nějaké dvě hodiny stahování.

Během stahování instalace sice můžete normálně pracovat (stahuje se podobně, jako jiné aktualizace), ale po stažení a spuštění instalace již ne. Instalace sama trvá také zhruba kolem 90 minut, pokud se nevyskytnou obtíže. To se ovšem týká SSD disků, které mají přístupové rychlosti přece jen o poznání vyšší. Pokud máte ještě mechanický HDD, přidejte klidně další hodinku.

Dvě zásadní rady hned na počátku:

  1. Než se pustíte do čehokoliv, zálohujte si všechny důležité osobní a systémové soubory na jiné médium, mimo počítač.
  2. Raději proveďte čistou instalaci nového systému, než update starého.

K prvnímu bodu

Soukromá data zálohujte pravidelně a vždy. Nejčastějším omylem je to, že Vám se přece nic stát nemůže. Vždy přijdete na to, že to není pravda, až když o data přijdete. Správné zálohování je takové, že zálohujete na dvě různá média (technická selhání) a i fyzické uložení médií by mělo být různé (jedna kopie uložená třeba doma u maminky, druhá třeba na chatě. Přecházíme tak ztrátám krádeží, požárem, povodní, apod.). Teď hovořím jen o uživatelských souborech (fotky, dokumenty, videa apod.).

Možností záloh celého systému (nejen Vašich soukromých souborů) je samozřejmě také dost. Programy třetích stran (placené i free), i vestavěné zálohování z Windows. (Opomíjím to, že systém jste si měli vyzálohovat na DVD hned při koupi PC.) Záloha tedy bude obsahovat operační systém, nainstalované programy a jejich nastavení včetně dat jako ISO obraz (jen prostým okopírováním na C:\ získáte původní stav v okamžiku zálohy).

Postup Windows 7: Otevřete “Ovládací panely“ a klepněte na odkaz “Zálohování a obnovení“ (v sekci “Systém a zabezpečení“). Poté v levé části systému klepněte na “Vytvořit bitovou kopii systému“. Vyberete disk, kam se kopie vytvoří (raději disk externí). Akce může trvat i řadu hodin. Pokud máte v PC více disků, je možnost je do ISO obrazu zahrnout.

Postup Windows 8: Otevřete “Ovládací panely“ a klepněte na odkaz “Ukládat záložní kopie souborů s pomocí služby Historie souborů“ v sekci “Systém a zabezpečení“. Windows prohledají disky (docela dlouho), pak klikněte na “Zálohování bitové kopie systému“. Tím se spustí stejný průvodce jako ve Windows 7.

Návrat (oprava) do starého systému: Připojte médium se zálohou (případně v BIOS vyberte bootovací disk) a volba Instalovat, nebo Opravit počítač.

Pokud chcete ze zálohy získat jen nějaké konkrétní soubory, otevřete zálohový disk a hledejte. (Pozor, data jsou zabalena v archivech ZIP.)

Před bodem dva

Možná budu nosit sovy do Athén, ale údržba systému je jedna z věcí, které uživatelé podceňují, nebo ani netuší, že je potřeba něco podobného dělat.

Windows (jakákoliv) jsou proslulá tím, že používáním bobtnají nejrůznějšími redundantními záznamy v registrech, dočasných úložištích apod., čímž se jejich chod postupně výrazně zpomaluje. Problém můžeme částečně omezit pravidelnou údržbou, ale stará Windows jsou stejně vždy po několika letech „líná“.

Nejhorší stav vykazují systémy, kam se „na zkoušku“ instaluje množství programů a později se zase odinstalovávají (anebo zapomenou odinstalovat).

Dobrá aplikace na údržbu systému je např. free aplikace CCleaner, ke stažení třeba z úložiště slunečnice.cz. Umí počítač zbavit zbytečného balastu, vyčistit registry a řadu dalších věcí. Používat by se měl tak 4× ročně, podle toho, co s počítačem děláte.

Obdobně patří do průběžné údržby počítače defragmentace disku. Abychom věděli, o co jde: počítače od doby, kdy se používaly jen mechanické pevné disky (dosti pomalé), ukládají data na první volné místo, které najdou. Vinou toho jsou soubory dat „rozdrobeny“ na malé části a ty jsou rozházeny i na dosti vzdálených místech. Takzvaně jsou fragmentovány. Když pak potřebuje počítač něco přečíst, disk se docela zapotí, než ty kousky najde a poskládá. Protože to zabírá čas, počítač pracuje pomalu.

Pořádek neboli inventuru, chcete-li, umí sice Windows vestavěným nástrojem Defragmentace, ale musíme jej buď ručně spouštět, nebo jej iniciovat Plánovačem úloh tak, aby se spouštěl sám. Lepší je např. použití free programu Smart Defrag 2, který běží jako rezident, tedy tak, že je spuštěn trvale a když vyvíjíte na PC malou aktivitu, on pracuje hodně a naopak.

Defragmentaci disku pak nemusíte pouštět každý měsíc, počítač je udržován průběžně.

K druhému bodu

Čistá instalace je lepší, než upgrade (a zítra dovysvětlím proč), ale jedním z důvodů je právě ta „samošpinící“ vlastnost Windows popsaná v minulé kapitolce. A i když budete údržbu provádět svědomitě, stejně nainstalujete nový systém na špatné základy. Proto raději nově.

Problémem ovšem je získat licenční klíč pro čistou instalaci. Časem se jistě taková možnost objeví. Ten problém odpadá při upgrade (přesněji: in-place upgrade). Obejít se to zatím dá tak, že se nejprve provede upgrade (tím získáte nový klíč) a pak provedete čistou instalaci. To už ovšem pro laiky moc není. (Popsáno např. na Ars Technica.)

Toto je jen velmi, velmi stručný náčrt toho, co byste měli udělat ještě předtím, než vůbec na nějaký upgrade pomyslíte.

Aby článek nebyl příliš dlouhý, počkejte do zítřka, než připravím pokračování. Určitě nepřijdete vůbec o nic, pokud s upgrade systému pár dní počkáte. Přechod bude zdarma celý rok a spíše se vyhnete zbytečným chybám, které jistě Microsoft do aktualizace chtíc/nechtíc zanesl.

Zítra: Vyvracení mýtů.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 5 298 × | Prestiž Q1: 7,85

+7 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top