Štítky článku: •  

Nezaměstnanost v USA klesá, Trumpovy šance stoupají

Viceprezident USA Mike Pence ve svém projevu k americkému dni práce (Labor Day), který se slaví první pondělí v měsíci září, nazval situaci v USA slovy „Americký comeback začal“.

Nejprve si neodpustím rýpnutí do veřejnoprávní ČT. V den, kdy Američané oslavuji Labor Day, oznámil viceprezident Mike Pence velmi příznivou zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Ta na rozdíl od většiny evropských států dramaticky vzrostla z březnových asi 4,5 % až na rekordní hodnotu v dubnu 14,7 %. Od té doby se každý měsíc snižuje asi o 2 % a v srpnu vykázala nezaměstnanost v USA hodnotu 8,4 %. Tento pozitivní trend ale ČT nezajímá, oznamuje jen samé katastrofické informace o „Trumpových USA“, tj. jenom poklesy burzovního trhu (i k tomu se ještě vrátím), rasovou diskriminaci a za vše samozřejmě může Donald Trump, kdo jiný, že.

756892_article_photo_r6pzhhy_900x.png

Vývoj nezaměstnanosti v USA od září 2019 ukazuje obrázek výše. V USA na rozdíl například od Česka se uzavření ekonomiky plně promítlo do růstu nezaměstnanosti (není tam systém, který se krásně „česky“ jmenuje kurzarbeit!). Viceprezident Pence oznámil, že v srpnu bylo vytvořeno nových asi 1,4 milionů pracovních míst.

In a Labor Day speech delivered from Wisconsin, Pence pointed to the latest jobs numbers as evidence that the U.S. economy is on the rebound. The nation added 1.4 million jobs in August, sending the unemployment rate down to 8.4 percent—the lowest it's been since March but still higher than before the coronavirus outbreak.

K již mnou zmíněnému vývoji na akciových trzích lze opět jenom konstatovat, že hluboký propad akciového trhu na počátku pandemie v USA byl již téměř smazán. U nás se ale dovíme jenom to, že index Dow-Jones klesl třeba v úterý o „rekord“, ale o návratu se již nemluví. Rekordní posílení indexu není vhodné prezentovat, protože by to ukazovalo „Trumpovy USA“ v příliš dobrém světle!

Z grafu je jasně patrné, že Dow-Jones Index již dosáhl téměř na maxima před vypuknutím pandemie a je v současnosti pouze o 1000 bodů níže. Nejde ale jen a jenom o ekonomiku, jsou i další problémy, kterými dnes USA žijí.

Pod názvem Jak běloši ničí hnutí Black Lives Matter. Lidé od něj dávají ruce pryč, který je v plném znění v tištěném vydání MfD ze dne 7. 9. 2020 na str. 6, se autor Milan Vodička zamýšlí nad dopady hnutí Black Lives Matter, které od počáteční podpory i mezi bělochy s nadpolovičním množstvím kleslo díky rabování obchodů vydávaném za „reparace za otroctví“ a šikanování bělochů, kteří nejsou ochotni na příkaz vztyčit ruku v pěst (novodobé hajlování?!) na nejnižší hodnoty srovnatelné s obdobím před vraždou zatýkaného černocha George Floyda.

A na závěr jsem si ponechal odhady volebních výsledků dle stanice CNN. Našel jsem je na msn.com a jsou založeny na tom, kdo získá 270 volitelů k tomu, aby získal rozhodující nadpoloviční počet volitelů a stal se příštím prezidentem USA. K vyřešení této otázky nám ovšem vůbec nepomohou výsledky takzvaných „národních“ průzkumů, tj. ze všech států USA. Je potřeba se soustředit na hlavní nejlidnatější státy USA, které delegují největší počty volitelů pro prezidentskou volbu.

A CNN, která rozhodně nepatří mezi podporovatele stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, dochází k zajímavým výsledkům. Všechny predikce počtu volitelů pro Trumpa nebo Joe Bidena jsou propočteny tak, že souboj o prezidentský úřad je naprosto otevřený až do ohlášení výsledků. Trump i Biden mohou za určitých předpokladů získat potřebných 270 volitelů, není vyloučena dokonce ani remíza, tj. 269 volitelů pro Trumpa i Bidena.

Osobně se domnívám, že CNN cítí, že neustálé referování o jasném vedení Bidena nad Trumpem by mohlo být pro Bidena kontraproduktivní. Biden totiž nemá příliš mnoho věrných voličů, mnohem více voličů Bidena v něm totiž vidí „menší zlo“ než Trump. Trump má naopak většinu svých voličů na své straně a jen asi třetina vněm vidí menší zlo, než by představovalo vítězství Bidena. CNN rovněž referuje i o tom, že většina voličů očekává, že v televizních debatách před volbami zvítězí Trump nad Bidenem. Nemohl jsem si nevšimnout výzev některých publicistů, aby Biden televizní debaty s Trumpem úplně vynechal. A samostatnou kapitolou jsou sázkaři. Ti stále v poměrně velkém počtu sází na to, že Trump obhájí svůj mandát.

Blíží se finále předvolebního boje o funkci příštího amerického prezidenta. O snadném vítězství Bidena se již nehovoří a zdůrazňuje se, že se situace vyrovnává. K tomu ostatně přispěly i poslední údaje o vývoji nezaměstnanosti, které stávající prezident samozřejmě využije ve svůj prospěch. Nadpoloviční většina amerických voličů totiž považuje ekonomické otázky za velmi důležité v jejich rozhodování, koho volit.

Píše pan Jan Bartoň na janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 224 × | Prestiž Q1: 9,33

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top