Štítky článku: •  

Trumpova nominace na Nobelovu cenu míru

Myslel jsem, že je to vtip, ale je to pravda. Ve světových médiích to způsobilo poprask. Vážně o tom česká média mlčí?

První diskuzi o Trumpově nominaci na Nobelovu cenu míru na youtube jsem považoval za nějakou autorskou fantazii. Pak jsem uviděl dnešní titulky zahraničních internetových médií a pochopil, že je to realita. Zejména jsem se zdráhal uvěřit proto, že český internet mlčí a ČT nedávno přinesla z USA reportáž stálého zpravodaje Davida Miřejovského, že Trump je podvodník a mnoho horšího… Tak vypadá věcné zpravodajství, jež má sloužit k naší informovanosti o světě. Okamžitě jsem zabrousil na web Nobelovy nadace najít nominační dopis, ale nebyl tam. Nezbývá mi než shrnout z médií, proč, kdo a jak.

Trumpa navrhl norský poslanec Christian Tybring-Gjedde z Progresivní strany, což je vzdor názvu konzervativní strana. Levicový Guardian, od kterého opisují naši novináři, okamžitě přispěchal a označil jej za pravicového extrémistu, takže si můžete být jistí, v jakém duchu se o tom bude psát u nás. Nominační proces a materiály najdete zde. Prohlášení Bílého domu zde.

Mír na Blízkém východě

Jaké jsou důvody? Hlavním důvodem je Trumpova zásluha za zprostředkování míru mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. Další arabské státy se prý chystají přidat. Na Blízkém východě mír s rozhodností odmítá jen Írán a Turecko. Pokroková levicová veřejnost odmítá samozřejmě i tento mír, aniž by ovšem otevřeně přiznali, že podporují násilí a terorismus, zejména proti Izraeli. Nelze než připomenout, že stejný postoj měla západní levice i východoevropský komunistický blok i k předchozím pokusům o mír mezi Izraelem a jeho sousedy.

Mír mezi Egyptem a Izraelem z r. 1979, zprostředkovaný prezidentem USA, byl odmítnut u nás i v státech ES (benátská deklarace 1980). Mír s Libanonem z roku 1983 byl odmítnut jako zločin proti lidskosti a na nátlak mírumilovné Sýrie odvolán. Mír s Jordánskem z r. 1994 prošel, ale dodnes se s ním levice nesmířila. S tímto mírem to nebude jiné. Náš Ústav mezinárodních vztahů při MZV jej určitě taky nepřivítá, to je instituce, která se změnila v krajně levicovou nadaci a měli ji už dávno zrušit. Veřejnoprávní David Miřejovský, který už místo zpráv z USA přináší jen předvolební agitaci pro Demokraty, to zajisté také odmítne. Nemůže někdo sdělit v ČT, že stejně v USA nemůžeme volit, takže jejich předvolební agitace je zbytečná a absurdní?

Trump mírotvorce?

Určitě nejsem slepý k Trumpovým osobním neřestem, ale berte v potaz, že vás média manipulují i do představy, jako kdybyste měli Trumpa posuzovat coby nastávajícího zetě a ne jako politika. Proto jen stručně a věcně shrnu další uváděné důvody. Trump umožnil hovory mezi severní a jižní Koreou a přiměl k hovorům i Indii a Pákistán. Nelze taky nevzpomenout, že jako první a v předstihu rozpoznal nebezpečí Číny a i s touto zemí rozpoutal jakousi nátlakovou formu vyjednávání. Autor knihy The Art of the Deal má, jak se zdá, jen jednoduchou metodu — to be tough — a být nepředvídatelný. Ale možná na základě této iluze o svých vysokých vyjednávacích schopnostech má odvahu pouštět se do různých beznadějných případů.

Doklady dvou zdrojů

Píše pan Ivo Cerman na ivocerman.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 209 × | Prestiž Q1: 8,56

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 6 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Zdena+

Pokud Obama mohl dostat Nobelovku doslova za nic, nevidim duvod, proc by ji Trump nemohl dostat za skutecne, pro svet prospesne, ciny. Nejak proto nechapu, proc autor clanku nominaci oznacuje za vtip. Vtipem pro me byla Nobelovka Obamovi.

Pavel Malý

Souhlas. Nezapomínejme ani na ocenění teroristů Arafata a Mandely..

M. Nový

Avraham Stern byl terorista nebo nebyl?

PeTaX

Vždycky záleží, z čí pozice danou věc posuzujete, kde stojí pozorovatel. Z německého hlediska byli kupříkladu teroristé Gabčík a Kubiš. A pokud jde o Avrahama Sterna, pak k jeho metodám se stavěli ostře kriticky i samotní Židé, protože ohrožoval mírový a diplomatický proces mířící k vytvoření Izraele. Z hlediska Britů i Židů tedy teroristou byl.

Borsuk

A tuším by D.Trump první, kdo rozhýbal nějaká jednání se S.Koreou.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top