Štítky článku: •  

Windows 10 — (2/4) Vyvracení mýtů

O novém operačním systému Windows 10 se šíří několik poměrně zbytečných nepravd (ale také se nezdůrazňuje několik poměrně neznámých pravd).

windows-obecne.jpg (42,540 kiB)
Trvá to trochu dýl… (zoom)

Říká se, že Windows 10 (dále jen W10) nejdou instalovat na starý hardware; že je nutné koupit nový počítač.

Tak v zásadě to tak není. V některých konfiguracích se W10 chovají docela svižně, dokonce se jeví i spuštění systému rychlejší, než s W7, ale jak který stroj. Požadované parametry jsou:

  • Procesor: 1 GHz nebo rychlejší
  • Paměť RAM: 1 GiB (32bitová verze) nebo 2 GiB (64bitová verze)
  • Volné místo na disku: 16 GiB
  • Grafická karta: grafické zařízení podporující Microsoft DirectX 9 s ovladačem WDDM
  • Účet Microsoft a přístup k Internetu

Problém může být s poněkud nelaickými požadavky na procesor, rychlost je jen jedním z parametrů. Požadován je procesor s podporou technologií PAE[1], NX[2] a SSE2[3].

1 GB RAM je truchlivě nedostatečný už ve W7 pro jakoukoliv práci už od letošního SP a ani 4 GiB se nezdají být mnoho. Není důvod předpokládat, že W8 a W10 na tom budou lépe. Pokud potřebujete opravdu hodnotně pracovat, 4 GiB jsou dolní minimum.

Podle zkušeností je potřeba účtu u Microsoftu nepravdivá (podrobněji níže).

W10 se poněkud uskromnily s požadavky na monitor – stačí 1024×600px.

Přístup k internetu: tak jinak byste tu instalačku nestáhli, že (pokud jste nedostali od někoho ISO DVD).

Závěr: W10 jdou většinou instalovat na HW -4 roky, ale ne na veškerý. Jediný, kdo dost ostrouhá, jsou „pařani“; s hrami zůstal Microsoft nějak pozadu (a mně to vůbec neva).

Říká se, že instalace W10 musí mít vytvořený účet na Microsoft Account.

Je to výchozí volba, ale lze ji zrušit zatržítkem během instalace. Stačí lokální účet (generovaný z e-mailové adresy). Případně je možný následný převod lokálního účtu na MA.

Ale: Microsoft tento MA velmi propaguje, přihlásíte se jím do aplikace OneDrive (sdílení datových záloh mezi různými počítači). Účet pak zachovává i různá specifická nastavení (plochu, barvy apod.), což pokládám za poněkud zbytečné.

Závěr: Není pravda. Navíc mám rád počítač zcela autonomní, nezávislý na vzdálených repozitářích, dokonce někdy ani nejsem připojen na internet, což by mi komplikovalo život. A s trochou paranoie (proč mají být zbytečně uloženy mé soukromé informace někde v Americe? Ačkoliv nemám na PC zrovna mobilizační plány republiky, pokládám za riskantní, že datová úložiště jsou ponejvíce právě v Americe)…

Říká se, že nelze provést čistou instalaci (psal jsem už včera), jen upgrade.

Jde to, ale je potřeba postupovat tak, že nejprve upgradujete (získáte Product Key) a pak uděláte čistou instalaci. Doporučuji velmi. Ale zatím je to pro laika krkolomné. Podrobnosti najdete zde (anglicky).

Navíc je docela problém s aktivací produktu on line (servery přetížené, jen za první den 14E+6 stažení a instalací), často je třeba opakovat pokusy.

Závěr: Není pravda. Ale počkejte s instalací měsíc/dva/tři… O nic nepřijdete, půjde to jistě snáze.

Říká se, že nová Windows kradou přístupová práva (hesla) k Wi-Fi připojením a odesílají je do Afriky (pardon, do Ameriky).

Tuto funkci má sub-program Wi-Fi Sense, ale jde deaktivovat (v základním nastavení je sdílení sítí povoleno). Riziko spíše spočívá v tom, že se počítač může připojovat bez vašeho vědomí k cizím sítím, což už riskantní je. (Někdo z vašich známých se k síti už připojil a nechal sdílení přípojného bodu neošetřené.)

Závěr: Doporučuji funkci vypnout, zejména s ohledem na cizí nezabezpečené počítače, které mohou ohrozit vaši bezpečnost.

Říká se, že kdo si nenainstaluje W10 včas, bude později za aktualizace platit.

Už po několikáté jsem slyšel, že Redmond s vývojem operačních systémů končí a nadále se bude věnovat jen cloudovým kancelářským aplikacím.

Takže pravda je taková, že zdarma je instalace W10 (upgrade na W10) jeden rok od uvedení, tedy do 29. 7. 2016. Všechny průběžné aktualizace, až do ukončení podpory (říjen 2020) jsou zdarma. Pravděpodobně se i toto datum může prodloužit.

Mimoto jsem někde četl, že pokud se vám W10 nebudou líbit, můžete do jednoho měsíce provést legální downgrade na minulou verzi. (Pokud to půjde lépe a softwarovým příkazem, než dnes – zpravidla jen s pomocí instalace z ISO zálohy.)

Závěr: Není pravda, ale počkejte s instalací/upgrade na podzim/zimu/jaro a další 4 roky se moc nebojte. A i kdyby náhodou Microsoft uvolnil další verzi Windows (a platila se) půjde už o něco jiného, než o W10.

Říká se, že ve W10 již není možné deaktivovat automatické aktualizace.

smazat-vse.jpg (10,355 kiB)
Vážení přátelé, ano

Microsoft setrvale provozuje politiku směřující k laické, uživatelské obsluze jak OS, tak svých programů. Rozumím tomu proč, ale nemám to rád. Asi ještě patřím do té generace, kdy jsme si ještě všechno nastavovali ručně a podle svých představ.

Tato koncepce je při masovém nasazení v kancelářích s uživateli informatikou příliš nepolíbenými nepoužitelná. Prostě očekávají, že spustí požadovaný program a budou vyplňovat kolonky a klikat na ikony. Když se něco podělá, přijde ze suterénu firemní ajťák a „udělá to“.

Takže možnost instalací aktualizací zcela vypnout, nechat si instalace jen stahovat a instalovat ručně (já preferuji), nebo ponechat automaticky (výchozí nastavení) tam je, jen se musí pracněji najít.

Vcelku ale chápu, že v těch kancelářích je lepší, pokud se instalují samy a holt se počítač čas od času nečekaně zrestartuje (to avízo z oznamovací oblasti se přehlédne snadno).

Už se mi u několika lidí stalo, že zoufale volali SOS (nejraději o půlnoci) a když se jich zeptám, jestli aktualizovali, tak nevědí, co to je, nebo v horším případě: „to od začátku, co mám počítač, zakazuji/stornuji“.

Ony ty aktualizace nějaký důvod mají (i když mě také štvou a zejména resety po banálních aktualizacích).

Závěr: Zkušení uživatelé najdou a laikům raději neukazovat. Vzhledem k tomu, že laik v PC udělá i to, co absolutně udělat nelze (ověřeno praxí) je to tak asi lepší.

Říká se, že W10 jsou nejnovějším špionážním nástrojem Wošingtónu Dý-sý a Sý-áj-éj.

Závěr:  Abych všechny mýty jen nevyvracel, tak toto je pravda pravdoucí J. Nemáme žádnou kontrolu nad tím, co Windows skutečně sledují a co z toho posílají do Redmondu. I když se Microsoft dušuje, že nějaká malá data získává, ale že slouží jen k dobru věci a jsou depersonifikována, tomu jako ajťák nevěřím.

Když už nějaká data mám, systemizovaně je skladuji a vyhodnocuji. A byl bych blázen, kdybych nějaké páry od sebe izoloval. (Samozřejmě to všechno veřejně zatluču, to jinak nejde…)

Myslím, že Microsoft má „big data“, dokonce „too big data“ a to z celého světa. Na můj vkus trochu moc informací na jednom místě a jen v jedněch rukách. No, nic s tím nic nenadělám. Raději zvolna zabíhám Debian.


[1] Physical Address Extension – má smysl jen u 32bit Pentia Pro a podobných (rozšíření adresování nad 4GiB RAM). Pro architekturu x86-64 není třeba.

[2] Podrobnosti: https://cs.wikipedia.org/wiki/NX_bit

[3] Podrobnosti najdete zde.

Už je zase půl desáté, takže zítra: průvodce instalací.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 4 288 × | Prestiž Q1: 6,62

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top