Štítky článku: •  

Švédský hospodářský zázrak

[Srpen 2000, MF Dnes] Švédsko je mimořádná země. Jeho vláda přerozděluje více než 60 procent hrubého domácího produktu, téměř dvě pětiny zaměstnanců působí ve veřejném sektoru, a dokonce i pravicový tisk je příjemcem vládních dotací — přitom Švédsko patří mezi nejbohatší státy na světě.

Nedávno publikovaná statistika vykázala čtyřprocentní meziroční růst ekonomiky. V roce 1999 přišlo do Švédska rekordních 78 miliard dolarů zahraničního kapitálu, což je skvělý výkon na zemi, která nemá ani devět milionů obyvatel.

Že by na světě existovala alespoň jedna země, kde socialismus nezkrachoval? Zázrak? Pro vysvětlení „švédského zázraku“ ovšem musíme vzít v úvahu několik faktů. Švédsko bylo naposledy ve válce v roce 1814. Po celou dobu své moderní historie mělo otevřenou, vysoce konkurenční ekonomiku. Švédové pochopili význam globalizace nejméně sto let před tím, než tento výraz vůbec vznikl.

Švédsko nikdy v historii neprovádělo znárodňování, plánování nebo podobné hlouposti. Vyhnulo se výstřelkům v měnové politice, inflace nikdy nepřesáhla únosné meze. Švédsko má solidní tradici finančních a kapitálových trhů. Obchodní zákoník z roku 1864 vytvořil stabilní podmínky pro podnikání: během půlstoletí 1870–1920 rostla švédská ekonomika nejrychleji na světě s výjimkou Japonska. (Současný čtyřprocentní růst HDP by tehdy byl považován za průměrný.) Korupce nepředstavuje překážku efektivní alokaci zdrojů: téměř neexistuje. Zásluhu na tom má zřejmě i fakt, že již od počátku 19. století platí ve Švédsku zákon o veřejném přístupu k informacím, který u nás teprve klopotně zavádíme.

Když se v roce 1932 dostala do vlády sociálnědemokratická strana, představovalo Švédsko učebnicový vzor liberální ekonomiky, která se rychle zotavovala ze světové hospodářské krize. Ambiciózní socialisté si vytkli jako cíl odstranění chudoby a nejistoty. Naštěstí postupovali pomalu, bez pokusů o revoluční skoky. V roce 1950 se přerozdělovalo pouhých 21 procent HDP, ekonomika utěšeně rostla, Švédsko bylo tehdy nejbohatší zemí na světě. Ještě v roce 1960 dosahovala úroveň daňové zátěže švédské ekonomiky podobných hodnot jako v USA během vlády „neoliberálního“ prezidenta Reagana (zhruba 30 procent HDP). Tou dobou bylo Švédsko na 4. místě ve světě podle hrubého domácího produktu na hlavu (za Švýcarskem, USA a Lucemburskem, jejichž daňová zátěž byla ještě nižší).

Pak ovšem socialisté utáhli šrouby a výsledek se dostavil: v roce 1980 pokleslo Švédsko na 8. místo v žebříčku HDP na hlavu. Mezní úroveň zdanění podnikových příjmů dočasně dosáhla výše 80 procent. V roce 1998 již Švédsko zaujímalo v žebříčku bohatství pouhé 17. místo, přičemž bylo předstiženo i kdysi chudým Irskem. (Jak známo, Irsko dlouhodobě úspěšně dodržuje politiku velmi nízkých daní, která zjevně funguje.)

Během období 1960–99 vzrostl švédský HDP o 165 procent, ekonomiky zemí OECD však během stejného období posílily o 311 procent. Důvod byl jasný: daně a přerozdělování tlumí hospodářský růst. Uvědomili si to i Švédové a v roce 1991 provedli daňovou reformu. Daň z příjmu podniků nyní činí 28 procent, což je atraktivně nízká hodnota pro domácí i zahraniční kapitál. Díky tomuto kroku se podařilo odvrátit hrozbu stagnace.

Závěr: cenou za nákladný sociální stát je zpomalení dlouhodobého hospodářského růstu — což evidentně není model hodný následování pro Českou republiku. Ta nyní přerozděluje stejný podíl na HDP jako Švédsko v roce 1970, tedy v době, kdy růst švédské ekonomiky již dlouhodobě zaostával za růstem zbytku vyspělého světa. Švédsko však tehdy bylo mezi pěti absolutně nejbohatšími státy světa, takže si luxus relativního poklesu mohlo dočasně dovolit. Ale co my?

18. 8. 2000 | Mladá fronta Dnes


Pozn. red.: Je nutno hlasitě upozornit, že článeček je z roku 2000. Od té doby ve Švédsku socialisté ekonomice opět krutě šlápli na krk, takže ta reforma Demokratů z 90. let přišla už dávno vniveč. Sociální demokracie se tam teď drží u moci jak h**** košile, dokonce už si dovolili i odložit volby, protože hrozilo, že by mohli být poraženi švédskými Demokraty. (I když primárním důvodem hrozící volební prohry je samozřejmě imigrace a islamizace.) V podstatě už zlikvidovali celou střední třídu, lidé dnes pracují jako zaměstnanci ve velkých korporátech, které drží basu se socialistickou vládou, anebo jsou státními zaměstnanci.

No, a pokud jde o nás, tak od roku 2000 u nás přerozdělování vzrostlo přímo šíleně a ekonomika roste sotva po desetinkách. No, my tady vlastně spějeme Babišovou vinou k témuž. On totiž kdysi dávno v jednom videorozhovoru slíbil Zemanovi, že tady zavede ten socialismus švédského typu (na který je Zeman chorobně zaměřen) a evidentně na tom pilně pracuje. No a soudružka Maláčová si dovolí prohlásit, že jí peníze chybí, kam se podívá, a bude nezbytné zvýšit daně. Jsou, sosani, naprosto nepoučitelní. Jo a mimochodem: Víte, jak se slušně řekne ženský, která dá každému? No ministryně práce a sociálních věcí, přece!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 318 × | Prestiž Q1: 10,67

+19 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

I my tady máme svůj Deep state. ČSSD dnes s pár procenty je úspěšně rozlezlá všude. Ve školství, ve Finanční správě atd...

PeTaX

Chovají se, jako by vyhráli volby. V podstatě obsadili stát. A napadá mě, že nějak podobně si počínali komunisti mezi roky 1945 a 1948.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top